0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jesienne menu wkracza na salony

  Trendy tej jesieni - sezonowe produkty

  Jesienne menu z sezonowymi produktami

  Sezon jesienny powoli wkracza w nasze życie. I choć na dworze wciąż królują wysokie temperatury, a opady deszczu zdarzają się sporadycznie, to właśnie już teraz wielu restauratorów zaczyna rozmyślać nad odpowiednio skomponowanym jesiennym menu. Jak powinno wyglądać? Na jakie produkty postawić? I w końcu, czy zmiana menu z letniego na jesienne jest w ogóle konieczna? Czytaj dalej…

  Menu restauracji - trendy tej jesieni

   

  Większość restauracyjnych menu oparte jest na drogich, często wyszukanych produktach. Tymczasem największą popularnością, wśród gości cieszą się tradycyjne jesienne przepisy przygotowane na bazie tanich, lokalnych i w wielu przypadkach dawno zapomnianych produktów. A zdecydowanie czas jesienny jest tym czasem, kiedy mamy ich pod dostatkiem.

   

  Sezonowe produkty na jesiennych talerzach

  Rozgrzewające zupy kremy z dyni, marynowane grzybki i carpaccio z buraka to tylko niektóre propozycje dań, które powinny znaleźć się w jesiennym menu każdej restauracji. Oprócz tego kucharze mogą korzystać z innych dobrodziejstw, jak chociażby kapusta, brukselka, brokuły, orzechy oraz różnego rodzaju konfitury. Wiele restauracji chcąc zaskoczyć swoich gości, oferuje w swoim jesiennym menu jadalne kasztany. Na jakie produkty warto postawić?

  Dynia

  Popularna rozgrzewająca w chłodne dni zupa krem z dyni to dziś obowiązkowa pozycja w jesiennym menu każdej restauracji. Ponadto można z niej przygotować wspaniały suflet oraz gratin na ostrym kremie z dodatkiem chilli i curry, a także puree z dyni. Świetnie smakuje również kiszona i marynowana. 

  Dynię poza daniami wytrawnymi można również wykorzystać do deserów. Można np. stworzyć krem dyniowo-czekoladowy, mus dyniowy, a także sernik z dynią. Dużą popularnością cieszy się również dżem z dyni, który wyśmienicie smakuje z chałką, lub naleśnikami.

   

  Grzyby

  Jesienne menu z sezonowymi produktami
  Grzyby to kolejna propozycja, jaką oferuje nam matka natura w okresie jesiennym.

  Grzyby to kolejna propozycja, jaką oferuje nam matka natura w okresie jesiennym. Szlachetne borowiki, kurki, rydze, czy podgrzybki mogą stanowić świetne dodatki nie tylko do zup i sosów, ale także każdego rodzaju mięs - od wołowiny po wieprzowinę. Doskonale uzupełniają smak drobiu i ryb. Warto jednak pamiętać, by kupować grzyby tylko od sprawdzonych dostawców. Może się bowiem zdarzyć taka sytuacja, że wśród prawdziwków, podgrzybków, lub kurek od lokalnego zbieracza znajdzie się przypadkowo grzyb niejadalny.

  Warzywa okopowe i owoce

   

  Warzywa jesieni to przede wszystkim warzywa okopowe, takie jak ziemniaki, brokuły, brukselka, pasternak, kapusta i buraki. Mogą one grać pierwszoplanową rolę, lub stanowić wyłącznie dodatek do mięs czy zup. Tak samo jest w przypadku owoców, gdzie na jesiennych stołach królować może śliwki - surowe lub suszone, gruszki oraz jabłka.

  Jesienne menu z sezonowymi produktami
  Owoce jesieni to przede wszystkim śliwki - surowe lub suszone, gruszki oraz jabłka.

  Zmiana jesiennego menu - czy jest konieczna?

  Wielu restauratorów z pewnością zastanawia się, czy zmiana menu z letniego na jesienne jest w ogóle konieczna, i co ważne opłacalna. Według nas jak najbardziej tak! Dlaczego? Ponieważ to różnorodność serwowanych potraw  i wyjście do klientów z nowymi przepisami jesiennymi zachęci do odwiedzenia naszego lokalu i skosztowania takich dań. Oczywiście taka zmiana wiąże się również ze zmianą karty dań nie tylko pod względem dostępnych pozycji, ale także całej szaty graficznej.

  Jak powinna wyglądać jesienna karta dań?

  Jeśli zdecydowałeś się na wprowadzenie jesiennego menu do swojego lokalu, to koniecznie zadbaj o odpowiednią oprawę karty dań. Wizualnie powinna ona nawiązywać do jesieni, czyli mile widziane będą tutaj wszelkiego rodzaju kolorowe liście i jarzębina.

  Jesienne dodatki

  Aby jeszcze bardziej zaskoczyć swoich gości, można zastanowić się nad zakupem odpowiedniej zastawy stołowej, która swoim stylem i grafiką będzie nawiązywała do tematu jesieni. Talerze w kolorze żółtym, czerwonym lub brązowym będą doskonale komponowały się wśród jesiennych dekoracji i zwiększały efekt wizualny serwowanych dań. Kolorową zastawę można z powodzeniem czyścić w zmywarkach gastronomicznych, co zdecydowanie przekłada się na zwiększony komfort, wygodę użytkowania i higienę.