0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak otworzyć własną restaurację? 5 kroków do sukcesu

  Jak otworzyć własną restaurację? 5 kroków do sukcesu

  Otwarcie restauracji to ogromne przedsięwzięcie, do którego trzeba się dobrze przygotować. Należy zarówno dobrze przemyśleć kwestie praktyczne, takie jak rodzaj serwowanego jedzenia, wystrój lokalu, muzykę, itp., jak również zadbać o kwestie czysto formalne, takie jak wybór formy prawnej i uzyskanie wymaganych uprawnień.

  Jeśli marzy Ci się otwarcie własnej restauracji, jednak nie masz pojęcia od czego zacząć dobrze trafiłeś! W poniższym tekście wyjaśnimy Ci krok po kroku jak otworzyć własną restaurację. Mamy nadzieję, że lektura tekstu będzie dla Ciebie pomocna!

  Stwórz biznesplan i zgromadź środki

  Otworzenie restauracji wymaga podjęcia szeregu działań i decyzji. Gdzie będzie mieścił się lokal? Kto będzie jego docelowym klientem? Jaki rodzaj kuchni będzie serwowany? Obecnie na rynku zakładów gastronomicznych jest tak wiele, że nie należy zdawać się na los, lecz przeciwnie, proces założenia restauracji warto rozpocząć od stworzenia porządnego biznesplanu. Co więcej, warto dobrze przemyśleć sposób finansowania biznesu zarówno w momencie uruchomienia przedsiębiorstwa, jak i przez pierwsze miesiące jego działania. Rzadko bowiem zdarza się, że już w pierwszym miesiącu lokal przynosi zyski wystarczające na pokrycie bieżących potrzeb.

  Zarejestruj działalność gospodarczą

  Jednym z najważniejszych kroków w procesie zakładania własnej restauracji jest rejestracja działalności gospodarczej. Do wyboru mamy kilka form prawnych, a mianowicie jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę osobową, spółkę kapitałową i spółdzielnię. Każda z nich jest nieco inna, posiada pewne wady i zalety, przez co trudno wskazać najlepszą opcję. Najlepiej rozważyć wszystkie za i przeciw i samodzielnie wybrać odpowiedni wariant.

  Obecnie rejestracja działalności gospodarczej jest bezpłatna i polega na wypełnieniu wniosku CEIDG-1 i złożeniu go w urzędzie miasta lub gminy. Wniosek ten jednocześnie jest prośbą o nadanie numeru REGON, zgłoszeniem do ZUS-u i Urzędu Skarbowego, dlatego nie ma konieczności osobnego wnioskowania do tych instytucji. Istnieje natomiast obowiązek zgłoszenia do ZUS-u wszystkich zatrudnionych pracowników w terminie 7 dni od chwili podjęcia przez nich pracy i obowiązek uzyskania koncesji na alkohol w lokalach, w których będzie on sprzedawany.

  Wybierz lokal

  Niezwykle istotną kwestią dotyczącą otwarcia własnej restauracji jest wybór odpowiedniego lokalu. Możliwości są trzy - wynajem, kupno lub budowa. Każda z nich wiąże się z innym nakładem finansowym i odmiennymi formalnościami.

  Wybierając lokal na restaurację koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rozmieszczenie sal, ich powierzchnię użytkową i lokalizację obiektu. Z reguły zakłady gastronomiczne usytuowane w centrum miasta lub w jednej z popularnych dzielnic zapewniają większą liczbę klientów, ale są również droższe. Z drugiej jednak strony wynajem lokalu na obrzeżach miasta jest mniej kosztowny, jednak jego promocja wymaga dodatkowych nakładów finansowych.

  Zainwestuj w porządny sprzęt gastronomiczny

  Profesjonalny sprzęt gastronomiczny jest obowiązkowym elementem wyposażenia każdego lokalu. Dlatego też otwierając własną restaurację warto zrobić porządny research rynku i wybrać wysokiej jakości urządzenia cieszące się dobrymi opiniami użytkowników. W żadnej restauracji nie może zabraknąć m.in. zmywarki gastronomicznej, piecy konwekcyjno-parowych, sprzętów do mechanicznej obróbki żywności, szaf chłodniczych i blatów roboczych.

  Zatrudnij personel

  Od jakości posiłków serwowanych w Twoim lokalu gastronomicznym zależy sukces całego przedsięwzięcia. Dlatego też otwierając własną restaurację zatrudnij kucharzy, którzy znają się na rzeczy. Zwróć również uwagę na dobór reszty personelu, tj. kelnerów, baristów, barmanów, itp. Ważne, by sprawiali oni pozytywne pierwsze wrażenie i wykazywali się wysoką kulturą osobistą.