0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Samoobsługa - szybki i wygodny sposób obsługi klienta.

  Samoobsługa - szybki i wygodny sposób obsługi klienta.

  Gastronomia jest branżą, która bardzo szybko reaguje na pojawiające się trendy i oczekiwania klientów dynamicznie się zmieniając i modyfikując ofertę. Bywa, że moda na niektóre typy lokali mija po jakimś czasie, inne cieszą się niesłabnącą popularnością. Do tych drugich z pewnością można zaliczyć restauracje samoobsługowe. Jakie są ich atuty i co jest potrzebne, aby prowadzić tego typu restaurację?

  Zalety systemów samoobsługowych

  Zaletami restauracji samoobsługowej, które mają największy wpływ na przyciąganie klientów, są między innymi stały i szybki dostęp do ciepłych dań, różnorodnych surówek, deserów, napojów itd. Jednak to, co je wyróżnia, to sposób serwowania potraw. W takiej restauracji nie musimy czekać na kelnera, który przyjmuj, a potem przynosi zamówienie po określonym czasie oczekiwania. Tutaj wszystkie dania dostępne są od ręki i widoczne jak na dłoni. Lokale tego typu są tak zaaranżowane, że najważniejszym punktem jest bufet, gdzie w bemarach czekają na klienta wszystkie dania zawarte w menu.

  To co cenią klienci najbardziej, to przede wszystkim możliwość szybkiego zjedzenia ciepłego posiłku. Ma to szczególne znaczenie dla pracowników czy studentów, którzy nie mają zbyt wiele czasu na posiłek w ciągu dnia. Niezwykle ważna jest też możliwość jednoczesnego spróbowania kilku dań, ponieważ potrawy z bufetu zwykle sprzedawane są na wagę. Każdy może nałożyć na swój talerz to, na co ma ochotę aktualnie zjeść i to w dowolnej ilości. Zwykle tego typu lokale serwują bardzo szeroką ofertę dań, dlatego każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Oferta obejmuje bowiem szeroki wybór zarówno dań mięsnych, jak i wegetariańskich oraz różnorakich dodatków, które można komponować według własnego gustu.

   

  Wymogi samoobsługowego lokalu gastronomicznego

  Zaletą systemów samoobsługowych jest szybkość obsługi przy znacznie mniejszej liczbie personelu. Oczywiście ta forma oprócz zalet pociąga za sobą również określone wymagania, bez zaspokojenia których jej wprowadzanie jest bezcelowe.

  Czy wszędzie sprawdzi się model samoobsługowy?

  System samoobsługi sprawdzi się w sytuacjach, gdy:

  • występuje duże natężenie ruchu gości. Nawet jeśli dotyczy to tylko określonych pór dnia,

  • sala do konsumpcji jest zaplanowana, odpowiednio urządzona i wyposażona w niezbędne urządzenia,

  • zaplecze kuchenne jest zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie wydawania posiłków i sali do konsumpcji,

  • kuchnia jest wyposażona w urządzenia o wydajności dostosowanej do natężenia ruchu (kuchnie, urządzenia grzewcze i chłodnicze, a takżezmywarki przemysłowei inny sprzęt).

  Dodatkowe wymagania

  Dla zapewnienia wymaganej szybkość obsługi bezwzględnie trzeba zapewnić następujące warunki:

  • jadłospis powinien być umieszczony w widocznym miejscu, tak aby klient mógł bez trudu dokonać wyboru posiłku i podjąć decyzję zanim podejdzie do lady,

  • wszystkie posiłki, których gramatura wyszczególniona jest w menu powinny być wcześniej wyporcjowane,

  • sztućce, serwetki, przyprawy powinny znajdować się w dostępnym miejscu, poza ladą wydawczą i kasą tak, aby gość zaopatrujący się w nie nie blokował swobodnego ruchu,

  • jadłospis nie powinien być nadmiernie bogaty, tak aby gość mógł w szybki sposób dokonać wyboru dania,

  • niezwykle ważne jest aby sprzątanie miejsc konsumpcji odbywało się natychmiast po odejściu gości,

  • wózek do ustawiania tac z brudnymi naczyniami lub okienko zwrotne do zmywalni powinien znajdować się na drodze do wyjścia z sali.

  Systemy ekspedycyjne

  W samoobsłudze spotkać można kilka systemów ekspedycyjnych. Różnią się one od siebie sposobem ustawienia bufetu wydawania:

  • system typu szwedzkiego (potokowy) - w jednej linii lub schodkowo,

  • system typu czeskiego (stoiskowy) - w sposób rozrzucony,

  • system typu polskiego (okienkowy) - nie ma w nim ekspozycji potraw, a gość ma do dyspozycji jedynie menu. Potrawy są wydawane przez okienko łączące kuchnię i salę do konsumpcji.

  Wyposażenie bufetu samoobsługowego

  Niezwykle ważne jest, aby bufet do wydawania jedzenia w sali do konsumpcji wyposażony był w odpowiednie urządzenia:

  • samoobsługowe lady chłodnicze na zimne dania, napoje oraz desery i inne wyroby cukiernicze,

  • bonety mroźnicze, w których będą przechowywane lody,

  • bemary lub urządzenia do podgrzewania potraw serwowanych na gorąco,

  • odpowiednio zaaranżowane miejsca do ustawiania zastawy stołowej, sztućców i serwetek,

  • dystrybutory wody oraz zimnych i gorących napojów.