0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Oszczędność energii podczas gotowania

  3 wskazówki dla bardziej zrównoważonej gastronomii

  Koch richtet Essen auf Teller an

  Energooszczędne gotowanie już dawno stało się niezbędne w profesjonalnych kuchniach. Pozwala ono zmniejszyć zużycie zasobów, spełnić oczekiwania gości, a także obniżyć koszty operacyjne. To najwyższy czas, by coś zmienić.

  Każdy mądry kucharz wie, jak gotować energooszczędnie. To właśnie koszty prądu stanowią 70 procent wydatków w gastronomii. Na przykład podczas gotowania jajek wystarczy nalać do garnka wody na szerokość dwóch palców. Czy pomoże to zaoszczędzić prąd? Tak! Im mniej wody, tym szybciej osiągnięty zostaje punkt wrzenia. Dzięki temu zużycie energii jest znacznie niższe niż w przypadku „pełnej kąpieli”. Wystarczy przykryć garnek pasującą pokrywką i wykorzystać gorącą parę. Metoda ta pozwala jeszcze szybciej osiągnąć żądany rezultat – ugotowane jajko.

  Dzięki takim trikom kucharze w hotelach, restauracjach i stołówkach osiągają za jednym zamachem trzy cele: oszczędzają czas, obniżają koszty energii oraz ograniczają zużycie zasobów.

  Przyjazna kelnerka obsługuje gościa
  Goście chętnie wracają do lokali, w których czeka na nich odpowiednia atmosfera, obsługa i jakość, a właściciel zwraca uwagę na zasady zrównoważonej działalności

  Ostatnia kwestia jest w dzisiejszych czasach obowiązkowa ze względu nie tylko na środowisko, ale także na gości, którzy przywiązują coraz większą wagę do zrównoważonego rozwoju w gastronomii. Tendencje te udowodniła ankieta przeprowadzona ostatnio przez serwis Bookatable by Michelin. Według jej wyników, dziewięciu na dziesięciu bywalców restauracji w Niemczech, Austrii i Szwajcarii preferuje lokale kierujące się zasadami odpowiedzialności ekologicznej. Obok zrównoważonego postępowania z żywnością dotyczy to także zużycia wody i energii. Ta tendencja sprawdza się zresztą na całym świecie.

  Równowaga pomiędzy ekologicznością a efektywnością ekonomiczną w kuchni

  Gastronomia stoi więc przed wyzwaniem: jak skuteczniej osiągnąć równowagę pomiędzy działanością przyjazną dla środowiska a efektywnością ekonomiczną? Na początek najlepiej zwrócić szczególną uwagę na kuchnię. To właśnie ona generuje największe koszty. Zwłaszcza przygotowanie potraw wiąże się z dużym zużyciem energii i staje się coraz droższe ze względu na rosnące ceny prądu. Energooszczędne zmywarki gastronomiczne do naczyń, garnków czy szkła, kuchenki indukcyjne czy wszelkiej maści sprzęty używane w gastronomii - to obecnie podstawa do redukcji zużycia prądu w biznesie.

  Dlatego prezentujemy trzy wskazówki, które pomogą restauratorom ograniczyć zarówno zużycie energii, jak i wydatki związane z gotowaniem.

  Wskazówka nr 1: kuchenki gazowe i indukcyjne są opłacalne – także dla środowiska

  We współczesnych, profesjonalnych kuchniach wszystko musi chodzić jak w zegarku. Prędkość działania staje się coraz ważniejsza. Dlatego szczególnie gotowanie nie powinno zajmować zbyt wiele czasu – w przeciwnym razie goście stają się niecierpliwi, a zysk z każdego stolika spada.

  Nie ma więc tam miejsca na kuchenki elektryczne. Długo osiągają one wymaganą temperaturę, co oznacza stratę cennego czasu. W przeciwieństwie do szybciej działających kuchenek gazowych i indukcyjnych, zużywają także więcej energii. Pozostałe dwa warianty oferują wyraźną przewagę w kwestiach równowagi środowiskowej oraz kosztów operacyjnych.

  Kuchenka indukcyjna z garnkiem z grzybami
  Płyty indukcyjne zużywają znacznie mniej prądu niż ich elektryczne odpowiedniki.

  Jednak choć modele indukcyjne są „Formułą 1” wśród kuchenek, piece gazowe posiadają inną zaletę – wyższą wydajność. Z ekologicznego punktu widzenia to idealne rozwiązanie dla gastronomów – niestety nie oferuje ono najwyższej prędkości, ale za to jego cena jest niższa. Nowoczesne urządzenia łączą w sobie zalety obu technologii, umożliwiając gotowanie w sposób przyjazny dla środowiska i optymalny kosztowo.

   

  Wskazówka nr 2: akcesoria kuchenne wysokiej jakości

  Garnki i patelnie kiepskiej jakości to pożeracze energii. Tańsze akcesoria często są niewystarczająco zaizolowane, co powoduje częściowe marnowanie ciepła. Przez to czas gotowania wydłuża się, dodatkowo nabijając licznik prądu. To zdecydowanie niewskazane. To samo tyczy się starych naczyń: jeżeli ich dna są nierówne, pobór energii wzrasta nawet o 30 procent na skutek nieoptymalnej powierzchni kontaktowej. Takie zjawisko jest częste w gastronomii ze względu na intensywne użytkowanie. Niestety przekłada się ono na wydatki. Kiepskie akcesoria kuchenne oznaczają więc niższe zyski z działalności. Dlatego właśnie wszystkie restauracje i hotele powinny zainwestować w porządne wyposażenie!

  Wskazówka nr 3: żywność świeża zamiast mrożonej

  Jak doskonale wie każda babcia, to, co świeże, smakuje lepiej. Dziś doskonale zdajemy sobie sprawę także z tego, że wykorzystywanie świeżej żywności jest bardziej ekologiczne i wydajne energetycznie w porównaniu do produktów mrożonych. Koszty energii zużywanej na przechowywanie oraz rozmrażanie mrożonek mają duże znaczenie dla działalności profesjonalnej kuchni.

  Lepszym rozwiązaniem są więc poranne zakupy świeżej żywności na rynku. Goście zauważą różnicę i chętniej wrócą do lokalu – inwestycja zwróci się więc podwójnie.

  Kobieta kupuje świeże warzywa na rynku
  Przechowywanie świeżych owoców i warzyw nie wymaga tak wiele energii, jak w przypadku mrożonek, a goście zauważają różnicę

  Gotuj ekonomicznie i obniżaj koszty operacyjne!

  Istnieje wiele sposobów, dzięki którym działalność kuchni stanie się bardziej zrównoważona. Niosą one ze sobą także oszczędność kosztów. Na dobry początek zapoznaj się więc z naszymi trzema wskazówkami. Nie trać czasu! Zyskają na tym wszyscy.