0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak pozyskać pozytywne opinie o lokalu gastronomicznym?

  Mamy na to parę sposoów. Podpowiadamy !

  Jak pozyskać pozytywne opinie o lokalu gastronomicznym? Podpowiadamy!

  Dlaczego opinie o lokalu gastronomicznym są tak pożądane przez wielu restauratorów? Czy mają one bezpośredni wpływ na zwiększenie renomy i rozpoznawalności firmy, a także pozyskiwanie nowych klientów? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w poniżej.

  Opinie o lokalu gastronomicznym, dlaczego są tak ważne?

  Nie ma wątpliwości co do tego, że przez ostatni rok branża gastronomiczna mierzyła się z poważnymi problemami związanymi z wystąpieniem zakażeń Covid-19. Sytuacja ta szczególnie dotknęła lokale stacjonarne, które na początku  były zamykane na co najmniej kilka tygodni, a tym samym generowały coraz to większe straty, później zaś musiały spełniać restrykcyjne normy, jak chociażby zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy stolikami, czy prawidłowe odkażanie naczyń.

  O ile z odkażaniem naczyń nie było większego problemu, ponieważ każda restauracja jest wyposażona w profesjonalne zmywarki gastronomiczne z funkcją wyparzania, o tyle zmniejszona ilość przyjmowanych klientów stała się pewnego rodzaju przeszkodą.

  W związku z tym większość lokali gastronomicznych postanowiła serwować również jedzenie na wynos, a cały proces marketingu i promocji lokalu przenieść do sieci, gdzie każdy może zostawić swoją opinię na temat jakości jedzenia, sposobu podania, czy czystości. Niezależnie od tego czy jest ona pozytywna, czy negatywna niesie za sobą ogromne korzyści:

  • zwiększa widoczność marki, co przyczynia się do zwiększonego ruchu na stronie internetowej
  • przyciąga uwagę i wzbudza zainteresowanie nowych klientów
  • restauracja, która pozwala wystawiać opinie swoim klientom, staje się bardziej wiarygodna.

   

  Jakie są sposoby na pozyskanie nowych opinii o restauracji?

  Jak zachęcić klientów, aby po wizycie w Twoim lokalu lub zamówieniu jedzenia na wynos postanowili pozostawić po sobie ślad w postaci opinii o restauracji? Sposobów na to jest wiele. Oto kilka z nich:

  1. Bądź otwarty na każdą ocenę

  Jak powszechnie wiadomo w internecie każdy może wystawić opinię według własnego “widzimisię”. Oznacza to, że restauracje muszą mierzyć się zarówno z opiniami przychylnymi, jak i tymi trochę mniej. Dobrym sposobem na rozwiązanie problemu nieprzychylnych komentarzy jest interakcja z autorem opinii, prośba o jej uzasadnienie i przede wszystkim pokazanie, że właściciel traktuje ją poważnie. 

  1. Bądź widoczny

  Pokaż, że Twoja firma jest widoczna w internecie! Mogą Ci do tego posłużyć popularne narzędzia oraz portale społecznościowe. 

  1. Reguła wzajemności 

  Jeśli wiesz, że klienci są zadowoleni z jakości serwowanych dań w Twoim lokalu, a obsługa przypadła im do gustu to nie bój się poprosić o wystawienie przez nich pozytywnejopinii o restauracji.

  Gdzie klienci mogą wystawiać opinię o danym lokalu gastronomicznym?

  Pamiętasz czasy, gdy hostessy stały pod lokalem gastronomicznym z poczęstunkiem, promując w ten sposób nowe produkty? Te czasy już minęły jednak czy bezpowrotnie ㅡ nie wiadomo. Obecnie cały proces promocji i marketingu lokali gastronomicznych przeniósł się do sieci, gdzie główną rolę odgrywają opinie klientów. Gdzie można je wystawiać? Podpowiadamy:

  Google Maps

  Bezpłatne konto w google maps pozwala być widocznym Twojej firmie nie tylko wśród mieszkańców danego miasta, ale także odwiedzających turystów, którzy bardzo często szukają propozycji lokali gastronomicznych w danej lokalizacji. Tego typu profil powinien być uzupełniony nie tylko podstawowe dane, jak nazwa lokalu, adres, numer telefonu, ale także logo firmy i dobrej jakości zdjęcia. Można tam także z powodzeniem wystawiać opinie widoczne dla innych użytkowników.

  Facebook i Instagram

  To obecnie jedne z najpopularniejszych platform społecznościowych cieszących się tak dużym zainteresowaniem. Nic więc dziwnego, że coraz więcej lokali gastronomicznych, w tym restauracje, pizzerie, bary, czy kawiarnie prowadzą swoje fanpage. Ważnym argumentem przemawiającym na korzyść takiego profilu, jest jego regularna aktualizacja. Tylko wówczas klienci będą chętnie wystawiali swoje opinie o restauracji, czy oznaczali ją w swoich postach. Oba rozwiązania przemawiają na korzyść, ponieważ docierają do coraz to nowszych odbiorców.

  TripAdvisor

  To z kolei największa platforma turystyczna. Zrzesza ona restauratorów z całego świata i pozwala klientom wejść i znaleźć sprawdzoną przez innych restaurację z pysznym jedzeniem. Warto skorzystać z tej aplikacji, ponieważ jej najważniejszym atutem jest całkowita bezstronność. Klienci mogą zamieszczać tam zdjęcia, wystawiać opinię o restauracji, na których podstawie powstaje ranking godnych polecenia miejsc.