0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  90 lat Meiko

  1 z  / 1

  90 lat Meiko: przedsiębiorstwo z branży budowy maszyn z Offenburga w Badenii-Wirtembergii to nie tylko istotny element długich dziejów przemysłowego zmywania, lecz także przykład szczęśliwego połączenia długiej historii firmy i wiodącej pozycji na rynku. „Połączenie, które można bardzo rzadko spotkać” z pewnością w głosie stwierdza prezes firmy Meiko dr inż. Stefan Scheringer i dodaje „Przeciętny wiek niemieckich przedsiębiorstw wynosi zgodnie z badaniami18 lat. Tylko 1,5 procent aktywnych niemieckich przedsiębiorstw istnieje na rynku powyżej 100 lat. Firma Meiko działająca na rynku od 1927 musi zatem wypełniać swoją rolę w prawidłowy sposób...”.

   

  Stefan Scheringer to ósmy z kolei prezes w firmie Meiko: „Tak nieznaczna liczba prezesów w historii firmy Meiko wskazuje na to, że przedsiębiorstwo bardzo ceni wyznawane przez siebie wartości. Z jednej strony naszą działalność napędzają innowacje, ale z drugiej strony wyróżniamy się niezawodnością i — pojmowanym w najlepszym tego słowa znaczeniu — konserwatyzmem. Oznacza to przede wszystkim, że oferujemy naszym pracownikom i klientom ciągłość, powtarzalność i bezpieczeństwo” — wyjaśnia Scheringer.

   

  Historia maszynowego zmywania rozpoczęła się w 1850 roku, kiedy to zgłoszono pierwsze patenty Joela Houghtona i LA. Alexandera. Przełomowym momentem w historii maszyn do zmywania było pojawienie się kobiecego pierwiastka w osobie Josephine Cochrane. Swój patent zgłosiła ona w 1885 roku (jako pierwsza kobieta w historii). Jej maszyny były sprzedawane wyłącznie hotelom i restauracjom pod szyldem firmy „Crescent Washing Machine Company”.

   

  W Offenburgu Oskar Meier i Franz Konrad podjęli w 1927 roku decyzję — „Chcemy uczynić świat czyściejszym!”. Ich zamierzeniem było zbudowanie maszyn, które umożliwiałyby zrealizowanie tego planu. Konstruktor Meier i handlowiec Konrad należeli do grona przedsiębiorców napędzanych przewodnią ideą, a do swojej firmy wprowadzili cechy, które można odnaleźć również w ich charakterach: rozwaga, rozsądek, ale także ambicja zyskania przewagi bez podejmowania zbytniego ryzyka. Stefan Scheringer podsumowuje to następująco: „To, że dane przedsięwzięcie nie powiedzie się lub jest kontynuowane przez dziesięciolecia, może czasami zależeć od jednej decyzji. Załamania strukturalne, kryzysy gospodarcze i wojny światowe to zjawiska, których z pewnością nie przetrwają hazardziści, lecz osoby, które koncentrują się na tym, aby każdego dnia pracować nad sukcesem, wprowadzając małe, niespektakularne, ale ciągłe usprawnienia.” To, że efektem tego są duże innowacje i wyjątkowe ulepszenia dla własnych klientów, stanowi logiczną konsekwencję dla kierownictwa firmy Meiko. Powyższe stwierdzenie wymaga jednak małego uzupełnienia: „To wszystko zawdzięczamy bezpośredniemu kontaktowi z klientem w połączeniu z zamierzeniem, aby uczynić świat nie tylko czyściejszym, ale aby zapewnić to w inteligentniejszy sposób” — wyjaśnia Scheringer.

   

  W międzyczasie mieliśmy do czynienia z małymi rewolucjami w zakresie przemysłowej technologii zmywania — przykładowo pojawił się model Mi-Q, który oferuje obniżenie kosztów eksploatacji o 40 procent lub wprowadzono maszynę podblatową M-iClean, łączącą technologię i komfort o niespotykanym wzornictwie. Wraz z wprowadzeniem na rynek modelu M-iClean H firma Meiko udowodniła w jubileuszowym roku, że w XXI wieku i w czasach ograniczonych zasobów ludzkich budowę zmywarki kapturowej wraz z jej automatyką można wymyślić całkowicie na nowo. Innowację tę umożliwiło ukierunkowanie na potrzeby użytkowników i operatorów.

   

  W chwili obecnej firma Meiko przoduje na całym świecie w branży technologicznej. Sukcesy odnosi nie tylko w dziedzinie profesjonalnej technologii zmywania, lecz także w zakresie czyszczenia i dezynfekcji produktów medycznych (przykładowo naczynia sanitarne). Również straż pożarna w całej Europie, a nawet w Australii, pokłada zaufanie w wiedzę ekspertów z Offenburga, jeżeli chodzi o fachowe uzdatnianie przyrządów z zakresu ochrony dróg oddechowych i indywidualnego wyposażenia ochronnego.

   

  90 lat historii firmy Meiko potwierdza nie tylko fakt, że o długim istnieniu firmy na rynku stanowią nieustanne nowości. Ważnym elementem są także usługi, które są nierozłącznie powiązane z produktami. „Akademia Meiko stanowi uzupełnienie naszej oferty produktów. Dzięki temu pokazujemy, że jako oferent rozwiązań jesteśmy w stanie zaoferować dużo więcej niż tylko budowę maszyn” — wyjaśnia kierownik akademii Hartmut Henselmann. Serwis Meiko odgrywa znaczną rolę w legendarnej opinii o produktach: ponad 600 pracowników serwisu na całym świecie zatrudnionych we własnych spółkach-firmach plus 4500 działających globalnie autoryzowanych pracowników serwisu zapewnia, że cenione za swą niezawodność maszyny są — jeżeli zaistnieje sytuacja awaryjna — w ciągu kilku godzin ponownie sprawne.

   

  „Mistrza można rozpoznać po skromności” — to jeden z ulubionych cytatów założyciela firmy Oskara Meiera. Jest to postawa, którą według dr Scheringera można nadal odczuć w przedsiębiorstwie — „To uznanie klienta decyduje o naszym sukcesie, a nie przecenianie własnych działań!”