0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Kiedy warto zmienić profil restauracji?

  Kiedy warto zmienić profil restauracji?

  Branża restauracyjna w ostatnim czasie przeżywa trudne chwile, dlatego warto zastanowić się, jak dostosować się do nowych realiów rynku. Jednym ze sposobów na poprawienie sytuacji restauratorów jest zmiana profilu lokalu. Czas kwarantanny zmienił nieco nawyki, niektórych Polaków. Kiedy warto zdecydować się na zmiany?

  Rewolucja czy drobne modyfikacje?

  Karta w restauracji nie jest sztywnym kodeksem, który bezwzględnie trzeba przestrzegać. Ze względu na zmiany cen oraz różną dostępność produktów w danym okresie, menu powinno aktualizować się mniej więcej raz w roku. Nie trzeba zmieniać całego jadłospisu, a wraz z nim filozofii firmy. Czasami wystarczają kosmetyczne zmiany lub aktualizacja cen, tak aby dopasować je do obecnych stawek żywności. Jeżeli przy cyklicznym porządkowaniu karty zauważysz, że połowa dań się nie sprzedaje, to prawdopodobnie jest to moment, aby pomyśleć o obraniu nowej strategii.

  Rewolucja nie musi zachodzić z dnia na dzień. Dobrym sposobem na wprowadzanie urozmaiceń lub testowanie nowych rozwiązań jest menu sezonowe. Dzięki niemu może wprowadzać czasowe promocje, wyprzedawać zapasy oraz wypróbowywać nowe pomysły.

  Reaguj na zmiany

  Trendy przychodzą i odchodzą, jednak niektóre z nich trwale zapisują się w świadomości ludzi. Tak stało się z dostawami jedzenia oraz możliwością odbioru osobistego. Dziś każda restauracja musi być dobrze przygotowana do takiego sposobu wydawania jedzenia. Dania na dowóz muszą być odpowiednio skomponowane, dobrze zabezpieczone oraz dostarczone szybko i skutecznie. Lokale, które nie potrafią dobrze realizować tego typu zamówień, tracą obecnie dużą część potencjalnych zleceń. W zależności od Twojej grupy docelowej możesz mierzyć się z innymi wyzwaniami.

  Filozofia zero waste czy weganizm są coraz popularniejsze dlatego, zamiast koncentrować swoją kartę wokół mięsa może powinieneś zacząć eksperymentować z kuchnią roślinną. Moment, w którym zorientujesz się, że niezależnie od sezonu tracisz klientów, to zdecydowanie czas, którym warto zdecydować się na zmianę profilu działalności restauracji. Nie należy zwlekać zbyt długo z podjęciem decyzji o odświeżeniu karty czy wystroju lokalu. Reaguj na sygnały od gości, zanim będzie za późno i zamiast organizować reotwarcie, będziesz musiał zamknąć interes.

  Eliminuj błędy

  Człowiek uczy się całe życie, zwłaszcza jeśli prowadzi restaurację. W każdym biznesie zdarzają się lepsze i gorsze pomysły. Wyciąganie z nich wniosków pozwala udoskonalać Twoją firmę oraz wprowadzać zmiany, które mają większe szanse na powodzenie. Nie daj się zniechęcić trudnymi chwilami. Podejdź do sytuacji z pokorą i jeżeli widzisz, że źle określiłeś grupę docelową swojego lokalu postarać się zmienić kierunek swojej działalności. Jeżeli Twój pomysł jest nierentowny i mimo starań klienci nie interesują się Twoim lokalem, to wahaj się dostosować efekty do wymogów rynku. Może zamiast ekskluzywnej restauracji sushi warto zainwestować w modny food truck lub kawiarnię w duchu eko, oferującą ciekawe produkty z całego świata. Doświadczeni restauratorzy wiedzą, że aby utrzymać się na rynku przez wiele lat trzeba reagować na zmieniające się gusta konsumentów. Nowe pokolenia mają ogromny wpływ na wyznaczanie tego, co będzie modne w wielu dziedzinach życia, także w gastronomii.

  Restauracje tworzy się na klientów, a nie dla siebie. To zasada, którą powinien kierować się każdy właściciel lokalu. Zmiana profilu działalności nie zawsze oznacza ślepe podążanie za trendami, a może być wyznaczeniem własnego unikatowego stylu. Wyciąganie wniosków z własnych błędów może okazać się receptą na sukces oraz przewagę i utrzymanie przewagi nad konkurencją.

  Takie urządzenia jak zmywarki gastronomiczne, codziennie pomagają restauratorom w pracy.