0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Gramatura dań w menu restauracji

  Tabela gramatury posiłków w menu to obowiązek czy jedynie dobry gest właścicieli lokali gastronomicznych?

  Gramatura dań w menu restauracji

  Podawanie gramatury dań w menu restauracji to obowiązek, jaki ciąży na lokalu gastronomicznym czy zwykłe udogodnienie dla klientów? Odpowiedź na tę nurtującą wielu restauratorów kwestię można znaleźć w przepisach polskiego prawa. 

  Zapraszamy do artykułu, w którym podamy akty prawne, wyjaśnimy, dlaczego każdy lokal powinien podawać tabelę gramatury posiłków oraz przytoczymy jakie kary grożą za zaniechanie tego wymogu. Sprawdź i dostosuj swój lokal gastronomiczny.

  Gramatura dań w menu restauracji - obowiązek czy dobrowolność?

  Podanie gramatury dań w menu restauracji jest (ku zaskoczeniu wielu restauratorów) obowiązkiem, który regulują przepisy polskiego prawa. Art 4. ust. 1 z Ustawy o Informowaniu o Cenach Towarów i Usług z dnia 9 maja 20214 roku oraz Art 9 ust. 1 i 2 rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 9 grudnia 2015 roku w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług.

  Z wyżej przytoczonych przepisów dowiedzieć się można, że „w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen”.

  Oraz “1. Przedsiębiorca prowadzący działalność usługową w zakresie gastronomii lub hotelarstwa uwidacznia ceny oferowanych potraw, wyrobów, noclegów, wyżywienia i innych oferowanych usług w cenniku. 2. Cennik, o którym mowa w ust. 1, zawiera także aktualne informacje umożliwiające konsumentom identyfikację ceny z potrawą lub wyrobem, w szczególności pełną nazwę potrawy lub wyrobu, pod którą jest on sprzedawany, oraz określenie ilości potrawy lub wyrobu, do których się odnosi.”

   

   

  Brak tabeli gramatury posiłków w menu - jakie konsekwencje?

  Każdy klient lokalu gastronomicznego powinien móc odnaleźć gramaturę dań w menu. Zawarcie takich informacji pozwala na określenie przez klienta rzeczywistego kosztu zakupu danej potrawy z menu restauracji. Znów z punktu widzenia restauratora, zawarcie informacji o gramaturze posiłku pozwoli na wyeliminowanie marnotrawienia przez klientów jedzenia i puste talerze będą mogły iść prosto do zmywarki gastronomicznej.

  Jakie konsekwencje mogą czekać na właścicieli restauracji, która nie zamieści gramatury dań w menu? Podczas kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Handlową, niezastosowanie się do wyżej wymienionych przepisów może skutkować karą do 20 tysięcy złotych. Na wysokość kary wpływa kilka czynników. Między innymi obroty lokalu gastronomicznego oraz wcześniejsze naruszenia tego samego przepisu.

  Warto również nadmienić, że kontrole Inspekcji Handlowej są zawsze zapowiadane i w przypadku dostania takiej informacji, warto na spokojnie sprawdzić, czy nasz lokal jest dostosowany do wszystkich wymogów prawnych i tym samym uniknąć wysokich kar.