0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak obniżyć koszty prowadzenia lokalu gastronomicznego

  Jak obniżyć koszty prowadzenia lokalu gastronomicznego

  Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z wieloma kosztami, które często mogą przygnieść przedsiębiorcę. Prowadzenie restauracji to przede wszystkim koszty zakupu półproduktów i surowców do gotowania, a także rachunki za gaz i energię elektryczną.

  Do kosztów należy także doliczyć wodę oraz wynagrodzenia pracowników. Po dokonaniu pełnej kalkulacji, może się okazać, że dla właściciela nie zostanie zbyt wiele. Wpis ten postara się określić punkty zapalne generujące koszty a także rozwiązania, które powinno się wdrożyć by koszty prowadzenia firmy spadły.

  Początek

  Pierwszym krokiem jaki powinien podjąć dobry gospodarz i przedsiębiorca, to dokładne określenie gdzie i na co wydaje pieniądze. Należy zrobić listę kosztów, która będzie zawierała wszystkich kontrahentów oraz wartości pieniężne jakimi nas obciążają. Do tej listy należy dodać miesięczne koszty wszystkich mediów, takich jak woda, prąd, gaz, internet, koszty prowadzenia terminalu płatniczego, ilość funduszy przeznaczanych na paliwo dla auta dostawczego, oraz koszty zatrudnianych pracowników. Po wykonaniu takiej listy, możemy dopiero zrozumieć, jakie mamy miesięczne koszty prowadzenia działalności. Poprawna identyfikacja punktów zapalnych pozwoli opracować szczegółowy plan, który pozwoli ograniczyć koszty, dzięki czemu zwiększymy zyski.

  Obniżamy koszty mediów

  Aby obniżyć koszty, należy przejrzeć wiele umów. Między innymi te z dostawcami mediów. Pierwszym krokiem w obniżaniu kosztów mediów jest przejrzenie ofert konkurencyjnych dostawców poszczególnych mediów. Wtedy, znając rynek, możemy udać się do przedstawiciela danego dostawy i negocjować zmianę warunków umowy. Lojalność często jest opłacalna, ponieważ dostawcy wolą mieć stałych klientów. Inną metodą na obniżenie kosztów wody i energii elektrycznej jest zakup energooszczędnych sprzętów kuchennych.

  Nowoczesna, energooszczędna zmywarka kapturowa nie tylko skróci czas potrzebny na umycie zastawy, ale także zużyje mniej wody i energii elektrycznej. Warto także zainwestować w nowe lodówki i inne sprzęty korzystające z energii elektrycznej. Inną metodą walki ze zbyt dużym zużyciem energii jest wymiana żarówek na energooszczędne żarówki LED a także montaż czujników ruchu, które będą wyłączać światło w nieużywanych pomieszczeniach.

  Warto także wyłączać z sieci te urządzenia które nie potrzebują być na stałe podłączone do prądu. Tryb czuwania wielu urządzeń to wciąż kilka watów, które są potrzebne na podtrzymanie względnej gotowości do działania. Aby obniżyć koszty zużywanej wody, warto zainwestować w energooszczędną zmywarkę, a także automatyczne krany na czujniki zbliżeniowe. Na kranach warto zainstalować perlatory, które ograniczają przepływ wody. Ostatnim miejscem które warto sprawdzić są okna. Jeżeli mamy klimatyzację w pomieszczeniu, warto zainwestować w uszczelnienie okien lub wymienić je na nowe, energooszczędne. W ten sposób będziemy mniej wydawać na ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczenia.

  Negocjacje z hurtownią

  Lojalność w biznesie to bardzo poszukiwana cecha. Wiele hurtowni posiada w swojej ofercie programy rabatowe dla swoich długotrwałych klientów. Warto to wykorzystać! Jeżeli od długiego czasu kupujemy surowce od jednego dostawcy, to ponegocjujmy cenę. W ten sposób można obniżyć cenę dostawy lub wynegocjować zniżkę na produkty, które najczęściej sprzedajemy.

  Kontrola wielkości posiłków

  Skąd przedsiębiorca ma wiedzieć, że jego posiłki są za duże? Co jakiś czas trzeba przeprowadzać wśród klientów ankietę. Aby wyniki były miarodajne, należy takich ankiet przeprowadzić bardzo dużo. W sytuacji, gdy ankietowani klienci stwierdzą, że nasze porcje są bardzo duże, powinniśmy zmniejszyć ilość pożywienia w porcji. W ten sposób, uzyskamy lepszą wydajność finansową.

  Na koniec

  Prowadząc restaurację, szukanie oszczędności powinno być racjonalne. Warto uważnie planować zakupy, a także precyzyjnie określać potrzeby. Wprowadzenie do restauracji nieprzemyślanych zmian nie pomoże. Najważniejszym aspektem jest utrzymanie jakości posiłków. Odpowiednio przeprowadzony audyt kosztowy pomoże obniżyć wydatki, ale także może przyciągnąć nowych klientów do restauracji.