0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Zabiegi, które przedłużą żywotność porcelany

  Zabiegi, które przedłużą żywotność porcelany

  Porcelanowa zastawa, to nieodzowny element wyposażenia lokalu gastronomicznego. Może to być prawdziwa wizytówka restauracji i elegancka oprawa serwowanych potraw. Aby jednak długo mogła cieszyć nas trwałością i dobrym wyglądem, musimy zadbać o stosowanie pewnych standardów w trakcie jej użytkowania, mycia oraz przechowywania. Równie ważnym jest ochrona przed uszkodzeniem w czasie codziennego stosowania.

  Mycie porcelany

  W wielu opracowaniach i dyskusjach możemy spotkać się ze skrajnie rozbieżnymi zdaniami na temat czy porcelanę można myć w zmywarce oraz używać w mikrofalówce czy lodówce. Niektórzy twierdzą, że delikatny materiał może nie wytrzymać skrajnie niskich lub wysokich temperatur, a także naporu wody pod ciśnieniem. Okazuje się jednak, że stosując się do pewnych zasad z powodzeniem można korzystać ze wspomnianych urządzeń. Ważne jest, aby porcelanowe naczynia wykonane były pod polewą lub w niej, czyli za pomocą metody wszkliwnej. Wytworzone tą metodą serwisy są bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym temperatura i ciśnienie. O metodzie w jakiej został zrobiony zestaw znajdziemy informuje umieszczoną przez producenta na opakowaniu. Oczywiście trzeba pamiętać, aby nie wkładać porcelany z lodówki prosto do mikrofali. Duża różnica temperatur powoduje na tyle duże naprężenia, że w konsekwencji może to doprowadzić do pęknięć w strukturze porcelany. Inną kardynalną zasadą, o której w żadnym wypadku nie wolno zapomnieć  jest, że porcelany zdobionej złotem lub srebrem nie można używać w mikrofalówkach i zmywarkach.

  Wstępne płukanie

  Porcelanowe naczynia źle znoszą szorowanie ostrym zmywakiem, który pozostawia mikrozarysowania, w których będzie się gromadzić tłuszcz, wilgoć i bakterie, a w rezultacie zastawa będzie źle wyglądać. Należy więc jak najszybciej spłukać resztki jedzenia pod bieżącą wodą i dopiero umieścić w zmywarce.

  Aby w pełni wykorzystać potencjał zmywarki przemysłowej czy takiej domowej trzeba pamiętać o kilku zasadach.

  1. Nie można wkładać do zmywarki naczyń zbyt ciasno. Podczas mycia wodą pod ciśnieniem mogą się obijać o siebie i powodować pęknięcia.
  2. Korzystaj z oryginalnych koszy do zmywarek gastronomicznych, stojaków i nadstawek.
  3. Umieszczając naczynia w zmywarce, staraj się nie mieszać różnych rodzajów oraz wykorzystywać  pojemniki na sztućce, stojaki i nadstawki.
  4. Regularnie kontroluj stan zmywarki w tym ciśnienia i temperatury wody.

  Obchodzenie się z naczyniami przed i po umyciu

  Systematyczna kontrola stan zastawy w lokalu uchroni nas przed nieprzyjemnymi niespodziankami. Najważniejsze, by naczynia były czysta, bez zarysowań, pęknięć, wyszczerbień i przebarwień. Jeśli zauważymy, że z któreś  nie spełnia tych warunków, należy niezwłocznie wymienić je na nowe.

  Stłuczenia czy wyszczerbienia talerzy są nieuniknione przy prowadzeniu restauracji. Można nieco zminimalizować to ryzyko, wybierają porcelanę przeznaczoną dla branży, która jest stworzona z myślą o intensywnym, codziennym użytkowaniu, myciu w zmywarkach gastronomicznych oraz specyficznym przechowywaniu.

  Zbieranie naczyń po posiłku

  Jeśli to możliwe, należy sprzątać stoliki na bieżąco. Przy zachowaniu ostrożności można uniknąć wielu uszkodzeń mechanicznych porcelany. Należy unikać układania na talerzach sztućców, które mogą zarysować powierzchnię. Zbyt ciasne gromadzenie większej ilości naczyń może doprowadzić do ich obijania się o siebie i wyszczerbienia. Czasem warto poświęcić nieco więcej czasu i podczas transportu brudnych naczyń do zmywalni oddzielnie układać talerze, osobno szklane naczynia, a osobno sztućce.

  Przechowywanie porcelany

  Porcelana przeznaczona dla lokali gastronomicznych, jest zwykle tak projektowana, aby umożliwiać sztaplowanie czyli przechowywanie naczyń w stosach. Jednak i tutaj należy trzymać się pewnych zasad.

  1. Należy unikać piętrowania różnych rodzajów naczyń. Uzyskuje się stan, w którym ciężar rozkłada się równomiernie. Jeśli sztaplowanie talerzy o różnych rozmiarach jest konieczne, należy układać elementy zastawy lżejsze na cięższych.
  2. Nie powinno się przechowywać porcelany w zbyt wysokich stosach. Przyjmuje się, że bezpieczna wysokość takiego stosu to ok. 30 cm.
  3. Filiżanki i kubki, których nie można sztaplować najlepiej jest przechowywać na wieszakach. Ochroni to najbardziej wrażliwe elementy.