0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Czy warto otworzyć śniadaniarnie?

  Czy warto otworzyć śniadaniarnie?

  Bardzo wiele osób marzy o prowadzeniu własnego lokalu i coraz więcej z nich rzeczywiście decyduje się na otworzenie swojej własnej restauracji. Oczywiście taki krok wymaga odpowiedniego przygotowania i przede wszystkim oryginalnego pomysłu.

  Jeśli chcesz się utrzymać na obecnym rynku w branży gastronomicznej musisz w jakiś sposób wyróżniać się na tle konkurencji. Niektórzy decydują się na oryginalny wystrój lub jakiś motyw przewodni panujący w restauracji, a inni stawiają na ciekawe, czy egzotyczne menu. Jednak żeby przyciągnąć do siebie klientów nie musisz koniecznie iść za tym trendem oryginalności. Ciekawym i coraz bardziej opłacalnym pomysłem na restaurację jest śniadaniarnia. Nie trzeba rywalizować o konsumentów jeśli nasz lokal jest otwarty w godzinach, w których inne w Twojej okolicy jeszcze nie funkcjonują.

  Co warto wiedzieć przed otwarciem?

  Pierwszą i najważniejszą rzeczą, bez której nie da się otworzyć i prowadzić własnej knajpy są pieniądze. Jeśli masz odłożoną gotówkę na biznes to bardzo dobrze, ale jeśli dopiero zabierasz się za organizowanie finansów to jest kilka opcji z których możesz skorzystać. Jedną z nich jest dotacja z Unii Europejskiej skąd dostać można nawet do 40 000 złotych. Możesz też zwrócić się do Urzędu Pracy, który jest w stanie wypłacić dofinansowanie do 25 000 zł. Ostatnią dostępną opcją jeśli nie dostaniesz żadnej dotacji jest kredyt na otwarcie firmy.

  Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności powinieneś też wiedzieć jak nią zarządzać. Jeśli nigdy czegoś takiego nie robiłeś to warto zainteresować się kursami na menadżera gastronomii lub przynajmniej przeczytać kilka książek na ten temat. Własna restauracja to nie tylko bilans zysków i strat, ale przede wszystkim odpowiednie zarządzanie, inwestowanie w pracowników i budowanie dobrych relacji ze wszystkimi potencjalnymi klientami oraz dostawcami. Jeśli będziesz serwować jedzenie, to dobra hurtownia gastronomiczna jest podstawą sukcesu. Wybierając dostawcę warto rozmawiać z konkurencyjnymi firmami, zostawi Ci to pole do negocjacji. Bardzo duże znaczenie dla rozwoju restauracji ma jej lokalizacja. Przed wynajęciem lokalu zastanów się dla jakiej grupy docelowej ma przemawiać Twoja restauracja i gdzie będzie najłatwiej do nich dotrzeć. Dopiero po opracowaniu biznesplanu i targetu możesz zacząć zastanawiać się nad miejscem i wystrojem. Oczywiście przed otwarciem musisz się przygotować na wizyty inspektorów BHP oraz wizytację z sanepidu. Zagłębiają się jeszcze bardziej w sprawy techniczne, nie zapominaj o sprzęcie. Podstawowe urządzenia takie jak zmywarki gastronomiczne są podstawą, a ich marka i model nie mogą być przypadkowe.

  Dlaczego śniadaniarnia?

  Do niedawna restauracje były kojarzone z porą obiadową i kolacyjną. Mało kto jadał śniadania poza domem, głównie z braku czasu lub przez brak miejsc w których można by to zrobić. Od niedawna zaczyna to się zmieniać i coraz więcej osób decyduje się na śniadania, czy brunche w restauracjach potocznie nazywanych śniadaniarniami. Zwiększył się popyt na tego typu usługi, który nie został jeszcze zaspokojony w takim stopniu jak popyt na klasyczne restauracje obiadowo kolacyjne. Obecnie powstaje coraz więcej restauracji działających od rana do południa. Dlaczego jest to dobry pomysł na biznes?

  Rosnące zainteresowanie ze strony klientów, czyli niezaspokojony popyt. Po drugie śniadania i brunche są o wiele prostsze w przygotowaniu i często składają się z prostych łatwo dostępnych i przede wszystkim tanich składników. Oczywiście nie mówimy tutaj o serwowaniu posiłków niskiej jakości. Wszystkie składniki powinny być świeże i smaczne. O tanim koszcie mówimy w porównaniu z klasycznymi restauracjami serwującymi dania z drogich składników, które nie każdego dnia się sprzedają, co może powodować straty. Kolejnym powodem przemawiającym na korzyść restauracji śniadaniowych jest zdecydowanie mniejsza konkurencja.

  Mając całkowicie różne i niepokrywające się godziny otwarcia nie rywalizujesz z większością restauracji. Jedyną konkurencją są inne lokale serwujące śniadania, których jak na razie nie ma aż tak dużo. Im mniejsza konkurencja tym większa szansa na sukces. Jednak nie możesz polegać tylko na braku konkurencji. Żeby odnieść sukces w gastronomi musisz przede wszystkim serwować dobre dania przygotowane z wysokiej jakości składników.