0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak prawidłowo serwować wino w restauracji?

  Prowadząc restaurację, warto w swoim menu mieć również dostępną kartę win.

  Jak prawidłowo serwować wino w restauracji?

   Nawet jeśli nasza restauracja nie jest miejscem ekskluzywnym, decydując się na posiadanie win w ofercie, warto stosować tajniki jego serwowania. Odpowiednio przeszkolony personel powinien mieć opanowane serwowanie wina do perfekcji. Jednak jak podawać wino w zgodzie z zasadami sommelierskimi? W naszym artykule odkrywamy kilka tajemnic wina i wyjaśniamy jak podawać wino.

  Prawidłowe serwowanie wina w restauracji

  Walory smakowe wina wydobywane są w określonych warunkach zależnych od rodzaju danego trunku. Duże znaczenie ma tu również odpowiednie serwowanie wina, które wykonane profesjonalnie zadowoli gości restauracji oraz pomoże wydobyć z wina to, co najlepsze. Jak powinno wyglądać dobrze wykonane serwowanie wina w restauracji?

  Przede wszystkim, nim przejdziemy do serwisu wina, należy wspomnieć o wiedzy, jaką kelnerzy powinni posiadać odnośnie win dostępnych w restauracji. Znajomość karty win to nie tylko ich kolory i regiony pochodzenia. Ważna jest dodatkowa wiedza o winie, umiejętność opisania aromatów oraz odpowiedniego dopasowanie trunku do zamówionych potraw. 

  Wytrawne wina czerwone doskonale pasują do mięs i dziczyzny, te nieco lżejsze idą w parze z wędlinami, serami oraz rybami. 

  Wina białe najlepiej łączyć z białym mięsem, makaronami i delikatnymi serami. 

  Wina słodkie najlepiej pasują do deserów. 

   

  Informacje odnośnie dopasowania wina do danego dania można również zawrzeć w menu, ułatwiając tym samym wybór klientom restauracji.

  Jak podawać wino?

  Pierwszym krokiem w prawidłowym serwowaniu wina jest odpowiednia prezentacja butelki przez kelnera. Zawsze pokazujemy etykietę, w celu upewnienia klienta, że dostanie dokładnie to wino, które zostało przez niego zamówione. 

  Jeżeli wiedza kelnera na to pozwala, można również opowiedzieć o danym winie i przedstawić region, z którego pochodzi. 

  Teraz przechodzimy do otwarcia wina. Potrzeba do tego nieco umiejętności, ale trening czyni mistrza. Najważniejszą rzeczą jest powstrzymanie się od użycia siły. Należy wkręcić korkociąg nie do samego końca, żeby zapobiec uszkodzeniu korka i później delikatnie go wyciągnąć unikając huku. Nabywając wprawy w otwieraniu butelki, możemy się wspomóc, stawiając ją przy gościach na stole. Wraz z nabywanym doświadczeniem najlepiej otwierać butelkę w powietrzu.

  Przechodzimy teraz do serwisu wina. Nalewanie wina odbywa się zawsze z prawej strony Klienta. Jeśli wino ma zostać serwowane więcej niż jednej osobie, zawsze zaczynamy od kobiety. Nalewając, butelkę należy trzymać jak najniżej, żeby zapobiec niechcianemu ogrzaniu wina.

  Kieliszki do serwowania wina

  Decydując się na serwowanie wina w restauracji, należy zaopatrzyć się w kieliszki odpowiednie do danego rodzaju wina. Jeżeli profil naszej restauracji nie jest nastawiony na szeroką kartę win, a jedynie podstawową ofertę, odpowiednio będzie się zaopatrzyć w 4 główne typy kieliszków do serwowania wina. Będą to odpowiednio kieliszki do win białych, czerwonych, słodkich (nieco szersze u podstawy) oraz musujących (tak zwane flety). 

  Przy wyborze kieliszków ważne są dwie rzeczy: żeby nóżka była na tyle wysoka, aby można było chwycić ją dłonią oraz żeby nadawały się do mycia w zmywarkach gastronomicznych

  Napełnianie kieliszków powinno być do maksymalnie 1/3 ich objętości, dlatego mając w ofercie 150ml wina, należy go serwować w kieliszku o pojemności 450ml.