0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Środki czyszczące: jak najmniej i tylko tyle ile konieczne!

  Prawidłowe zastosowanie środków chemicznych w zmywarkach pozwala na uzyskanie optymalnych efektów zmywania, oszczędność pieniędzy i ochronę środowiska!

  Myślisz, że więcej zawsze oznacza lepiej? Zwłaszcza w kwestii środków do mycia naczyń i detergentów do sprzątania?Niestety takie założenie nie nie jest prawidłowe. Gdy po wyjęciu talerzy, szkła lub sztućcy z profesjonalnej zmywarki stwierdzisz, iż nie są one lśniąco czyste, pierwsza myśl jaka się nasunie to stwierdzenie że zastosowano zbyt małą ilość środka czyszczącego. Ale eksperci wiedzą: niezadowalające efekty zmywania mogą mieć wiele przyczyn. Samo zwiększenie ilości detergentu w większości przypadków nie jest wystarczające, a w niektórych przypadkach może wręcz pogorszyć sytuację.

  Niezadowalające efekty zmywania? Ma na to wpływ wiele czynników:

  • rodzaj zmywanych przedmiotów
  • poziom wysuszenia zabrudzeń
  • rodzaj i ilość resztek jedzenia
  • wstępne zmywanie
  • temperatura
  • czas kontaktowy
  • mechanizm
  • ilość i jakość wody
  • środek do zmywania
  • nabłyszczanie
  • suszenie

  Aby profesjonalna zmywarka do szkła lub naczyń mogła sprostać oczekiwaniom stawianym przed nią w obiekcie gastronomicznym i spełniać swoje zadanie, wszystkie poszczególne komponenty muszą precyzyjnie współgrać. To jeden z powodów nawiązania ścisłej współpracy między producentem urządzeń z zakresu technologii zmywania z Offenburga, firmą Meiko, i firmą etol z Oppenau (Badenia), specjalizującą się w zakresie detergentów do zmywania. „Firma etol już od ponad 60 lat zajmuje się produkcją detergentów i nabłyszczaczy do profesjonalnych zmywarek”, wyjaśnia kierownik sprzedaży w etol, Frank Zander (patrz zdjęcie). „Od samego początku współpracujemy na bardzo partnerskich zasadach z firmą Meiko i wzajemnie korzystamy z naszych doświadczeń. Ta wiedza znajduje odzwierciedlenie w opracowywaniu przez nas detergentów i nabłyszczaczy.” To skarbnica wiedzy z korzyściami równocześnie dla środowiska, finansów i efektów zmywania, a tym samym dla właścicieli restauracji, barów, bistro i kawiarni.

  Frank Zander

  Środków do zmywania nie należy bagatelizować

  „Jednym z najważniejszych czynników wpływających na nieskazitelne naczynia jest prawidłowe dozowanie środka do zmywania i nabłyszczacza. Dla nas jako producenta nie bez znaczenia jest przy tym kwestia równowagi, dlatego klientom zawsze cytujemy nasze motto: tylko tyle, ile potrzeba”, mówi Frank Zander. I choć wielu myśli, że to tylko „środek do zmywania”, mowa jest o substancjach chemicznych, które w przypadku niewłaściwego użytkowania mogą spowodować szkody. Nie bez powodu opakowania i pojemniki są oznaczone symbolami substancji niebezpiecznych. „Aby przeciwdziałać takim źródłom błędów, użytkownicy zmywarek powinni zasięgnąć rady specjalisty. On dokładnie przeanalizuje poszczególne komponenty i sam proces zmywania jako całość, a następnie dobierze odpowiednie produkty i ustawi prawidłowe dozowanie.” W ten sposób można się też dowiedzieć, jakie są opcje zmniejszenia ilości stosowanych środków chemicznych.

  „Zasada powinna być zawsze taka sama: jak najmniej i tylko tyle, ile konieczne.”

  Zwiększone zużycie detergentu?

  Powody mogą być różne:

  • silnie zabrudzone naczynia
  • brak zmywania wstępnego
  • wysoki poziom wysuszenia zabrudzeń
  • podgrzanie naczyń do temp. powyżej 60 stopni
  • krótki czas kontaktowy
  • zbyt niska temperatura roztworu detergentu
  • problemy ze zmywaniem wynikające z rodzaju naczyń (np. kształt lub materiał)
  • duża twardość wody
  środki czystości do zmywarek

  Który detergent będzie odpowiedni?

  Istnieją powody, dla których detergenty mają tak różne składy. Szkło na przykład wymaga środków chroniących powierzchnię i elementy ozdobne. A do talerzy, na których znajdują się zaschnięte resztki jedzenia, potrzeba raczej koncentratu o silnych właściwościach w usuwaniu skrobi. Rodzaj stosowanego nabłyszczacza również zależy od twardości wody oraz faktu, czy zmywarka jest wyposażona w funkcję odwróconej osmozy lub odsalania: częściowego albo pełnego. Te i inne czynniki, jak temperatura, czas cyklu mycia, ciśnienie wody itd. mają istotny wpływ na rodzaj wymaganej chemii. „Portfolio naszych produktów obejmuje zatem ponad 100 różnych produktów, dzięki czemu możemy zaoferować środki czyszczące odpowiednie do każdego zastosowania”, wyjaśnia Frank Zander.

  Krótka lekcja chemii:

  Tensydy – redukują napięcie powierzchniowe wody i otaczają cząsteczki brudu.
  Enzymy – rozszczepiają zabrudzenia zawierające białko i skrobię, jak np. żółtko, sosy lub krew, ponieważ tensydy i wybielacze nie są tu skuteczne.
  Alkalia – mają wysokie pH, co sprawia, że mogą mieć małe lub duże właściwości żrące. Dzięki nim tkanka komórkowa pęcznieje i ulega zniszczeniu.
  Fosforany i cytryniany – utrzymują cząsteczki brudu w stanie rozpuszczenia i zapobiegają ich powtórnemu osadzaniu się na naczyniach.
  Kwasy – rozpuszczają osady z kamienia i rdzy.
  Wybielacze (np. chlor) – niszczą barwniki i mają działanie dezynfekujące.
   

  środki czystości do zmywarek

  Nieprawidłowe dozowanie detergentów i dodatków do zmywania

  Zbyt mała ilość środka czyszczącego lub nabłyszczacza powoduje korozję i zwiększa ryzyko tworzenia się osadów, smug i braku połysku. Ponadto naczynia w zmywarce nie mogą być dokładnie wysuszone. Jeśli zaś dozowanie jest zbyt duże, ma to negatywny wpływ na środowisko, a zwiększone zużycie detergentu znajduje odzwierciedlenie w cieńszym portfelu. Wiele osób zapomina też o uszkodzeniu naczyń lub samej zmywarki, które można spowodować takim działaniem. Specjalista ds. detergentów, Frank Zander, wyjaśnia: „W nowoczesnych zmywarkach można znaleźć wiele różnych materiałów. Jeśli stosuje się substancje, które nie spełniają wymagań danej kombinacji materiałów, wówczas może dojść do szybkiego uszkodzenia podzespołów zmywarki. Stosowanie detergentów dostosowanych do indywidualnych wymagań wiąże się zatem bezpośrednio z oszczędnościami finansowymi.”

  W kwestii detergentów, dozowania itp. warto stawiać na profesjonalistów

  Każdy, kto nabywa nową zmywarkę profesjonalną, powinien zwrócić uwagę nie tylko na to, aby fachowiec ją zainstalował i podłączył, ale też na dokonanie przez niego wszystkich niezbędnych ustawień. Oczywiście obejmuje to też prawidłowe dozowanie detergentu. Bowiem tylko w taki sposób profesjonalna zmywarka może pracować nieprzerwanie bez obniżenia jakości. Chodzi o harmonię, której nie należy zaburzać.