0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  System kaucyjny w restauracji

  Serwujesz jedzenie na wynos w swojej restauracji? Sprawdź, jak można to robić ekologiczniej z systemem kaucyjnym.

  System kaucyjny w restauracji

  Jedzenie na wynos jest nieustannie jedną z najpopularniejszych form składania zamówień w restauracji. Jednocześnie jednorazowe opakowania na wynos generują ogromne ilości śmieci, które w przypadku tłustego jedzenia bardzo trudno poddać recyklingowi. Dodatkowo zamawianie setek jak nie tysięcy opakowań, generuje ogromne koszta dla restauracji. Rozwiązaniem problemów jest wprowadzenie opakowań w systemie kaucyjnym. Jak funkcjonuje taki system w restauracji? Zapraszamy do lektury artykułu. 

  System kaucyjny a zamówienia na wynos

  W ślad za coraz większą ilością europejskich państw, system kaucyjny będzie stopniowo wdrażany w naszym kraju od 1 stycznia 2023 roku. Na samym początku dotyczyć będzie jedynie branży handlowej, ale czemu by nie wdrożyć go w restauracji? Jedzenie na wynos generuje ogromne ilości plastiku i innych odpadów. Jednorazowe pudełko, do tego foliowa siatka, nierzadko sztućce oraz osobno zapakowane sosy i sałatki. 

  I tak kilkadziesiąt razy dziennie. Koszt takich opakowań potrafi być ogromny, nie mówiąc już o wpływie na środowisko. Jednak zamówienie na wynos zarówno jedzenia, jak i kawy jest bardzo wygodne i ludzie nieprędko z niego zrezygnują. Jak więc podejść do tematu bardziej ekologicznie i ekonomicznie? 

  Odpowiedzią jest wprowadzenie systemu kaucyjnego na opakowania na wynos, który w znacznym stopniu ograniczy zużywanie jednorazowych opakowań w restauracji. 

  Jedzenie na wynos z dbałością o ekologię

  Wychodząc na lunch na wynos w przerwie w pracy lub szybko łapiąc kawę w drodze na spotkanie, nie musimy generować kolejnych śmieci w postaci jednorazowych opakowań. Niektóre z  restauracji oferują możliwość zamówienia jedzenia lub kawy na wynos w swoich własnych pojemnikach i butelkach. Pomysł ten zyskał wielu zwolenników, szczególnie wśród ludzi, dla których ważna jest ekologia, jednak ma pewną lukę - nie zawsze mamy ze sobą taki pojemnik, szczególnie jeśli to wyjście jest spontaniczne.

  Doskonałym pomysłem, który dopiero raczkuje w restauracyjnym świecie, jest jedzenie na wynos serwowane w “wypożyczonych” od restauracji pojemnikach, czyli właśnie system kaucyjny na opakowania. Co więcej, wdrożenie takiego systemu w restauracji pozwoli zdobyć nowych klientów, którzy również dbają o środowisko i nie chcą generować kolejnych odpadów.

  System kaucyjny - działanie w restauracji

  Wprowadzenie systemu kaucyjnego w restauracji wiąże się z dość dużym nakładem finansowym na etapie wdrażania tego rozwiązania. Na samym początku należy zaopatrzyć się w spore ilości wielorazowych opakowań, w których serwowane będą dania na wynos

  Jednorazowe opakowania przeliczając na sztuki, są o wiele tańsze, ale jednocześnie trzeba systematycznie uzupełniać ich stan, generując przy tym koszty oraz odpady, które w większości nie trafią do przetworzenia. 

  Wprowadzenie systemu kaucyjnego i opakowań wielorazowych wyeliminuje generowanie dużej ilości odpadów przez restauracje.

  Klienci zamawiając jedzenie na wynos, będą mogli zapłacić kaucję za wielorazowy pojemnik, który albo pozostanie do ich dyspozycji, albo zostanie zwrócony do restauracji do dalszego użycia. 

  Zamawiając wielorazowe opakowania, warto upewnić się, że nadają się one do mycia w zmywarkach kapturowych. Dzięki temu restauracja zadba o ich dezynfekcje i wpuszczenie w dalszy obieg.