0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Czekadełko - jak zaintrygować gości restauracji

  Prowadzisz lokal gastronomiczny i chcesz czymś zaskoczyć swoich gości? Postaw na finezyjne czekadełko.

  Czekadełko - jak zaintrygować gości restauracji

  Czekadełka, czyli forma lekkiej, niewielkiej przystawki w restauracji, dopiero zaczynają podbijać polskie lokale gastronomiczne. 

  Prowadząc swoją restaurację, warto zastanowić się nad serwowaniem małego poczęstunku na początku, żeby pobudzić podniebienia gości i wzbudzić ich ciekawość dalszej kulinarnej podróży. Z pewnością dobrze dobrane czekadełka, które podkreślają klimat lokalu, podbiją serca gości i przyciągną nowych. Jak dokładnie powinno wyglądać czekadełko i jak go serwować? Zapraszamy do lektury. 

  Czekadełko - jak zaintrygować gości restauracji

  Czekadełko, czy też przystawka w restauracji, to niewielkich rozmiarów przekąska, serwowana przed podaniem zamówionego dania, która powinna umilić czas oczekiwania na jego podanie. Czekadełko powinno być serwowane nieodpłatnie. Jest to pewnego rodzaju kulinarne powitanie gości i pobudzenie ich podniebienia do kulinarnych doznań w danym lokalu gastronomicznym

  Sam pomysł serwowania czekadełek wynosi się z Francji i dopiero powoli, nieśmiało podbija polskie restauracje. Jest to doskonały moment, żeby je wprowadzić w swoim lokalu i zaintrygować tym stałych gości oraz przyciągnąć nowych. 

  Pomysły na przystawkę w restauracji

  Jeśli chcemy serwować czekadełko, musimy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób chcemy go podawać oraz przede wszystki, co to ma być. Niestety, nie wszystko sprawdza się jako lekka przystawka, która podawana jest bardzo szybko i ma tylko zaostrzyć apetyt, a nie w pełni nakarmić gości - to jest zadanie głównego dania. Najlepiej w takiej roli spełniają się dania wytrawne oraz te lekko słone.

  Dodatkowo bardzo ważne jest atrakcyjne podanie przystawki, jednak nadal utrzymane w klimacie danej restauracji. Czekadełko ma zaciekawiać formą podania i być dopełnieniem tego, co oferuje dany lokal gastronomiczny. Przystawki, z racji ich małej formy można zaserwować na małych talerzykach lub uroczych miseczkach, które bez problemu można później umyć w zmywarce gastronomicznej.

  Serwowanie czekadełka

  Decydując się na serwowanie czekadełka, musimy być przygotowani na to, że należy je podać zaraz po zamówieniu klientów dań z karty. Ważnym jest zatem, żeby przygotowanie czekadełka nie było czasochłonne. Dodatkowo sporym atutem, który doceni nawet najbardziej wymagający klient, będzie jeśli kelner serwujący czekadełko opowie kilka słów o podawanym starterze - zarówno sposobie jego przygotowania, jak i historii stojącej za danym wyborem. Może czekadełkiem będzie wypiekany na miejscu chleb z jakimś domowym przetworem lub jakieś inne dary ogrodu właściciela restauracji? Jedno jest pewne, dobrze ubrana w słowa opowieść o jedzeniu, jeszcze bardziej wyostrzy zmysły klientów danej restauracji, zapewniając ucztę nie tylko dla podniebienia.

  Zalety czekadełka - podsumowanie

  Czekadełka nie powinny pojawiać się w karcie (chyba że są mini wersjami tego, co można zamówić) i nie powinny być płatne. To złota zasada, której powinny trzymać się wszystkie restauracje. Czekadełka, jak ich może niezbyt zgrabna nazwa wskazuje, powinny umilić czas oczekiwania na danie zamówione z karty. Dodatkowo ich wprowadzenie w lokalu, podnosi rangę miejsca, zaskakuje i zachęca do ponownych odwiedzin. A wieść rozniesiona pocztą pantoflową i odpowiednio tajemniczo ujęta w przekazach reklamowych z pewnością przywiedzie nowych klientów do restauracji.