0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jaką zmywarkę wybrać do restauracji

  Jaką zmywarkę wybrać do restauracji

  Każdy przedsiębiorca zakładający lub prowadzący działalność gastronomiczną, staje przed wyborem sprzętu do mycia zastawy. Odpowiednio dobrana zmywarka usprawni przepływ talerzy i sztućców przez kuchnię, a jednocześnie zapewni idealną czystość naczyń.

  Co jednak oznacza dobrze dobrana zmywarka a także co powinniśmy wiedzieć, wybierając takie urządzenie do swojego lokalu? Ten wpis powstał, by odpowiedzieć na to pytanie, a także przyspieszyć proces wyboru odpowiedniej zmywarki.

  Czy musimy mieć zmywarkę?

  Zmywarka w lokalu gastronomicznym to niewątpliwe ułatwienie, jednak nie każdy lokal będzie potrzebował takiego urządzenia. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej i systemu HACCP, każdy lokal serwujący napoje w szklankach musi mieć zmywarkę gastronomiczną. Oprócz tego, każdy lokal serwujący potrawy na talerzach, powinien mieć wydzielone osobne drogi przepływu naczyń czystych i brudnych. Są to bardzo streszczone informacje dotyczące przepływu naczyń oraz wymogów sanitarnych. Każdy kto planuje otworzyć lokal gastronomiczny w którym będą naczynia wielorazowego użytku, powinien się zapoznać z całością przepisów dotyczących wymogów sanitarnych. Taka wiedza jest niezbędna podczas procesu projektowania kuchni dla lokalu.

  Jaki rodzaj zmywarki wybrać?

  Projektując kuchnię dla naszego lokalu, doszliśmy do wniosku, że zmywarka będzie niezbędna. Jaki rodzaj zmywarki wybrać?

  • Zmywarki podblatowe - często nazywane są zmywarkami barowymi. Są to stosunkowo małe zmywarki mieszczące się w miejscu szafek, pod blatem kuchennym. Ich głównym przeznaczeniem jest zmywanie kieliszków, szklanek i pokali. Nowoczesne zmywarki barowe posiadają stosunkowo krótki czas mycia, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego wyparzenia naczyń. Większość tego typu zmywarek jest dostosowana do małej przestrzeni kuchennej. Warto wspomnieć, że w barze serwującym napoje w szkle, zmywarka jest niezbędnym wyposażeniem kuchni.
  • Zmywarki uniwersalne - są rozwiązaniem spotykanym często w małych restauracjach i pizzeriach. Są większe od zmywarek podblatowych, dzięki czemu pozwalają na szybkie mycie szklanek, talerzy czy patelni i garnków. Rozwiązania zastosowane w tego typu urządzeniach pozwalają także na ograniczenie czasu potrzebnego na mycie opakowań transportowych czy tac restauracyjnych.
  • Zmywarki kapturowe - jest to zalecane rozwiązanie dla dużych restauracji, stołówek szkolnych czy domów weselnych. Zmywarki tego typu potrafią myć duże partie naczyń bez przestojów. Zmywarki wyposażone są w różne tryby pracy, odpowiednie do danego załadunku. Nowoczesne zmywarki kapturowe to gwarancja niezawodności i oszczędności.
  • Zmywarki tunelowe - to najdroższe rozwiązanie przeznaczone dla jadłodajni obsługujących dziennie setki klientów. Zmywarki tego typu są bardzo proste w obsłudze, a operacje wykonywane przez zmywarkę są w pełni zautomatyzowane. Zmywarki tunelowe to rozwiązania które są wykonywane pod klienta, ze względu na ilość miejsca w kuchni czy różnice w zapotrzebowaniu na poszczególne moduły zmywarki. 
  • Zmywarki taśmowe - na pierwszy rzut oka nie różnią się dużo od zmywarek tunelowych, jest to jednak złudne wrażenie. Zmywarki taśmowe to urządzenia przeznaczone do mycia taśmowego tac restauracyjnych. Jest to doskonałe urządzenie w stołówkach i jadłodajniach, w których posiłki są wydawane na tego typu tacach. Zmywarki tego typu doskonale myją i dezynfekują tace, a także potrafią ułożyć gotowe tace w stos.

  Czy warto inwestować w zmywarkę?

  Nowoczesne zmywarki w gastronomii posiadają najwyższe standardy dotyczące energooszczędności, dzięki czemu mogą pomóc w zaoszczędzeniu energii elektrycznej oraz wody. Najnowsze rozwiązania zastosowane w zmywarkach przemysłowych pozwalają na odzysk energii cieplnej z pary wodnej, dzięki czemu są bardziej ekonomiczne. Odzysk energii spowodował spadek kosztów eksploatacyjnych w topowych modelach MEIKO o około 21% względem poprzednich modeli.