0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Stal nierdzewna w gastronomii

  7 powodów, które sprawiają, że materiał ten jest niezastąpiony w kuchni

  Profi-Köche setzen in der Küche auf Edelstahl

  Każdy pracownik profesjonalnej kuchni musi wiele znosić – dotyczy to jednak także urządzeń i maszyn: wysokie temperatury, wilgoć, kwasy owocowe i inne czynniki negatywnie wpływają na stan ich powierzchni. Dlatego stal nierdzewna jest często pierwszym wyborem do tego zastosowania. Tutaj dowiesz się, jakie argumenty przemawiają za tym materiałem.


  Argument 1: stal nierdzewna jest higieniczna

  Stworzenie higienicznego otoczenia to sprawa najwyższej wagi dla każdej profesjonalnej kuchni. Co jednak sprawia, że stal nierdzewna jest tak wyjątkowa w tym zakresie? Decydujące znaczenie ma twardość i duża gęstość materiału. Ponieważ cząstki materiału przylegają do siebie tak ściśle, tworząc gładką, zamkniętą powierzchnię, stal nierdzewna jest łatwa w czyszczeniu i dezynfekcji. W przeciwieństwie do szorstkich powierzchni, np. z drewna lub tworzywa sztucznego, stal nierdzewna niemal całkowicie uniemożliwia trwałe osadzanie się zarazków, bakterii i cząstek brudu „w” materiale. Podobne właściwości oferuje szkło – jest jednak kruche. W przypadku stali nierdzewnej ważny jest natomiast brak rdzewienia.

  Zalety higieniczne stali nierdzewnej

  • Stabilna warstwa tlenku chromu, która zapobiega rdzewieniu.
  • Materiał odporny na oddziaływanie produktów spożywczych, kwasów owocowych i środków czyszczących.
  • Możliwość łatwego i dokładnego czyszczenia.
  • Powierzchnia nienarażona na atak zarazków i bakterii.
  • Materiał nie przenosi żadnych szkodliwych substancji ani zanieczyszczeń na żywność.
  • Materiał nie wywołuje żadnych zmian w produktach spożywczych.

  Argument 2: stal nierdzewna pomaga w zapewnianiu bezpieczeństwa żywności

  Zapewnianie bezpieczeństwa żywności jest dla gastronomów tak samo ważne, jak dla przedstawicieli przemysłu spożywczego. Dlatego dla obu tych branż idealnym materiałem jest stal nierdzewna. Decydująca zaleta: stal nierdzewna spełnia wymagania rozporządzenia WE w sprawie higieny środków spożywczych. Jest ono oparte między innymi na uznawanych międzynarodowo wytycznych HACCP oraz na kodeksie żywności ONZ. Każdy, kto zajrzy do dowolnej kuchni gastronomicznej na świecie, najprawdopodobniej zobaczy zlew, powierzchnie robocze, urządzenia kuchenne oraz inne profesjonalne wyposażenie wykonane w większości z wysokiej jakości stali nierdzewnej.

  Argument 3: stal nierdzewna jest łatwa w czyszczeniu

  Za pomocą odpowiedniego środka czyszczącego można usunąć z tego materiału każde zabrudzenie. Na te kwestie trzeba zwracać uwagę podczas czyszczenia stali nierdzewnej:

  • Roztwór detergentu do usuwania odcisków palców.
  • Mleczko czyszczące do usuwania bardziej uporczywych zabrudzeń.
  • Środki czyszczące lub rozpuszczalniki na bazie alkoholu do usuwania mocnych, tłustych zabrudzeń.
  • Specjalne detergenty alkaliczne lub na bazie rozpuszczalnika przeciwko zabarwieniom.
  • Po czyszczeniu należy spłukać powierzchnie czystą wodą.
  • Nie stosować: wełny stalowej, detergentów zawierających chlorki lub kwas solny, środków ściernych, środków bielących ani środków do czyszczenia srebra!

  Argument 4: stal nierdzewna nie rdzewieje

  Ważna informacja na początek: nie każdy typ stali nierdzewnej gwarantuje brak rdzewienia. Istnieje mnóstwo rodzajów, które różnią się między sobą składem i właściwościami. Prawdziwie nierdzewne są tylko stale stopowe. Do tego celu wykorzystywane są z reguły stopy chromu i niklu. Znajdują one także zastosowanie w rodzajach stali nierdzewnej powszechnie stosowanych w branży spożywczej.

  Sztućce, przykładowo, często oznaczane są wartościami 18/10 lub 18/0. Reprezentują one proporcje zastosowanych materiałów: 18/10 oznacza 18 procent chromu i 10 procent niklu, a 18/0 – 18 procent chromu i brak niklu. Kraje europejskie, Japonia i Stany Zjednoczone stosują ponadto własne oznaczenia materiałów. Na przykład stal nierdzewna 18/10 posiada w Europie numer materiałowy 1.4301, w USA oznaczenie AISI 304, a w Japonii – oznaczenie JIS SUS 304.

  Argument 5: stal nierdzewna jest odporna na wysokie temperatury

  Rzeczy rozgrzewają się w kuchniach restauracji, stołówek i tym podobnych. Ale nie tylko na piecu. Czasami na blacie kuchennym znajduje się gorący garnek z sosem, czasami w zlewie wylewa się wrzącą wodę. I niektóre urządzenia też się nagrzewają - od miksera ręcznego do zmywarki. Odporność cieplna stali nierdzewnej jest więc wielką zaletą. Stal nierdzewna 18/10 może wytrzymać temperaturę do 600 stopni Celsjusza.

  Ponadto, materiał ten jest ogólnie uważany za słaby przewodnik ciepła. W praktyce oznacza to, że odstawiony przed chwilą gorący garnek nie nagrzewa od razu całego blatu roboczego ze stali nierdzewnej. Punkt plus dla bezpieczeństwa pracy.

  Argument 6: stal nierdzewna jest spawalna

  Właściwość ta jest niezbędna, aby możliwe było tworzenie mebli i urządzeń kuchennych ze stali nierdzewnej. Oferuje ona także dużą różnorodność kształtów i wersji dostępnych na rynku sprzętu profesjonalnego. W razie potrzeby możliwe są także wykonania specjalne. Sposób obróbki także ma wpływ na poziom higieny. Zlew ze stali nierdzewnej można na przykład dokładnie zespawać w blacie roboczym ze stali nierdzewnej. Takie połączenie wygląda jak jedna całość. W przeciwieństwie do konstrukcji śrubowanych lub nitowanych nie ma w nim połączeń ani szczelin, w których mogą zbierać się bakterie i brud.

  Argument 7: stal nierdzewna jest trwała i łatwa w utrzymaniu

  Wybór powierzchni roboczych i urządzeń ze stali nierdzewnej to bezpieczna opcja. Założywszy, rzecz jasna, prawidłowe i staranne użytkowanie. Wymienione już wcześniej właściwości sprawiają także, że materiał ten jest łatwy w utrzymaniu i trwały. Ze względu na to stal nierdzewna jest szczególnie ekonomicznym wyborem. Konieczność wymiany lub modernizacji pojawia się bardzo rzadko, dlatego koszty utrzymania są niewielkie.


  Stal nierdzewna – zawsze pierwszy wybór

  Ze względu na swoją wysoką jakość, stal nierdzewna jest najbardziej oczywistym wyborem także do produkcji niektórych urządzeń i komponentów stosowanych w profesjonalnej kuchni. Sprzęty, takie jak zmywarka, muszą być niezawodne. To właśnie one narażone są podczas ciągłej pracy na działanie środków czyszczących, wilgoci i temperatury.

  Dlatego specjaliści od technologii zmywania z Meiko stawiają na stal nierdzewną. Na przykład w profesjonalnej zmywarce M-iClean U wykorzystywane jest połączenie ramienia myjącego i płuczącego ze stali nierdzewnej. W zmywarce kapturowej M-iClean H ze stali nierdzewnej wykonane jest zaś całe orurowanie. W ten sposób metal ten zwiększa bezpieczeństwo i niezawodność podczas codziennej pracy. Aby utrzymać sprawne działanie maszyn, nadal ważna jest ich pielęgnacja i konserwacja.

  Zmywarka kapturowa M-iClean H marki Meiko
  Stal nierdzewna ma wiele zalet, z których najważniejszą jest trwałość. Dlatego firma Meiko wykorzystuje ten materiał do produkcji między innymi zmywarek kapturowych M-iClean H.