0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak dobrać meble do lokalu gastronomicznego?

  Jak dobrać meble do lokalu gastronomicznego?

  Nie ulega wątpliwości, że lokal o przeznaczeniu gastronomicznym co do zasady powinien być dostosowany przez inwestora do rodzaju działalności jaka będzie w nim wykonywana. W tym artykule poznasz najważniejsze zasady aranżacji wnętrz stacjonarnych punktów gastronomicznych. Podpowiemy także jak wybrać meble dla gastronomii i jakich błędów w wyposażeniu unikać.

  Czynniki determinujące zakup mebli dla gastronomii, które warto brać pod uwagę

  Czynników, które wpływają na to jakie meble kupimy dla pomieszczenia o przeznaczeniu gastronomicznym jest co najmniej kilka. Na potrzeby tego artykułu opiszemy sobie dwa z nich. Pierwszym czynnikiem jest typ pomieszczenia. Tak, meble powinny być wybierane w oparciu o to jakim typem pomieszczenia dysponujemy. Mamy tutaj na myśli rozkład i wielkość pomieszczeń. Trzeba bowiem pamiętać, że musimy kupić meble do kuchni otwartej lub zamkniętej, magazynu, do sektora przeznaczonego dla klientów oraz w sytuacjach szczególnych także do ogródka.

  Drugim czynnikiem determinującym zakup tego a nie innego mebla jest określony styl, w jakim aranżujemy pomieszczenie. Inne meble sprawdzą się w pizzeri, inne w burgerowni, a jeszcze inne w luksusowej restauracji. Każda aranżacja wnętrz, każdy styl w niej zastosowany ma swoje restrykcyjne wymagania. Tutaj naprawdę nie ma miejsca na jakiekolwiek faux paus.

  Zasady aranżacji wnętrza gastronomicznego i cechy mebli

  Inną znaczącą kwestią są cechy jakie powinny posiadać meble dla gastronomii. Warto tutaj dodać, że inne wymagania stawiane są dla mebli do kuchni, które wspierać będą pracę kucharzy i zaplecza, a inne dla klientów. Zanim jednak omówimy cechy jakie powinny posiadać meble do lokalu gastronomicznego, parę sensownych zdań nt. samych zasad aranżacji wnętrz.
  Te 3 najważniejsze wymienimy w punktach:

  1. Meble powinny być ergonomiczne.
  2. Oświetlenie powinno tworzyć klimat i wpływać na pozytywny odbiór wnętrza.
  3. Styl aranżacji wnętrza powinien być spójny i przemyślany.

  Wróćmy do meritum - jakie cechy powinny posiadać meble do punktu gastronomicznego? Bez wątpienia ważna jest funkcjonalność i elastyczność. Meble kuchenne dla gastronomii muszą być funkcjonalne. Ta funkcjonalność może sprowadzać się do tego, że będą pojemne, różnej szerokości i długości, dzięki czemu będziemy mogli przechowywać w nich przedmioty o różnych gabarytach. Oprócz funkcjonalności niezwykle ważną cechą jest wytrzymałość mebli. Odradzamy tutaj produkty dedykowane do rozwiązań domowych. Meble dla gastronomii narażone są na szkodliwe warunki pracy - ciepło, chłód, parę, uszkodzenia mechaniczne - warto więc zainwestować w takie rozwiązania, z których będziemy korzystać latami.

  Drugi przypadek dotyczy klientów. Tutaj stawiamy przede wszystkim na wygodę i komfort. Warto bowiem pamiętać, że ludzie nie wybierają się do lokalu tylko i wyłącznie po to aby zjeść posiłek. Wyjście do restauracji, pizzeri czy burgerowni to przede wszystkim szansa na miłe spędzenie wolnego czasu, relaks,odpoczynek, to możliwość rozmowy z bliskimi przyjaciółmi. Dlatego komfort i wygoda muszą tutaj być najważniejszym kryterium przy wyborze mebli do lokalu gastronomicznego.

  Jakie meble dla lokalu gastronomicznego?

  Wiemy już jakie czynniki powinny determinować zakup mebli i jakimi cechami muszą się one wyróżniać. No dobrze, to teraz jakie konkretnie meble sprawdzą się w lokalu gastronomicznym? Najprostszy, a zarazem najbardziej ogólny podział dotyczy przeznaczenia mebli W tym zakresie wyróżniamy meble do kuchni, zaplecza i magazynu, meble do obsługi klientów, a także meble outdoorowe np. do ogródka.

  W kuchni, na zapleczu i magazynie sprawdzą się szafki kuchenne, wyspy z dużym blatem, a także półki potrzebne m.in do przechowywania słoików z przyprawami. Na zapleczu i w magazynie niezbędne będą metalowe regały do tego, aby przechowywać produkty w wymaganych prawnie i sanitarnie warunkach.

  Jeżeli chodzi o sektor przeznaczony do użytku dla klientów to w zależności od typu pomieszczenia możemy postawić na stoły i krzesła, a także lobby lub ladę wraz z wysokimi hokerami. Podobnie rzecz ma się z meblami do ogródka - tutaj rządzą zazwyczaj krzesła i stoły z rattanu lub meble drewniane.

  Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane meble do lokalu gastronomicznego to takie, które umożliwiają pracownikom łatwy dostęp do sprzętu (zmywarki gastronomiczne, piece itd), narzędzi kuchennych, które służą do przygotowania potraw. Dobrze dobrane meble to gwarancja efektywnej pracy, większej wydajności, a co za tym idzie lepszych zysków. Z drugiej strony idealnie dobrane meble dla klientów, dają bezpieczeństwo komfortu i wygody, które sprawią, że w efekcie klienci( o ile będą dobrze obsłużeni i zjedzą ze smakiem) powrócą do danego lokalu.