0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Kawa zrównoważona czyli jaka?

  Kawa zrównoważona to więcej niż "Fair Trade". Jak cieszyć się kawą i nie obciążać środowiska?

  Pita dla porannego pobudzenia, sprawienia sobie popołudniowej przyjemności albo umilenia przerw podczas aktywności na świeżym powietrzu: wielu ludzi nie wyobraża sobie codziennego dnia bez kawy, postrzegając ją jako eliksir życia. Dla wielu ten środek pobudzający już dawno stał się ulubionym napojem. Nie ma nic złego w regularnym piciu filiżanki kawy – pod warunkiem, że pamięta się przy tym o środowisku. Poniższe wskazówki zdradzają najbardziej zrównoważone sposoby spożywania tego kofeinowego napoju.

  Kupowanie kawy wysokiej jakości

  Chcąc pić kawę z czystym sumieniem, należy kupować tylko gatunki wysokiej jakości. Udało się już wypracować międzynarodowe systemy certyfikacji i znaki, które gwarantują, że dana kawa została wyprodukowana zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu i poszanowania środowiska. Podczas zakupu kawy należy szukać tych międzynarodowych oznaczeń zrównoważonego rozwoju:

  • Fairtrade oznacza kawę pochodzącą ze sprawiedliwego handlu. Drobni plantatorzy otrzymują nieco wyższą cenę zakupu, co stanowi dla nich optymalne wsparcie w utrzymaniu się na podlegającym dużym wahaniom rynku kawy.
  • Rainforest Alliance troszczy się o stosunek producentów kawy do środowiska naturalnego. Dąży do osiągnięcia harmonii pomiędzy zrównoważonym rozwojem i rolnictwem. W tym celu lokalnym rolnikom przekazywana jest wiedza na temat zrównoważonego gospodarowania.
  • UTZ Certified kładzie nacisk na poszczególne etapy produkcji oraz produkt końcowy. Kawa opatrzona tym znakiem została wyprodukowana przy spełnieniu określonych standardów zrównoważonego rozwoju, takich jak zakaz pracy dzieci czy tworzenia karczowisk.

  Wspieranie małych palarni

  Unikalny smak kawy nie jest dziełem przypadku. Podczas wypalania ziarna kawy nabierają charakterystycznego aromatu, dzięki któremu ten czarny napój jest tak wyjątkowy. Z pewnością najbardziej przyjazną dla środowiska i zrównoważoną kawą będzie ta kupowana bezpośrednio w palarni

  Ważne jest, by wspierać małe, lokalne palarnie. W przeciwieństwie do dużych firm przykładają one dużą wagę do korzystania z surowca najwyższej klasy oraz starannej obróbki ziaren. Powolne i delikatne wypalanie w niewielkich palarniach wychodzi na dobre środowisku naturalnemu.

  Parzenie przyjazne dla środowiska

  Gdy już kupiło się kawę wysokiej jakości, czas przystąpić do jej zaparzenia. Automatyczne ekspresy do kawy i ekspresy kapsułkowe ciągle są bardzo popularne, ale daleko im do bycia zrównoważoną opcją. Surowce, z których produkowane są kapsułki, oraz konsumpcja energii towarzysząca przygotowaniu kawy stanowią duże obciążenie dla środowiska.

  Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z gorącego kubka swojej ulubionej kawy. W końcu istnieją jeszcze inne – znacznie bardziej zrównoważone – metody zaparzania tego pobudzającego napoju. Korzystając z poniższych sposobów można cieszyć się świeżo przygotowaną kawą, która dobrze smakuje i jest zrównoważona.

  • French press: do tej metody potrzebujemy jedynie zagotowanej wody i świeżo zmielonej kawy. Ten ręczny ekspres do kawy jest zrównoważony, ponieważ nie produkuje odpadów. Nie potrzebujemy filtrów ani kapsułek.
  • Kawiarka: parzenie kawy w makinetce to również bardzo zrównoważona metoda. Podobnie jak w przypadku zaparzacza french press, przygotowując kawę tym klasycznym włoskim sposobem nie wytwarzamy kłopotliwych odpadów.
  • Filtr ręczny: sztandarową metodą parzenia kawy wciąż pozostaje filtr. Jeśli zamiast filtrów jednorazowych używamy samodzielnie uszytego filtra z tkaniny, całkowicie eliminujemy negatywne oddziaływanie na środowisko.

  Żadnej z tych metod parzenia nie towarzyszy powstawanie szkodliwych dla środowiska odpadów. Jedyną pozostałością są fusy. Nie trzeba ich wyrzucać, ponieważ mogą posłużyć do innych celów. Na pozostałej po parzeniu mielonej kawie można hodować grzyby albo wykorzystać ją do sprzątania czy peelingowania twarzy.

  Używanie kawy w kompostowalnych kapsułkach

  Konwencjonalne kapsułki z kawą są szkodliwe dla środowiska. Przyczyniają się one do wzrostu gór odpadów aluminiowych i plastikowych. Co gorsza, podczas produkcji tych materiałów uwalniany jest szkodliwy dwutlenek węgla. Jeśli jednak nie możesz obyć się bez kapsułek, warto rozważyć użycie bardziej ekologicznych wariantów.

  Kompostowalne kapsułki z kawą składają się w 100 % z biodegradowalnych włókien roślinnych. Po użyciu można zutylizować je z odpadami organicznymi, gdzie ulegną samoczynnemu rozkładowi. Te produkowane w zrównoważony sposób kapsułki dostępne są dla miłośników kawy na całym świecie.

  Picie zamienników kawy

  Zanim ziarna kawy trafią na sklepowe półki, muszą przebyć długą drogę. Dlatego jeśli pijemy kawę często i w dużych ilościach, od czasu do czasu warto wybierać lokalne alternatywy dla tego napoju. Są one zalecane zwłaszcza w przypadku sięgania po kawę ze względu na jej smak, a nie zawartość kofeiny.

  • Kawa łubinowa powstaje z nasion łubinu. Chociaż ten zamiennik kawy nie zawiera kofeiny, smakuje niemal identycznie jak prawdziwa kawa. Kawa łubinowa jest lubiana za swój przyjemnie świeży smak i delikatny aromat.
  • W skład kawy zbożowej może wchodzić orkisz, jęczmień i żyto. Podobnie jak kawa łubinowa nie zawiera kofeiny. Posiada jednak zbliżoną do popularnej małej czarnej goryczkę. Kawa zbożowa jest nie tylko przyjazna dla środowiska, ale wpływa też korzystnie na zdrowie. Jest np. łagodna dla żołądka, pozbawiona glutenu oraz bogata w substancje odżywcze.
  • Kawa żołędziowa – jak sama nazwa wskazuje – powstaje z żołędzi. Charakteryzuje się ziemistym smakiem i jest dobra dla zdrowia. Kawa żołędziowa wspiera system odpornościowy oraz obniża poziom cukru we krwii.
  • Kawa cykoriowa jest produkowana z korzenia cykorii podróżnik. Korzenie tej rośliny są cięte na drobne kawałki, suszone a następnie prażone. Podczas prażenia zawarty w nich sok ulega karmelizacji. To on nadaje kawie z cykorii smak zbliżony do oryginalnej kawy. Suszu z cykorii nie trzeba przygotowywać samodzielnie – jest dostępny w sklepach z żywnością ekologiczną.

  Picie kawy bez wyrzutów sumienia

  W pierwszej chwili zrównoważone picie kawy wydaje się niemożliwe. Na szczęście kawą można cieszyć się również bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko. Wybierając wysokiej jakości kawę z małych palarni, zrównoważone metody przygotowania oraz lokalne zamienniki, nie trzeba mieć wyrzutów sumienia. A co z przyjazną dla środowiska kawą na wynos? Nad tym zastanawia się coraz więcej firm i konsumentów. Kawa w jednorazowych kubkach jest nie do zaakceptowania, uważa Michael Andresen. Jego firma wytoczyła wojnę miliardom kubków jednorazowego użytku. Razem ze swoimi klientami stawia na obieg zamknięty. Wszystkiego o tym przyjaznym dla środowiska rozwiązaniu dotyczącym kawy na wynos dowiesz się tutaj.