0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Zmywarki przemysłowe, które oszczędzają wodę

  Flussbett mit klarem Wasser

  Ręczne zmywanie naczyń wiązało się z wysokim zużyciem wody. Powodowało to między innymi stały wzrost kosztów w branży hotelarskiej i gastronomicznej. Wspaniale, że profesjonalne zmywarki przemysłowe do naczyń służą dziś z pomocą i przy okazji dbają o środowisko. W trzeciej i ostatniej części naszej serii „Woda” wyjaśniamy, jakie możliwości oferuje nowoczesna technologia zmywania.

  Historia zmywarki do naczyń w pigułce

  Kiedy w połowie lat 80. XIX. wieku Amerykanka Josephine Cochrane zaprojektowała pierwszą na świecie w pełni funkcjonalną zmywarkę do naczyń, była ona zainteresowana nie tylko ułatwieniem pracy. Jej celem było także możliwie najoszczędniejsze korzystanie z zasobów. A dokładniej: korzystanie z cennego zasobu, jakim jest „porcelanowa zastawa stołowa”. Zastawa ta była mianowicie często uszkadzana przez służbę domową zajmującą się zmywaniem. Pomysłowa córka inżyniera z Illinois (USA) spontanicznie opracowała kompaktową konstrukcję mechaniczną, która miała zastąpić czasochłonny i ryzykowny proces zmywania ręcznego.

  Kwestie efektywności energetycznej i oszczędzania wody, które dziś są tak ważne, nie odgrywały ówcześnie prawdopodobnie żadnej roli dla bogatej rodziny Cochrane. Kwestia ta zostanie szczegółowo omówiona jeszcze poniżej.

  Przełomowy wynalazek Josephine Cochrane znalazł początkowo uznanie tylko w kilku restauracjach i hotelach.

  W ciągu dziesięcioleci pomysł ten zyskał jednak światowe uznanie; opatentowana w 1886 roku „oryginalna zmywarka” jest uważana za „matkę” wszystkich nowoczesnych modeli używanych w prywatnych gospodarstwach domowych i profesjonalnych zmywalniach.

   Josephine Cochrane projektuje pierwszą funkcjonalną zmywarkę do naczyń
  Josephine Cochrane

  Z korzyścią dla środowiska – z korzyścią dla portfela

  Wydajne „potomstwo” tej pierwszej zmywarki z pewnością spełnia znacznie wyższe standardy higieny niż w tamtych czasach, a zmywarki profesjonalne są bardziej ergonomiczne i pracują w bardziej zrównoważony sposób niż kiedykolwiek wcześniej. Oszczędne wykorzystanie cennych zasobów, takich jak energia i woda, przynosi korzyści nie tylko środowisku. Pozytywnie wpływa też na koszty operacyjne branży hotelarsko-restauracyjnej.

  W dwóch pierwszych częściach naszej serii o wodzie – „Zasoby wodne: Dlaczego należy rozsądnie obchodzić się z wodą jako podstawowym czynnikiem życiodajnym?” i „Wskazówki dotyczące zużycia wody w gastronomii: O tym, że oszczędne korzystanie z ograniczonych zasobów wody opłaca się podwójnie” – zajęliśmy się już kilkoma kluczowymi aspektami. W tym artykule skupiamy naszą uwagę na oszczędzaniu wody w zmywarkach profesjonalnych.

  Stare „połykacze wody” to już historia

  Woda słodka i woda pitna jest rzadkim i coraz droższym zasobem w skali globalnej. Starsze modele zmywarek domowych i profesjonalnych, które określano mianem „połykaczy wody”, z czasem stały się jeszcze bardziej nieekonomiczne.

  Dzięki znacznemu postępowi w technologii zmywania wiodącym międzynarodowym producentom, takim jak MEIKO, udało się w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyć zużycie wody w zmywarkach profesjonalnych nawet o 70 procent, w zależności od modelu i warunków zastosowania. Oczywiście pod warunkiem, że projekt zmywalni został wykonany przez ekspertów, a zmywarka jest prawidłowo obsługiwana i konserwowana.

  Firmie MEIKO udało się w ciągu ostatnich 30 lat zmniejszyć zużycie wody w zmywarkach przemysłowych nawet o 70 procent, w zależności od modelu i warunków zastosowania.

  Jeżeli jest to zapewnione, nowoczesne zmywarki gastronomiczne zużywają średnio o wiele mniej wody niż zmywanie ręczne. Są one o wiele bardziej wydajne niż małe modele do użytku domowego. I to niezależnie od tego, czy restauratorzy decydują się – w zależności od danych wymogów – na zmywarki podblatowe, zmywarki kapturowe, zmywarki do garnków, zmywarki przelotowe lub zmywarki z transportem koszowym.

  Profesjonalne zmywarki – doskonały przykład zrównoważonego rozwoju w praktyce

  Znaczący potencjał oszczędności w hotelach, restauracjach, stołówkach, punktach żywienia zbiorowego itp. stał się możliwy dzięki innowacyjnym systemom zmywania, które nie pobierają nowej wody na każdy cykl mycia.

  Zamiast tego woda płucząca znajdująca się już w maszynie jest stale filtrowana, czyszczona i ponownie wykorzystywana za pomocą inteligentnego zarządzania zbiornikiem. Dlatego też świeża woda jest potrzebna tylko do dopełnienia zbiornika w razie potrzeby oraz do płukania końcowego naczyń i sztućców.

  Dzięki temu zmywarki profesjonalne są w praktyce najlepszym przykładem zrównoważonego rozwoju i zgodności z zasadami ochrony środowiska. Również dlatego, że te profesjonalne urządzenia ze względu na bardzo krótkie czasy cyklu mycia i zaawansowane zarządzanie energią zużywają stosunkowo mało prądu. Oszczędności w tym zakresie mogą wynieść nawet 30%.

  Woda przepływa przez ręce dzieci

  Zatem: inwestycja w zmywarkę profesjonalną zwraca się zazwyczaj w ciągu kilku lat, ponieważ w inteligentny sposób przyczynia się ona do utrzymania kontroli nad bieżącymi kosztami eksploatacji w zmywalni. Ekonomia w połączeniu z ekologią.

   

  Technologia M-iQ firmy MEIKO – przełomowy moment

   Zmniejsza zużycie wody w gastronomii: M-iQ

  Jednym z przykładów jest wielokrotnie nagradzana zmywarka przelotowa przenośnikowym M-iQ firmy MEIKO: gdyby stanowiąca podstawę jej działania technologia została zastosowana we wszystkich zmywarkach do naczyń w całej UE, przyniosłoby to roczne oszczędności wody na poziomie ponad 12 mln metrów sześciennych. Pozwoliłoby to miastu liczącemu około 250 000 mieszkańców na bezpłatne korzystanie z wody przez okres jednego roku. Jest to wynik badania EuP przeprowadzonego dla Komisji Europejskiej przez Öko-Institut e.V. – Institut für angewandte Ökologie z siedzibą we Fryburgu we współpracy z BIO Intelligence Service z Francji.

  Ale to nie wszystko: ponadto technologia M-iQ pozwoliłaby zaoszczędzić około 99 000 ton chemicznych środków czyszczących rocznie, co pozwoliłoby między innymi zmniejszyć zanieczyszczenie ścieków. Do tego dochodzą roczne oszczędności energii elektrycznej rzędu 1 900 000 megawatogodzin i znaczne zmniejszenie emisji szkodliwego dla klimatu CO2. Oczywiście wraz z odpowiednimi oszczędnościami kosztów eksploatacyjnych w branży gastronomicznej.

  To nie przypadek, że należący do grupy Intercontinental Hotel Group hotel Crowne Plaza w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, od kilku lat polega również na zmywarce M-iQ. Pokazowa zmywarka przelotowa pracuje niezawodnie w restauracji hotelowej Zaytoun w ramach wewnętrznej kampanii grupy hotelarskiej „Green Engage”. Na terenie, który nie jest obdarzony nadmiarem wody.

  Stworzone kiedyś, by zapobiec pękaniu cennej porcelany podczas mycia i suszenia ręcznego, profesjonalne zmywarki do naczyń stały się skutecznymi pomocnikami w zmywalniach. Pełnia satysfakcji dla gastronomów i ekologów. Z poniższych artykułów dowiesz się, co jest ważne przy wyborze odpowiedniej zmywarki i jakie pułapki czekają podczas projektowania zmywalni: