0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Światowy Dzień Turystyki

  Niech żyją podróże!

  Wyprawy z plecakiem lub wakacje all-inclusive, wycieczki samochodem i rejsy po morzu: podróżowanie ma wiele oblicz. I jest teraz popularne jak nigdy wcześniej. Po pierwsze, ponieważ potrzeba odpoczynku i chęć odkrywania od zawsze są dla ludzi niezmiernie ważne. Po drugie, dzięki liczbie dostępnych obecnie możliwości i ofert, które w dobie Internetu są nam codziennie podsuwane.

  Branża turystyczna to jedna z największych gałęzi światowej gospodarki. „Przekracza ona rozmiarami eksport ropy naftowej, produkcję żywności i samochodów”, podaje Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych. Nie dziwi zatem, że tej ważnej gałęzi gospodarki została poświęcona wyjątkowa międzynarodowa impreza: Światowy Dzień Turystyki.

  Ulubiony cel podróży: morze
  Chęć zobaczenia świata z roku na rok staje się coraz bardziej powszechna

  Kulisy Światowego Dnia Turystyki

  Od 1980 r. Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) co roku 27 września organizuje Światowy Dzień Turystyki. Data ta wywodzi się z dnia ratyfikacji statutów UNWTO w 1970 r.  Światowy Dzień Turystyki koncentruje się na znaczeniu turystyki i jej wpływu na wartości społeczne, kulturowe, polityczne i gospodarcze na całym świecie. Zgodnie z tradycją co roku wybiera się nowy kraj-gospodarza i nowe motto Światowego Dnia Turystyki. W roku 2018 Światowy Dzień Turystyki odbył się pod hasłem „Transformacja cyfrowa” – tematem przewodnim imprezy było znaczenie technologii cyfrowych dla turystyki.

  Najpopularniejsze cele podróży na świecie

  Nasza planeta jest bogata w piękne, czasem nieodkryte jeszcze miejsca. Dokąd w 2018 r. najchętniej kierowali się turyści? Które kraje powitały najwięcej gości? Ulubione cele turystyczne na świecie w roku 2018 nie są szczególnie zaskakujące – ale ich kolejność już tak.

   

  Miasto, w którym zawsze coś się dzieje: Paryż
  Mistrz świata wśród celów podróży: Francja

  Francja

  Najpopularniejszy cel podróży na świecie

  Ze swoimi średniowiecznymi miastami, górskimi wioskami i malowniczymi plażami na wybrzeżu Atlantyku i Morza Śródziemnego, Francja urzeka turystów z całego świata. Kraj ten odwiedziło w roku 2018 ok. 93,6 miliona osób, co czyni go rekordzistą świata wśród celów podróży.

  Hiszpania

  2. miejsce wśród najpopularniejszych celów podróży na świecie

  Z około 82,6 milionami turystów w roku 2018 Hiszpania zajmuje drugie miejsce na liście najpopularniejszych celów podróży na świecie. Dawniej światowa potęga kolonialna, dziś Hiszpania stanowi raj dla osób wypoczywających z rodzinami, wymarzone miejsce dla imprezowiczów i fascynujący cel dla miłośników kultury i architektury.

  Typowo hiszpańskie: tapas
  Kochane przez miejscowych i turystów: tapas
  Hunts Mesa w Stanach Zjednoczonych
  Formacje skalne w Monument Valley na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych

  Stany Zjednoczone

  Trzecie na liście najpopularniejszych celów podróży na świecie

  Stany Zjednoczone plasują się za Francją i Hiszpanią na liście najbardziej atrakcyjnych celów turystycznych na świecie. Na popularność tego kraju wskazują 82,2 miliony zagranicznych turystów, którzy odwiedzili go w roku 2018. Amerykanie są też liderami, jeśli chodzi o wydatki na turystykę. Wykazały to badania z roku 2017.

  Ciekawostka: najmniej gości z zagranicy przyjęło wyspiarskie państwo Tuvalu na Oceanie Spokojnym, które zostało odwiedzione tylko przez 2000 osób.

  Wzrost liczby podróżujących na całym świecie

  Ludzkość od zawsze przemierzała świat. Jednymi z pierwszych byli żeglarze i odkrywcy podróżujący do nowych lądów. Dziś podróżującymi są turyści z całego świata. Dzieje się to dzięki atrakcyjnym ofertom różnych biur podróży lub lokalnych mieszkańców: społecznościowy serwis Airbnb oferuje obecnie ponad 5 milionów miejsc zakwaterowania w 191 krajach.

  Innymi słowy: kiedyś podróże stanowiły przywilej, dziś są powszechnie dostępne. Podróżujemy więcej niż kiedykolwiek dotąd. Statystyki pokazują, że globalna turystyka osiągnęła w ostatnich dziesięcioleciach gigantyczne tempo rozwoju. Według danych UNWTO w 2017 r. na świecie miało miejsce ponad 1,3 miliarda podróży międzynarodowych – w 1950 r. było to jedynie 20 milionów.

  Samoloty i samochody to najpopularniejsze środki urlopowych podróży. Globalne lotnictwo zarejestrowało w 2017 r. około 42 milionów rejsów. Na rok 2018 prognozowano dla lotnictwa pasażerskiego obroty w wysokości 590 miliardów dolarów amerykańskich.

  Zrównoważona turystyka z MEIKO

  Możliwości podróżowania w XXI wieku są atrakcyjne i kuszące – stale wzrastający boom turystyczny sprawia, że ochrona środowiska jest globalnym wyzwaniem i kluczowy staje się zrównoważony rozwój. Obciążenie CO2 niebezpiecznie wzrasta, podobnie jak piętrzące się góry odpadów spożywczych.

  Wiele hoteli, kurortów i restauracji na całym świecie zmaga się z problemem resztek pozostawianych przez gości na talerzach. Producent technologii zmywania klasy premium MEIKO postawił sobie za cel opracowywanie zrównoważonych i wydajnych rozwiązań. Dzięki innowacyjnej i oszczędzającej zasoby technice MEIKO pomaga hotelom i gastronomii utylizować odpady spożywcze w sposób przyjazny dla środowiska. Co ważne: jednocześnie oszczędzana jest woda i energia elektryczna.

  Oprócz rozwiązań obniżających koszty MEIKO przede wszystkim dba o to, co jest coraz ważniejsze dla nowoczesnych gastronomów: ochronę środowiska dzięki zrównoważonym ideom.

  Pomaga wszystkim: urlop w krajach rozwijających się

  Czy powinno się, jeśli tylko to możliwe, obierać za cele podróży kraje rozwijające się? Sensowność takich podróży jest coraz częściej przedmiotem rozmów – również w środowiskach naukowych. Badania wykazują, że podróże do krajów rozwijających się przynoszą faktyczne zalety dla ich gospodarki.

  Turyści co roku wydają miliony euro w krajach nowo uprzemysłowionych i rozwijających się. Z ekonomicznego punktu widzenia wnoszą w ten sposób ważny wkład w gospodarkę kraju, który odwiedzają. Stają się przez to czynnikiem rozwoju.

  Miejscowa ludność zyskuje nie tylko dzięki nowym miejscom pracy, ale również dzięki ulepszonej infrastrukturze, gdy zostanie uznana jej istotność dla turystów. Korzyści odnosi również lokalny przemysł żywnościowy i rzecz jasna rękodzielnicy, których wyroby kupowane są jako pamiątki przez turystów z całego świata.

  Podróżuj z czystym sumieniem, również w przyszłości

  Nasze zdanie: miłośnicy podróży mogą oddawać się swojej pasji z czystym sumieniem, ponieważ branża turystyczna staje się coraz bardziej ekologiczna. Coraz więcej hoteli i resortów stawia na zrównoważoną i oszczędzającą zasoby technikę i przez to pomaga chronić nasze środowisko.

  Już teraz planujesz swoją następną podróż? Nie możemy nie polecić tych zrównoważonych koncepcji hotelarskich:

  Czy to hotel luksusowy, czy miejski, czy ośrodek wakacyjny – małe zmiany pozwalają w każdym z miejsc osiągnąć wielkie efekty. Zrównoważone rozwiązania można krok po kroku wprowadzać w istniejących przedsiębiorstwach. Te trzy hotele kładą nacisk na zrównoważoną turystykę i zapewniają swoim gościom wypoczynek przyjazny dla środowiska.