0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Rodzaje przyjęć okolicznościowych i ich organizacja

  Rodzaje przyjęć okolicznościowych i ich organizacja

  Przyjęcia stanowią ważną część życia społecznego. Jednak okres pandemii odcisnął piętno na branży gastronomicznej również w tym zakresie. Obecnie obostrzenia te są zdejmowane, a branża powoli wraca na dawne tory. Imprezy okolicznościowe w sferze życia prywatnego stanowią okazję do zacieśniania więzów rodzinnych. W życiu zawodowym ludzi biznesu czy instytucji państwowych umożliwiają nawiązywanie szerszych kontaktów.

  Rodzaje i charakter przyjęć okolicznościowych

  W zależności od rodzaju i charakteru imprezy okolicznościowej nieco inaczej wyglądają jego przygotowania i organizacja. Można jednak dokonać pewnego ich podziału biorąc pod uwagę formę w jakiej będą przebiegać, charakter i okoliczności, które są motywem organizacji, czy miejsce imprezy.

  Podział ze względu na formę

  • stojącej,
  • siedzącej, inaczej nazywane bankietami zasiadanymi,
  • mieszanej. Są tak zwane bankiety amerykańskie, gdzie przewidziane jest zarówno miejsce na formę stojącą jak i bufety zasiadane.

  Okazja organizowania uroczystości

  • rodzinne z okazji różnych uroczystości: ślubu, chrztu, urodzin, pierwszej komunii, rocznic, jubileuszy, styp itp.,
  • oficjalne z okazji: konferencji, kongresów, zjazdów, jubileuszy firm, otwarcia wystaw, premier teatralnych i innych,
  • dyplomatyczne z okazji: wizyt delegacji zagranicznych, spotkań biznesowych itp.

  Miejsce wystawiania przyjęcia

  • we własnej sali lokalu gastronomicznego: w tym sala bankietowa, taras lub ogród itp.,
  • w innym miejscu wybranym przez zleceniodawcę. Na przykład w siedzibie firmy lub w miejscach, gdzie odbywają się targi, zjazdy, konferencje, a dla imprez rodzinnych np.: namiot w plenerze.

  Przyjęcia stojące

  Jest to dość popularna forma bankietów. Zwykle są to przyjęcia o charakterze oficjalnym i dyplomatycznym, choć do swoistych małych przyjęć stojących należałoby również zaliczyć krótkie spotkania przy kawie, herbacie, słodyczach, odbywające się najczęściej w antraktach takich imprez, jak konferencje, sympozja, zjazdy i inne tego typu. Ze względu na obsługę dość dużej liczby gości w krótkim czasie oprócz odpowiedniej liczby obsługi kelnerskiej niezbędnym jest zapewnienie odpowiedniego sprzętu do szybkiego i sprawnego mycia naczyń, a zwłaszcza szklanych. Świetnie sprawdzi się tu zmywarka gastronomiczna do szkła. Wśród przyjęć stojących wyróżnić można następujące rodzaje:

   

  lampka wina (toast)

  Przyjęcia typu lampka wina odbywają się z reguły w godzinach południowych i trwają około jednej godziny. Jest to forma bankietu, z której korzystają placówki dyplomatyczne oraz instytucje publiczne i przedsiębiorstwa. Zwykle wydawane w pomieszczeniach własnych zleceniodawcy.

  Aperitif

  Przyjęcie typu aperitif zwykle są wstępem do innego bankietu. Odpowiednim miejscem do zorganizowania aperitifu jest hol sąsiadujący z salą, gdzie odbywa się główne przyjęcie lub główna uroczystość, a czas trwania aperitifu wynosi kilkanaście minut.

  Przyjęcie koktajlowe

  Przyjęcie typu koktajl party wydawane jest w godzinach popołudniowych i trwa około 2 godzin. Zwykle są to spotkania dyplomatyczne lub biznesowe.

  Przyjęcie bufetowe

  Są to uroczyste bankiety, z urozmaiconym menu. Odbywają się w godzinach popołudniowych i trwają różnie, choć zwykle nie przekracza 3 godzin. Najodpowiedniejszym miejscem dla takiego przyjęcia jest sala, mogąca pomieścić bufety i uczestników, zapewniając im swobodę poruszania się i konsumpcji.

  Przyjęcie w ogrodzie

  Pod nazwą garden party możemy umieścić wszystkie wymienione wcześniej przyjęcia pod warunkiem, że odbywają się one w ogrodzie lub na świeżym powietrzu. Z tych też względów należy zapewnić odpowiednie oświetlenie, podłoże i odpowiednie zabezpieczenie przed ewentualnym deszczem.

  Przyjęcia zasiadane

  Bankiety w formie zasiadanej są zazwyczaj wystawną i popularną formą przyjęć. Wymagana jest dla nich kompleksowa obsługa kelnerska. Wiele imprez o charakterze rodzinnym i oficjalnych przyjęć dyplomatycznych odbywa się w tej właśnie formie.

  Rodzinne przyjęcia zasiadane

  Obiady i kolacje organizowane są zazwyczaj w salach restauracyjnych, rzadziej w domach gospodarzy. Dla gości przygotowuje się stoły w odpowiednim ustawieniu dającym możliwość wspólnego biesiadowania. Zwykle rozpoczynają się wieczorowa porą i trwają 2–3 godzin. Serwowane są tutaj bardzo wykwintne zestawy potraw, jednakowych dla wszystkich gości.

  Jedną z najbardziej znanych wszystkim form uroczystości rodzinnych związanych z bankietem zasiadanym są przyjęcia weselne. Trwają znacznie dłużej (ok. 10–12 godzin). Charakteryzują się bardzo bogatym menu. W czasie trwania przyjęcia, o obsługę gości dba zespół kelnerów. Charakterystyczne dla tego rodzaju bankietów jest szybkie podawanie dużej ilości dań i równie szybkie usuwanie ze stołów brudnych naczyń. Zaplecze kuchenne musi być wyposażone zarówno w urządzenia potrzebne do przygotowywania dużej ilości potraw w krótkim czasi, urządzenia do utrzymywania ich w określonej temperaturze jak i odpowiednie zmywarki gastronomiczne zapewniające szybkie mycie i wyparzanie dużej ilości naczyń.

  Przyjęcia dyplomatyczne

  Przyjęcia organizowane w formie śniadań trwają około 2 godzin, a oficjalne obiady i kolacje nieco dłużej, około 3 godzin. Śniadania i obiady składają się z trzech części:

  • aperitif,
  • przyjęcie przy stole
  • kawa.

  Aperitif i kawę powinno serwować się w innym pomieszczeniu. Jeżeli jest to niemożliwe, to przed podaniem kawy stół bankietowy należy uprzątnąć. Menu takich oficjalnych obiadów i kolacji jest zwykle bogatsze niż tych rodzinnych, wzbogaca się je o przystawkę oraz dwa dania zasadnicze.