0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak ograniczyć plastik w gastronomii?

  Jak ograniczyć plastik w gastronomii?

  Od 1 stycznia 2021 roku w Krajach Unii Europejskiej obowiązuje tzw. dyrektywa plastikowa, mająca na celu ograniczenie ilości zużywanych w gastronomii produktów wykonanych z tworzyw sztucznych.

   Zgodnie z jej postanowieniami przedsiębiorcy z branży restauracyjnej zobowiązani są do wycofania z użytku artykułów plastikowych, takich jak np. plastikowe słomki, styropianowe kubki i sztućce wykonane z tworzyw sztucznych. W zamian zaleca się stosowanie alternatywnych produktów, takich jak np. metalowe rurki, drewniane sztućce lub kubków z fusów po kawie. Możliwości jest naprawdę wiele, jak jednak odnaleźć się w branży po wprowadzeniu nowych przepisów?

  W poniższym tekście znajdziesz garść informacji na temat obowiązującej The Single-Use Plastic Directive. Przeczytaj, a dowiesz się jakie materiały na stałe wycofano z użytku, które produkty nadal wolno stosować oraz które zamienniki cieszą się największym uznaniem w branży gastronomicznej. Przyjemnej lektury!

  Dyrektywa plastikowa - czego dotyczy?

  Dyrektywa plastikowa obowiązująca od 1 stycznia 2021 roku oddziałuje na lokale gastronomiczne serwujące dania na wynos i w znaczącym stopniu wpływa na ich funkcjonowanie. Zgodnie z jej zasadami zabrania się produkcji i handlu następującymi produktami:

  1. plastikowymi łyżkami i łyżeczkami;
  2. plastikowymi nożami;
  3. plastikowymi widelcami;
  4. plastikowymi talerzami;
  5. plastikowymi słomkami do napojów;
  6. plastikowymi mieszadełkami do napojów;
  7. plastikowymi pojemnikami na żywność jednorazowego użytku;
  8. styropianowymi kubkami;
  9. patyczkami kosmetycznymi;
  10. plastikowymi patyczkami do balonów.

  Które artykuły muszą być wycofane z użytku?

  Większość z wyżej wymienionych produktów to przedmioty jak dotąd popularnie wykorzystywane w branży gastronomicznej. Zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, gdy obostrzenia ograniczyły działalność kawiarnii i restauracji oraz doprawadziły do spopularyzowania sprzedaży dań na wynos i z dowozem ich użycie znacząco wzrosło. Niemniej obecnie od lokali gastronomicznych wymaga się zaprzestania używania takich produktów jak:

  1. plastikowe pojemniki jednorazowego użytku wraz z akcesoriami (folie grzewcze, pokrywki na napoje, itp.);
  2. plastikowe sztućce, mieszadełka, patyczki, itp.
  3. jednorazowe pojemniki styropianowe.

  Jakie produkty można stosować?

  Dyrektywa plastikowa dopuszcza jednak możliwość stosowania produktów jednorazowych, o ile zostały one wykonane z tworzyw podlegających biodegradacji lub kompostowaniu. Ekologiczne zamienniki wycofanych z obrotu produktów plastikowych to np.:

  • metalowe, wielorazowe słomki do napojów;
  • biodegradowalna folia do zgrzewania;
  • drewniane sztućce;
  • wielorazowe kubki i talerze z fusów do kawy;
  • talerze i sztućce z otrąb;
  • jednorazowe słomki z makaronu;
  • jednorazowe opakowania papierowe;
  • jednorazowe słomki z wytłoczyn jabłkowych.

  Od kiedy obowiązuje zakaz używania opakowań plastikowych?

  Dnia 1 stycznia 2021 roku w życie wszedł zakaz produkcji i handlu plastikowymi produktami jednorazowymi, niemniej jeśli w swoich magazynach posiadamy zapas takowych produktów nadal możemy z nich korzystać. Bezwzględny zakaz używania jednorazowych artykułów wykonanych z plastiku obowiązuje od dnia 3 lipca 2021 roku.

  Ograniczenie plastiku - co w zamian?

  Ograniczenie zużycia plastiku jest kwestią bezdyskusyjną. W trosce o środowisko naturalne wszyscy jesteśmy zobowiązani do podjęcia działań mających na celu redukcję negatywnego wpływu naszych działań na ekosystem. Niemniej jednak faktem jest również, że zaistniała sytuacja wymaga od przedsiębiorców działających w branży gastronomicznej niecodziennych rozwiązań. Wyżej wymienione zamienniki jednorazowych produktów wycofanych z użytku są coraz bardziej dostępne i chętnie stosowane.

  Dobrym sposobem na poradzenie sobie z zaistniałą sytuacją jest również zainwestowanie w naczynia ceramiczne i zmywarkę gastronomiczną. Zgodnie z myślą “najlepszy śmieć to taki, którego nie ma”, wykorzystując wielorazowe naczynia i sztućce w najwyższym stopniu przyczyniamy się do ochrony środowiska naturalnego.