0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Profesjonalne noże – nieodzowny element wyposażenia kuchni.

  Profesjonalne noże – nieodzowny element wyposażenia kuchni.

  Nóż, który wydaje się  tak prostym i podstawowym narzędziem w każdej kuchni, że wielu z nas nie przywiązujemy większej wagi do jego rodzaju i wykonania. Ale każdy kto zajmuje się profesjonalną pracą w kuchni wie, że dbałość o jego najwyższą jakość jest priorytetem. O ile w domowej kuchni nie musimy posiadać szerokiego wachlarza noży, o tyle w profesjonalnej gastronomii jest nieodzownym posiadanie różnego ich rodzaju. Każdy z nich przeznaczony jest do innej grupy produktów.

  Noże wyjątkowym elementem kuchennych akcesoriów

  Na współczesnym rynku gastronomicznym znajdziemy całe mnóstwo wszelkiego rodzaju akcesoriów kuchennych, mających za zadanie ułatwiać pracę w kuchni. Jednymi z tych przyborów są oczywiście noże, których typów jest naprawdę wiele. Przyrządzanie większości potraw rozpoczynamy używając właśnie noży. Obieranie, krojenie, szatkowanie i wiele innych czynności jakie wykonujemy przyrządzając nawet najprostsze posiłki byłoby bez nich niemożliwe. Warto więc zadbać, aby kompletując wyposażenie kuchenne wybrać odpowiednie noże, które najlepiej sprawdzą się w naszym lokalu. Współcześnie w każdej kuchni, nie tylko tej profesjonalnej, również coraz częściej także domowej, sięgamy po specjalistyczne noże dedykowane do konkretnych czynności. Są to między innymi noże do ostryg czy ciasta.

   

  Należy tylko pamiętać o żelaznej zasadzie, że noży nie myjemy w zmywarce gastronomicznej, czy domowej. Robią się wtedy tępe, ponieważ pod wpływem gorącej wody i detergentów dochodzi do korozji stali, czyli do jej utleniania się. Początkowo na ostrzu pojawiają się niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia, które z czasem stają się wyszczerbieniami.

  Noże japońskie i nie tylko

  Uznawaną renomą od niepamiętnych czasów cieszą się tak zwane noże japońskie uznawane za jedne z najlepszych w gastronomii. Taką sławą cieszą się za sprawą niezwykle precyzyjnego wykonania i bardzo ostrych ostrzy. Odmian noży japońskich i inny jest kilka.

  • Santoku - jest jednym z najpopularniejszych noży, który świetnie radzi sobie z siekaniem wszelkich produktów,
  • Sashimi - jest to najlepszy nóż do przygotowywania sushi,
  • Nakiri - świetnie sprawdzi się podczas szatkowania warzyw i owoców,
  • Tasak - doskonale poradzi sobie z obróbką każdego mięsa. Szerokie ostrze daje możliwość łatwego przenoszenia pokrojonych kawałków,
  • Noże kolebkowe - niezastąpione w kuchni gdzie sieka się dużą ilość świeżych ziół,
  • Nóż do krojenia sera - również do krojenia różnych gatunków sera przeznaczone są specjalne noże.

   

  Kategorie noży

  Najczęściej stosowane noże, które używane są w niemalże każdej kuchni, można podzielić na kilka kategorii. Znajomość tych kategorii w znacznym stopniu ułatwia poszukiwania i dobór konkretnych noży do naszej kuchni. Oprócz zastosowania ważne jest, aby zwracać szczególną uwagę na materiał z jakiego są wykonane. Ma on duży wpływ nie tylko na wygodę pracy, trwałość noża, ale i na jakość obrabianych produktów. W profesjonalnej gastronomii zdecydowanie najpopularniejszym materiałem wykonania zarówno urządzeń, naczyń jak i akcesoriów jest stal nierdzewna. Posiada ona wiele zalet, które wpływają na komfort pracy, użytkowanie i konserwowanie. Noże ze stali nierdzewnej posiadają wysoką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym bardzo łatwo je czyścić. Najważniejsze jednak jest to, że są bezpieczne dla żywności i nie wpływają na smak czy zapach potraw. Ponadto nóż wykonany z wysokiej jakości stali da się łatwo naostrzyć, a jego ostrość utrzymuje się długo. Na szczególną uwagę zasługują również noże wyposażone w ostrza ze stali węglowej gwarantującej wysoką twardość i wyjątkową ostrość.

  Noże kuchenne

  Jest to nieodzowne wyposażenie każdego lokalu gastronomicznego, niezależnie od jego rodzaju. Grupa ta obejmuje zarówno noże uniwersalne, jak i z konkretnym przeznaczeniem. Są to noże do krojenia chleba bądź bułek, do różnych gatunków wędlin, mięs i ryb, do filetowania i oddzielania kości i wiele innych.

  Noże HACCP

  Zadaniem systemu HACCP jest bezpieczeństwo żywności na różnych etapach produkcji, obrotu i obróbki produktów spożywczych. Jedną z zasad HACCP jest stosowanie specjalnej kolorystyki wśród przyborów i akcesoriów kuchennych mających bezpośredni kontakt z żywnością, również noży.

  Zastosowanie noża ze względu na kolor:

  • zielony – owoce i warzywa,
  • żółty – surowy drób,
  • biały – pieczywo i nabiał,
  • niebieski – surowe ryby, owoce morza,
  • czerwony – surowe mięso,
  • brązowy – wędliny i gotowane mięso

  Noże do carvingu

  Sztuka artystycznego rzeźbienia w owocach oraz warzywach zyskała już taką popularność na całym świecie, że obecnie stanowi jedną z dyscyplin podczas europejskich i światowych mistrzostw kulinarnych.

  Co oprócz noża?

  Oprócz noży warto zadbać również o takie akcesoria jak nożyce do drobiu. Doskonale sprawdzą się zarówno w restauracjach jak i w budkach z kurczakami z rożna. Z pomocą nożyc z łatwością można porcjować zarówno surowe, jak i upieczone mięso drobiowe.