0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Kuchnia w duchu zero waste

  Kuchnia w duchu zero waste

  Marnowanie pożywienia oraz energii to problem, z którym spotyka się każde gospodarstwo domowe. Zbyt duże i częste zakupy oraz nieumiejętne dysponowanie jedzeniem skutkuje tym, że bardzo często żywność ląduje w koszu. Kłopot ten występuje także w gastronomii, jednak skala tego zjawiska jest w tym wypadku znacznie większa. Kuchnia zero waste to trend, ale także ruch społeczny, który zyskuje coraz większe uznanie wśród restauratorów. Co zrobić, aby zminimalizować marnotrawstwo w restauracji?

  Przemyślane menu

  Karta dań w restauracji nie powinna być rozbudowana. Przemawia za tym wiele powodów, a jednym z nich jest dążenie do jak najefektywniejszego wykorzystania składników. Pozycje w menu, które nie cieszą się powodzeniem, generują straty żywności, którą i tak trzeba kupić, przez wzgląd na obecność danych składników w karcie. Jadłospis ograniczony tylko do najlepszych i najciekawszych dań jest znacznie lepiej postrzegany przez klientów. Dowodzi to tego, że restauracja jest wyspecjalizowana w danej dziedzinie i może poświęcić więcej uwagi na doskonalenie konkretnych potraw.

  Opakowania

  Kilka lat temu branża gastronomiczna zaczęła zaprzestawać użycia plastikowych słomek do napojów. Zjawisko to zwróciło uwagę na problem piętrzenia się śmieci, pochodzących z jednorazowych opakowań, sztućców oraz innych akcesoriów z tworzyw sztucznych używanych w restauracjach. Oferując dania na wynos zastanów się, czy zawsze dodawanie plastikowych sztućców jest konieczne oraz, czy opakowanie musi zawierać kilka warstw folii zabezpieczającej. Na rynku istnieje wiele biodegradowalnych alternatyw, które tanim kosztem można wprowadzić do lokalu. Papier, bambus, trzcina cukrowa i otręby pszenne to surowce, które udowadniają, że dania na wynos mogą obejść się w zupełności bez plastiku.

  Woda z kranu

  W wielu miastach woda z kranu jest całkowicie bezpieczna do picia, dlatego warto korzystać z tego rozwiązania. Jest ono tańsze oraz eliminuje gromadzenie się plastikowych lub szklanych butelek. W wielu europejskich krajach, zwłaszcza na południu woda z kranu jest darmowa oraz podawana do każdego zamówienia. Takie rozwiązanie może okazać się miłą niespodzianką dla gości, zwłaszcza podczas gorącego lata.

  Sprzęt energooszczędny

  Zużycie wody to kolejna kwestia, do której restauratorzy powinni przywiązywać dużą wagę. Utrzymanie nienagannej higieny w lokalu wymaga wykorzystanie dużej jej ilości. Odpowiedzialne gospodarowanie zasobami wodnymi jest możliwe dzięki zastosowaniu praktyk takich jak zadbanie o szczelność kranów, zakręcanie ich w porę czy wykorzystanie energooszczędnych urządzeń. Zmywarki kapturowe starszego typu mogą w nieracjonalny sposób zużywać wodę. Zastanów się zatem nad wyborem nowszych modeli. Nowoczesne zmywarki kapturowe gwarantują ekonomiczne i ergonomiczne zmywanie.

  Nieoczywiste wykorzystanie składników

  Odpady organiczne w kuchni nie są niczym złym czy niecodziennym. Okazuje się jednak, że wiele z nich nie musi wcale trafić do kosza. Eksperymenty w kuchni i szukanie nowych smaków sprzyjają kuchni zero waste. Jak się okazuje liście rzodkiewki, czy obierki mogą być składnikiem dań gorących czy sałatek. Kreatywna załoga zachęcona do odkrywania sposobów na ograniczenia marnowania jedzenia na pewno znajdzie co najmniej kilka ciekawych sposobów na zagospodarowania części “odpadków”.

  Świadome prowadzenie restauracji to także dbanie o wspólne dobro planety. Branża gastronomiczna ma duży wpływ na stan środowiska. Co więcej, dzięki praktykowaniu odpowiedzialnych zachować możesz przyczynić się do promowania ich i rozpowszechniania wśród innych osób. Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na etycznie postępujące firmy i coraz chętniej zmienia swoje nawyki, tak aby wspierać etycznie postępujących przedsiębiorców. Jeżeli chcesz przyczynić się do promowania ekologicznych zachować, powinieneś spróbować kuchni zero lub less waste.