0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Kuchnia roślinna w restauracji

  Kuchnia roślinna w restauracji

  Kuchnia roślinna jest niesłabnącym trendem gastronomicznym, któremu wróży się wzrost popularności w kolejnych latach. Zmiany klimatyczne i potrzeba dbania o środowisko przyczyniły się do masowego ograniczenia potraw mięsnych, na rzecz tych roślinnych.

  Wiele restauracji, w odpowiedzi na potrzeby rynku, decyduje się na wprowadzenie kuchni wegetariańskiej i wegańskiej do swojego menu. Jak zrobić to dobrze, żeby zmiana przyniosła nowych klientów, a nie zniechęciła tych stałych? Zapraszamy do lektury!

  Kuchnia roślinna w restauracji krok po kroku

  Coraz większą wagę przykładamy do ekologii i ochrony środowiska, stajemy się świadomymi konsumentami, a niestety przemysł mięsny, na którym w głównej mierze opiera się nasza polska oraz jakże popularna amerykańska kuchnia, mocno odbiega od bycia eko. Aktualnie blisko dwie trzecie Polaków deklaruje, że ogranicza spożycie mięsa, z czego większość dąży do zupełnego wykluczenia go z diety. Dieta roślinna jest wybierana coraz częściej, głównie z racji jej korzystnego wpływu na zdrowie i ekologiczności. Gdy jemy poza domem, bardzo często sięgamy po roślinne wersje znanych nam dań - często kieruje nami ciekawość i chęć poznania tego, co nowe i przy okazji zdrowe.

  Jeśli kuchnia roślinna ma zagościć również w Twojej restauracji, pamiętaj, że gwarancją powodzenia jest stopniowe wdrażanie dań do karty i wnikliwa obserwacja opinii gości. Pozwoli to na ewentualne wprowadzanie modyfikacji w menu, które będzie idealnie skrojone pod klientów.

  Znane mięsne dania w wersji kuchni roślinnej

  Układając menu z uwzględnieniem kuchni wegańskiej i wegetariańskiej, należy pamiętać przede wszystkim o dwóch rzeczach.

  Po pierwsze, wprowadzając do restauracji kuchnię roślinną, warto zacząć od potraw, które są już dobrze znane klientom z oferowanego dotychczas menu restauracji. Roślinne klopsiki, pierogi z tofu lub rosół robiony wyłącznie na roślinnym wywarze mogą zachęcić do spróbowania wielbicieli tradycyjnych wersji tych potraw. Drugim plusem takiego rozwiązania, jest łatwość przyrządzenia. Modyfikacja kuchni polskiej na kuchnię wegetariańską lub wegańską wymaga jedynie drobnych poprawek i zamienników.

  Drugim krokiem, który warto wziąć pod uwagę w menu, jest miejsce, które zajmuje kuchnia roślinna. Tworzenie osobnego menu dedykowanego potrawom zdrowszym, w skład których wchodzą głównie rośliny, przyciągnie przede wszystkim osoby, którym dieta roślinna nie jest obca. Jeśli chcemy zachęcić naszych klientów i przyzwyczaić ich do zdrowszych wyborów, warto rozważyć wkomponowanie dań roślinnych w menu zaraz obok ich standardowych odpowiedników. Zachęci to tych jeszcze nieprzekonanych do spróbowania zdrowszej alternatywy znanych im dań.

  Kuchnia roślinna - jak przygotować na nią restaurację?

  Wprowadzenie do oferty restauracji kuchni roślinnej nie wymaga specjalnego przygotowania technicznego kuchni. Niemniej serwując danie roślinne, warto używać do tego osobnych przyrządów kuchennych, które później z łatwością umyją zmywarki gastronomiczne. Naczynia używane do mięsa, bardzo często przesiąkają jego zapachem. Warto mieć również na uwadze komfort i zasady gości, którzy wykluczyli ze swojej diety produkty odzwierzęce, stawiając na dietę roślinną.

  Wprowadzając kuchnię roślinną, należy zaopatrzyć się w dużą ilość różnego typu przypraw i ziół, które wydobędą z potraw to, co najlepsze, a Twoja restauracja zaserwuje prawdziwą roślinną ucztę dla podniebienia klientów.

  Warto rozejrzeć się również za regionalnymi warzywami, które można dostać prosto od rolników w bardzo przystępnych cenach. Decydując się na takie lokalne rozwiązanie, minimalizujemy tak zwany foodcost i jednocześnie wspieramy małe lokalne biznesy.