0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Profesjonalna patelnia gastronomiczna

  Jaka będzie najlepsza?

  Na co zwrócić uwagę wybierając patelnie gastronomiczne

  Popularność lokali gastronomicznych w dużej mierze zależy od jakości podawanych posiłków, a ich przygotowanie nie byłoby możliwe bez profesjonalnej patelni gastronomicznej. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę podczas jej wyboru? Jaka patelnia będzie odpowiednia - aluminiowa, teflonowa, a może żeliwna? Podpowiadamy!

  Jaką patelnię do kuchni w gastronomii wybrać?

  Nie ma wątpliwości co do tego, że patelnie tuż obok urządzeń takich jak zmywarki gastronomiczne czy lodówki(chłodnie), stanowią podstawowe wyposażenie każdej kuchni restauracyjnej. Co więcej, na wyposażeniu każdej profesjonalnej restauracji powinno znaleźć się ich co najmniej kilka sztuk. Dlaczego? Ponieważ jedna patelnia, to zdecydowanie za mało, by móc przygotować różnorodne dania dla większej ilości gości.

  Jakie zatem patelnię wybrać do lokalu gastronomicznego?

  Profesjonalne patelnie gastronomiczne różnią się bardzo często od tych domowych przede wszystkim średnicą i głębokością. Co więcej, modele typowo gastronomiczne produkowane są najczęściej z aluminium lub walcowanej stali. Takie modele mają tę zaletę, że bardzo szybko się nagrzewają, a co za tym idzie przygotowywanie posiłków, zajmuje mniej czasu. Są także łatwe w czyszczeniu.

   

  Jaki kształt, średnica i głębokość?

  Wśród różnorodnego asortymentu na rynku akcesoriów gastronomicznych prym z powodzeniem wiodą patelnie. Ich szeroki wybór może z pewnością przysporzyć nie lada wyzwań wielu restauratorom. Dlatego podczas kompletowania wyposażenia kuchni w lokalu gastronomicznym warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, lub po prostu poradzić się szefa kuchni. 


  Najpopularniejsze są oczywiście patelnie okrągłe i  kwadratowe. Cechą charakterystyczną tych pierwszych jest przede wszystkim uniwersalność - brak ostrych kątów daje pełną swobodę mieszania składników. Z kolei patelnie kwadratowe wymagają od kucharzy znacznie większej wprawy w przygotowywaniu konkretnych dań, jednak ich niepodważalną zaletą jest fakt, że znacznie łatwiej jest je przechowywać w kuchennych szafkach.

  Warto również zwrócić uwagę na odpowiednią średnicę patelni. Te dostępne na rynku mieszczą się zazwyczaj w przedziale od 20 do 40 cm. Można jednak zaopatrzyć się w model o mniejszej średnicy, który doskonale sprawdzi się do przyrządzania np. sadzonych jajek.

  Jeśli chodzi o odpowiednią głębokość patelni, to nie ma tutaj konkretnych wskazówek. Należy ją dostosować do tego, jak duże porcje jedzenia przygotowujesz. Warto jednak pamiętać, że do przygotowywania dań o większej objętość dobrze jest mieć osobną znacznie głębszą patelnię gastronomiczną.

  Jaką powłokę patelni gastronomicznej wybrać?

  Z pewnością większość restauratorów kompletując wyposażenie kuchni, zadaje sobie pytanie: patelnia, z jaką powłoką będzie najlepsza? Nie ma co ukrywać, że lepiej jest zainwestować w produkt dobrej jakości, który posłuży w kuchni gastronomicznej przez co najmniej kilka lat. A jest on ogromny. Wybierać można pomiędzy patelnią: 

  • stalową
  • żeliwną
  • teflonową. 

  Patelnie żeliwne

  Patelnie żeliwne to akcesoria do kuchni zachwalane przez nasz babcie i mamy. Niegdyś były numerem jeden wśród patelni gastronomicznych, dziś częściej ich miejsce zajmują modele ze stali lub teflonu. Dlaczego? Ponieważ patelnia żeliwna ma jedną zasadniczą wadę - jest bardzo ciężka. Mimo to bardzo dobrze przewodzi ciepło i co równie ważne potrafi utrzymać odpowiednią temperaturę potraw przez dłuższy czas.

  Na co zwrócić uwagę wybierając patelnie gastronomiczne

  Patelnia stalowa

  Patelnia stalowa przez wiele osób uznawana jest za niezniszczalną. Nie straszne im wysokie temperatury, wielogodzinne użytkowanie, a także częste mycie. Można na nich z powodzeniem smażyć produkty z elementami kwasowymi. Z uwagi na wysoką odporność, są to najchętniej wybierane patelnie do lokalu gastronomicznego.

  Na co zwrócić uwagę wybierając patelnie gastronomiczne

  Patelnie teflonowe

  Patelnie z powłoką teflonową to dziś najpopularniejsza, a jednocześnie najtańsza alternatywa dla kuchni gastronomicznej. Ich niewątpliwą zaletą jest dobre przewodzenie ciepła oraz fakt, że do ich powierzchni nic nie przywiera. Na patelni teflonowej można z powodzeniem smażyć bez użycia oleju. Warto jednak wiedzieć, że patelnie teflonowe nie można myć w zmywarce, co zdecydowanie utrudnia proces ich czyszczenia.

  Na co zwrócić uwagę wybierając patelnie gastronomiczne

  Patelnie gastronomiczne - podsumowanie

  Nie wątpliwości co do tego, że patelnia i to nie jedna a co najmniej kilka, stanowi podstawowe wyposażenie każdej kuchni restauracyjnej. W zależności od rodzaju przygotowywanych potraw, ich wielkości i ilości możesz dobrać odpowiedni dla siebie model. Pamiętaj jednak, że tylko odpowiednio użytkowana i właściwie czyszczona, będzie służyła przez długie lata.