0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Kieliszki do wina i innych alkoholi.

  Poznaj ich rodzaje

  W jakie szkło zaopatrzyć bar? Rodzaje kieliszków

  Trunki alkoholowe w zależności od ich rodzaju serwuje się w odpowiednio do tego przygotowanych kieliszkach, szklankach lub pokalach. Takie rozwiązanie służy jak najlepszemu wyeksponowaniu napoju alkoholowego, ale także dopasowaniu do konkretnej uroczystości, czy potrawy. W dzisiejszym wpisie omówimy najpopularniejsze rodzaje kieliszków barowych. Zapraszamy!

  Szkło barowe - lista niezbędnych naczyń

  Serwowanie napojów alkoholowych wymaga nie tylko ich odpowiedniego przygotowania, ale także wyeksponowania i dostosowania do odpowiednich okoliczności. I choć nie każdy restaurator może posiadać wiedzę sommeliera, to z pewnością w pewnych sytuacjach okazuje się ona niezbędna do uzyskania odpowiedniego zadowolenia wśród gości lokalu. Dlatego, zanim otworzysz kolejną butelkę czerwonego lub białego wina, dowiedz się, w jakim kieliszku  je podać. Oto lista niezbędnych kieliszków do serwowania alkoholi:

  Kieliszki do wina czerwonego

  Do serwowania najpopularniejszego z win, czyli wina czerwonego stosuje się kieliszki wykonane z cienkiego szkła, zwężające się ku górze i nóżką o pojemności około 180-300 ml. Jeśli chodzi o szkło, to w 100% musi być ono przezroczyste, aby koneser czerwonego wina mógł ocenić jego klarowność oraz kolor. W wielu lokalach gastronomicznych można spotkać się z zasadą, że im szlachetniejsze jest wino, tym kieliszek powinien być bardziej pękaty.

   

  Kieliszki do wina białego

  Kieliszki do wina białego charakteryzują się znacznie mniejszym rozmiarem, smuklejszym kształtem i zdecydowanie wyższą nóżką niż kieliszki do wina czerwonego. Ich pojemność waha się pomiędzy 80 a 150 ml. Wina białe mają zdecydowanie delikatniejszy i subtelniejszy aromat, dlatego bardziej strzelisty kształt ma za zadanie przenosić go bezpośrednio do nozdrzy osoby degustujące. Tak jak w przypadku kieliszków do wina czerwonego, tak i te do białego różnią się swoim kształtem w zależności od szczepu i mocy wina.

  W jakie szkło zaopatrzyć bar? Rodzaje kieliszków
  Kieliszki do wina białego charakteryzują się znacznie mniejszym rozmiarem niż kieliszki do wina czerwonego.

  Kieliszki do likierów i nalewek

  Wśród koneserów trunków alkoholowych nie może zabraknąć miłośników domowych likierów i nalewek. Tutaj kieliszki powinny być stosunkowo małe, mieć smukłą budowę i cienką, krótką nóżkę. Ich maksymalna pojemność to 50 ml.

  Kieliszki do win deserowych

  Kieliszki do win deserowych wyglądem  przypominają nieco kieliszki do wina czerwonego, jednak ich gabaryty są nieco mniejsze - pojemność wynosi tutaj do  200 ml.

  Kieliszki do szampana i win musujących

  Alkohole musujące wymagają właściwego wyeksponowania bąbelków. Dlatego kieliszek do szampana powinien być smukły, wąski i wysoki. Dzięki temu aromat szampana, jak i obecne w nim bąbelki dłużej będą cieszyć kubki smakowe gości lokalu.

  Kieliszki do koniaku i brandy

  Kieliszki do koniaku i brandy to pomniejsza odsłona kieliszków do wina czerwonego. Ich cechą charakterystyczną jest krótka nóżka oraz pękata czasza. Warto również wiedzieć, że tak jak w przypadku wina czerwonego, tak i brandy szkło powinno być przezroczyste, aby osoba degustująca trunek mogła określić jego charakter wizualny. Pojemność kieliszków do koniaku i brandy to około 20-40 ml.

  Kieliszki do wódki, shotów i tequili

  Kieliszki do wódki cechują się największą różnorodnością form. Spotkać można kieliszki na nóżce, jak i bez niej. W kieliszkach na nóżce serwuje się wszelkiego rodzaju kolorowe i smakowe wódki, z kolei w kieliszkach bez nóżki czystą wódkę. Pojemność kieliszka do wódki waha się pomiędzy 25 a 60 ml.

  Kieliszki do martini

  Kieliszki do martini są bardzo eleganckie i gustowne. Ich charakterystyczny stożkowy kształt na wysokiej nóżce i cienkim profilu z pewnością sprawia, że alkohol typu martini smakuje jeszcze lepiej. Całości może dopełnić rant kieliszka udekorowany cukrem.

  Kieliszki do margerity

  Ten rodzaj kieliszków może być niekiedy mylony z kieliszkami do martini, jednak to, co je odróżnia, to charakterystyczne wklęśnięcie w środku czaszy.


  Kieliszki do alkoholi - podsumowanie

  Nie ma wątpliwości co do tego, że każdy rodzaj trunku wymaga innego rodzaju naczynia, w którym będzie serwowany. Dlatego wszystkie omawiane przez nas kieliszki do win i innych alkoholi powinny znaleźć się na wyposażeniu nie tylko baru, ale także każdej restauracji. 


  Wybierając odpowiednie kieliszki do baru czy restauracji, warto zwrócić uwagę na ich jakość, bowiem wielu entuzjastów tego typu naczyń twierdzi, że jakość oraz rodzaj materiału, z którego zostały wykonane kieliszki, może znacząco wpłynąć na walory smakowe trunku. Większość kieliszków dostępnych na polskim i zagranicznym rynku można z powodzeniem myć w zmywarkach gastronomicznych do szkła. Dzięki temu zachowają one swój nienaganny wygląd przez wiele długich lat.