0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Porównanie ręcznego i maszynowego procesu przygotowania do ponownego użycia

  W przypadku basenów sanitarnych

  Wraz ze wzrostem ilości etapów procesu wykonywanych ręcznie rośnie ryzyko przeniesienia patogenów. Od transportu, przez opróżnianie, na przechowywaniu kończąc – wszystko przemawia za maszynowym przygotowaniem w myjniach-dezynfektorach na każdym etapie tego procesu. Przeczytaj dlaczego.

  Myjnie-dezynfektory: obecnie stanowią one już standardowe wyposażenie brudowników w szpitalach i domach opieki.O tym, czy stanowią one „luksus” czy konieczność, jednoznacznie rozstrzyga opinia Komisji ds. Higieny Szpitalnej i Profilaktyki Zakażeń (KRINKO) działającej przy Instytucie Roberta Kocha (RKI):

  „Preferowaną metodą przygotowania naczyń sanitarnych do ponownego użycia, przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo procesu (zwalidowana i regularnie kontrolowana procedura), ułatwienie pracy i ochronę personelu jest zastosowanie myjni-dezynfektorów zamiast przygotowania ręcznego”.

  Działająca w kanadyjskim Québecu „Agence d’évaluation des technologies et des modes d’intervention en santé” (AETMIS) w analizie porównującej różne metody przygotowania basenów sanitarnych stwierdziła:

  „Należy zabronić ręcznego przygotowania basenów sanitarnych, ponieważ wiąże się to z dużym ryzykiem zakażenia: personel opiekuńczy nie powinien opróżniać zawartości basenów sanitarnych do zlewów użytkowych czy toalet ani używać słuchawek prysznicowych do ich płukania!”

  Klasyfikacja Spauldinga:

  Stworzona w latach 60. XX w. przez Earle'a H. Spauldinga klasyfikacja, dzieląca wyroby medyczne na krytyczne, półkrytyczne i niekrytyczne, zalicza basen sanitarny do wyrobów niekrytycznych. Jednak ponieważ basen sanitarny ma możliwość kontaktu z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową, można sklasyfikować go również jako wyrób półkrytyczny. Dla tej grupy lista Spauldinga przewiduje przeprowadzenie po myciu dezynfekcji, a jeszcze lepiej – sterylizacji.

   

  Ryzyko zakażenia – porównanie bezpośrednie

  Ryzyko zakażenia występuje na każdym etapie procesu przygotowania: od transportu, przez opróżnianie, na przechowywaniu kończąc. Im więcej z wchodzących w jego zakres czynności wykonuje się ręcznie, tym ryzyko to jest wyższe.

  Ryzyko: kontaminacja rąk personelu wskutek rozprysków i kropel (aerozole) oraz kontaminacja otoczenia w zmywalni wskutek rozprysków (zlew użytkowy, ściany, podłoga)

  Bezpiecznie: zwiększone bezpieczeństwo dzięki ograniczonemu kontaktowi lub jego braku z zanieczyszczonym wyposażeniem pielęgnacyjnym

  Christine Lobè, która w 2009 r. opracowała wspomnianą wyżej analizę różnych metod przygotowania basenów sanitarnych, w podsumowaniu informacji pojawiających się w literaturze specjalistycznej napisała:

  „Podczas ręcznego opróżniania basenów sanitarnych poprzedzającego umieszczenie w myjni-dezynfektorze zachodzi ryzyko rozbryzgiwania się ich zawartości. Zakażone krople stwarzają ryzyko zainfekowania personelu oraz otoczenia”.​​​​​​​

  W przypadku korzystania z myjni-dezynfektora MEIKO ten problem nie występuje! Tutaj baseny są opróżniane automatycznie wewnątrz urządzenia po zamknięciu drzwiczek, w higieniczny i bezpieczny sposób. Jest to bardzo ważne, ponieważ ekskrementy ludzkie są w najwyższym stopniu obciążone materiałem zakaźnym – oznacza to, że przy ich usuwaniu należy zastosować najwyższą ostrożność i maksimum bezpieczeństwa.

  „Pomimo tego, że przy nowszych urządzeniach basenów sanitarnych nie trzeba już opróżniać ręcznie, personel nadal jest obciążony ryzykiem zakażenia, jeśli podczas transportu basenów (z sal, w których leżą pacjenci, do brudowników) dojdzie do rozlania ekskrementów na korytarzu. Identyczne ryzyko występuje również w przypadku używania maceratorów”.​​​​​​​

  MEIKO pomaga jednak zminimalizować także to zagrożenie – dzięki myjniom-dezynfektorom stworzonym specjalnie z myślą o izolatkach i oddziałach intensywnej opieki medycznej. Są one instalowane bezpośrednio w salach pacjentów, nad toaletami, co zapobiega roznoszeniu zarazków.

  Zestawienie korzyści maszynowej procedury przygotowania

  Zaletą maszynowego mycia i dezynfekcji jest to, że uruchamiany naciśnięciem przycisku proces dezynfekowania odbywa się w zamkniętym systemie – metodą termiczną z możliwością ustawienia wartości A0 (od 60 do 3000), z krótkim czasem wykonywania.

  Ryzyko zakażenia zostało maksymalnie zmniejszone, gdyż opróżnianie, mycie, dezynfekcja i suszenie przebiegają w pełni automatycznie.

  yjnie-dezynfektory MEIKO zapewniają wysoki standard higieniczny również m.in. dzięki tym funkcjom:

  • otwieranie drzwiczek przez automatyczny sterownik na podczerwień lub przełącznik nożny zapobiegające skażeniu rąk
  • montaż na ścianie w sali pacjenta lub przynależnej łazience – skrócenie drogi transportu, a tym samym mniejsze ryzyko przenoszenia patogenów
  • duże przyciski, jednoznaczne symbole oraz informacje tekstowe, minimalizujące ryzyko popełnienia błędu podczas obsługi

  Rezultat:

  • proces przygotowania jest bezpieczniejszy dla pacjenta
  • większe bezpieczeństwo personelu