0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak podawać herbatę w lokalu gastronomicznym?

  Jak zaparzać herbatę w sposób poprawny? Jak podawanie herbaty może wpłynąć na zadowolenie klienta? Poznaj kilka herbacianych trików.

  Jak podawać herbatę w lokalu gastronomicznym?

  W naszym kraju picie herbaty jest dość powszechne, jednak jako Polacy, nie posiadamy rozbudowanej kultury picia herbaty. Często zamawiamy herbatę do posiłku lub spotykamy się przy niej towarzysko. Jednak sposób serwowania herbaty w dużym stopniu wpływa na jej smak oraz ogólne doznania gości lokalu gastronomicznego. Jak zaparzać herbatę i czy rytuał podawania herbaty jest wart wprowadzenia w każdym lokalu gastronomicznym? Zapraszamy do lektury. 

  Podawanie herbaty w lokalu gastronomicznym

  Bardzo często lokale gastronomiczne nie przywiązują zbyt dużej wagi do serwowania herbaty i podają ją swoim gościom w formie filiżanki z wrzątkiem i zwykłej torebki z herbatą do samodzielnego zaparzenia. Często są to herbaty powszechnie dostępne w sklepach. Mała zmiana podejścia w tym temacie może przełożyć się na większe zadowolenie klientów i lepsze opinie lokalu gastronomicznego. Ludzie idąc do restauracji, oczekują czegoś więcej. Warto tę filozofię przenieść również na temat herbat do gastronomii

   

  Selekcja wysokiej jakości herbat zamiast popularnych sieciówkowych wyborów, czajniczek z wrzątkiem oraz piękna filiżanka - sposób w jaki wykonane jest podawanie herbaty, ma wpływ na finalny odbiór całej wizyty w restauracji przez klientów. Czas więc przyjrzeć się temu procesowi z bliska.

  Wybór herbat do gastronomii

  Decydując się na wprowadzenie herbaty do swojej oferty, warto wziąć pod uwagę najlepsze rodzaje herbat dostępne na rynku. Najbardziej efektownym rozwiązaniem będzie herbata w formie suszu, którą obsługa będzie porcjowała przy klientach. Taki rodzaj herbaty należy przechowywać w szklanych, szczelnie zamkniętych słoiczkach. Dzięki temu zachowamy aromat herbaty na długo, a same słoiki z suszem będą ozdobą lokalu. 

  Drugim rozwiązaniem herbat do gastronomii są wysokiej jakości porcjowane w torebkach herbaty. Warto je wtedy przechowywać w specjalnie przeznaczonych do tego drewnianych skrzynkach.

   

  Jeśli chodzi o smaki herbat, warto zaopatrzyć się w każdy rodzaj - od czarnej przez zielone, po białe i owocowe. Wykonanie własnych mieszanek (w przypadku posiadania suszu) będzie również sporym atutem dla lokalu gastronomicznego. 

  Serwowanie herbaty w restauracji

  Najczęściej spotykaną praktyką serwowania herbaty w restauracjach, jest podanie filiżanki z gorącą wodą wraz ze spodeczkiem z herbatą. Warto nieco urozmaicić ten sposób podawania herbaty i uczynić go małym rytuałem. Czajniczek do herbaty wraz z czarkami? A może filiżanka z przygotowanym przez nas naparem ze stoperem? Każda z tych propozycji wprowadzi nieco urozmaicenia w procesie podawania herbaty w naszym lokalu. 

  Zaopatrując się w porcelanę przeznaczoną do herbaty, warto zwrócić szczególną uwagę na możliwość mycia w zmywarkach gastronomicznych. Dzięki tej właściwości naczyń zaoszczędzimy sporo czasu, wody oraz energii.

  Jak zaparzać herbatę

  Proces parzenia herbaty przebiega inaczej dla każdego rodzaju suszu. Serwując herbatę w restauracji, warto zaznajomić się z zasadami parzenia herbaty. Poniżej przygotowaliśmy małą ściągę dotyczącą najpopularniejszych rodzajów i ich wymogów dotyczących serwowania herbat. Zastosowanie się do poniższych wartości wydobędzie z herbaty to co najlepsze oraz zapewni gościom niezapomniane doznania. 

  • herbata czarna - wrząca woda, czas parzenia 2-3 minuty
  • herbata zielona - woda o 70-80 stopniach, czas parzenia około 2-3 minuty 
  • herbata czerwona - woda o 90 stopniach, czas parzenia około 3 minuty
  • herbata żółta - woda o 80 stopniach, czas parzenia około 3-5 minut
  • herbata biała - woda o 70-80 stopniach, czas parzenia około 5-7 minut

  Podczas podawania herbaty pamiętajmy o tym, że woda zawsze powinna być przegotowana, a nie jedynie podgrzana do wymaganej temperatury. 

  Serwując dodatki do herbaty jak cytryna lub miód, należy je podać osobno do późniejszego samodzielnego dodania przez klienta.