0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Exclusive fast food - co to jest?

  Exclusive fast food - co to jest?

  Opcja szybkiego, smacznego, dostarczającego dużo energii i co najważniejsze taniego jedzenia jest niezwykle kusząca. Fast foody w dużym stopniu zdominowały rynek gastronomiczny z tych właśnie powodów.

  Niestety wszystkie te plusy kryją w sobie jeden duży minus. Takie jedzenie spożywane regularnie nie sprzyja zdrowiu konsumenta. Wręcz przeciwnie, może powodować poważne szkody w organizmie. Nie mówimy tu tylko o otyłości, ale o problemach z układem krążenia i metabolizmem. Na szczęście coraz więcej restauracji serwujących szybkie jedzenie stara się dopasować swoje menu do konsumentów zwracających uwagę na takie rzeczy, a na rynku zaczynają się pojawiać fast foody w wersji exclusive.

  Za co lubimy fast food

  Przede wszystkim dostępność. Globalizacja sprawiła, że w krajobraz polskich miast na stałe wpisały się liczne zagraniczne restauracje z szybkim jedzeniem. Jednak nie można o wszystko obwiniać zagranicznych korporacji. W każdym mieście jest też bardzo dużo lokalnych budek serwujących zapiekanki, kebaby, czy burgery. Nie ważne czy w mieście, czy w trasie, jeśli dopadnie nas głód, zawsze gdzieś niedaleko znajdzie się miejsce, które bardzo szybko zaspokoi uciążliwy głód. Szybkość jest tu słowem kluczowym. W większości restauracji na jedzenie czeka się około godziny, a fast foody potrafią obsłużyć klienta często nawet w mniej niż 10 minut. Presja czasu, pod którą żyjemy działa zdecydowanie na korzyść “śmieciowego jedzenia”. Kiedy organizm potrzebuje energii, zwykle pozyskuje ją z węglowodanów, jest to uwarunkowanie genetyczne, któremu nie da się zaprzeczyć. Człowiek od początku swojego istnienia był przystosowany do niewielkich ilości tłuszczy i cukrów, z których wytwarzał tyle energii, ile się dało, a które są głównym składnikiem jedzenia serwowanego w fast foodach. Z tego powodu taki pokarm jest tak atrakcyjny dla naszych mózgów. Pozwala dostarczyć ogromną ilość energii, której jednak w obecnych czasach nie potrzebujemy w tak dużej ilości. Oczywiście jednym z najważniejszych argumentów przemawiających za fast foodami jest ich cena, która zwykle jest dość niska.

  Dlaczego fast food jest niezdrowy?

  Najbardziej oczywistą odpowiedzią są kalorie, jednak niestety nie one sprawiają, że jedzenie serwowane przez fast foody nie sprzyja zdrowiu. Dietetycy nie bez powodu okrzyknęli dania z fast foodów “śmieciowym jedzeniem”. Burgery, frytki, czy kebaby bardzo dobrze zaspokajają głód i dostarczają dużo kalorii, jednak dominują w nich tłuszcze i cukry. Nie są w żadnym stopniu zbilansowane i niewiele w nich znajdziemy witamin, minerałów czy błonnika.

  Długotrwałe stołowanie się w fast foodach może prowadzić do wielu schorzeń. Jednym z nich jest insulinoodporność, która wykształca się kiedy człowiek spożywa dużo cukrów i jest bezpośrednią drogą do cukrzycy. Nadmiar tłuszczy natomiast powoduje otyłość i zwiększony cholesterol powodujący problemy z układem wieńcowym, często prowadzi do miażdżycy i zawału serca. Z kolei nadmiar soli obficie występującej w “śmieciowym jedzeniu” może powodować nadciśnienie tętnicze oraz wpłynąć na uszkodzenie błony śluzowej żołądka, co może prowadzić do rozwinięcia się nowotworu. Żywienie się w fast foodach przez długi czas ma zdecydowanie więcej minusów niż plusów.

  Da się lepiej - exclusive fast food

  Społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome otaczającego ich świata i potrzeb swojego organizmu. Coraz więcej konsumentów stara się prowadzić zdrowy tryb życia i szuka alternatywnych potraw smacznych, lecz niezdrowych. Naprzeciw takim osobom wychodzą exclusive fast foody, oferujące pełnowartościowe dania przygotowywane, co najważniejsze ze świeżych, bogatych w substancje odżywcze produktów. W większości przypadków jedzenie serwowane jest szybko, jednak ze względu na fakt, że wszystko należy przygotować od podstaw proces wydania posiłku może być dłuższy niż w klasycznym fast foodzie. W wersji Exclusive częściej doświadczysz razowego pieczywa w burgerach, czy wrapach, często też spotyka się potrawy pieczone, a nie smażone jak na przykład frytki.

  Oczywiście exclusive fast foody nie wykluczają smażonych składników, jednak tutaj wszystko smażone jest na zawsze świeżym oleju. Mięso w burgerach jest również znacznie wyższej jakości, zwykle kupowane tego samego dnia, którego jest serwowane. Za niewiele większą cenę dostajemy pełnowartościowy posiłek, złożony z wysokiej jakości składników.

  Ekskluzywny fast food to nie tylko wyśmienite składniki, ale także sprzęt, który pomoże zaoszczędzić czas. Przygotowywanie dużej ilości kanapek, wrapów, czy przekąsek każdego dnia generuje ogromną ilość brudnych naczyń. Aby nie martwić się stosem zalegających garnków i narzędzi wybieraj zmywarki profesjonalne zamiast tych ogólnodostępnych. Będą Ci służyły na długie lata, a przy tym zaoszczędzą wiele cennych godzin.