0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak zaprojektować kontener gastronomiczny?

  Jak zaprojektować kontener gastronomiczny?

  Kontener gastronomiczny to świetne rozwiązanie dla tych, którzy planują uruchomienie działalności gospodarczej zwłaszcza sezonowej. Szybkie przygotowywanie i serwowanie tanich posiłków lub dań typu fast-food w takim kontenerze może być dość komfortowe, pod warunkiem, że zostanie on uprzednio starannie zaprojektowany. Tworząc projekt kontenera gastronomicznego należy uwzględnić potrzeby inwestora.

  Zanim przystąpimy do projektowania

  Dania typu fast-food, różnorakie desery, napoje i soki to jedne z najczęściej kupowanych produktów zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim i wczesno-jesiennym, szczególnie przez dzieci i młodzież. Choć i wśród osób starszych nie brakuje amatorów takiego jedzenia zwłaszcza gdy są oni na spacerze podczas urlopowego odpoczynku. Stolik w restauracji często wymaga wcześniejszych rezerwacji, a jedzenie posiłków wiąże się z wysokimi kosztami. Będąc zaś na wakacyjnym wypoczynku nie zawsze zależy nam na wykwintności. Większym atutem jest dla nas sprawna obsługa i dania przyrządzane błyskawicznie. Kontenery gastronomiczne są nastawione właśnie na szybkość obsługi i stosunkowo niewysoką cenę produktu. Należy jednak pamiętać, że mimo, iż kontener gastronomiczny znacznie różni się od restauracji, to jedna rzecz jest dla nich wspólna. Zarówno wykwintną, klasyczną restaurację jak i kuchnię kontenerową obowiązują takie same przepisy prawne i wymogi Sanepidu oraz BHP. Dlatego w jednym i drugim przypadku niezbędny jest kompleksowy projekt technologii gastronomicznej.

  Ponieważ kontenery gastronomiczne mają ograniczone miejsce, dlatego też nie mogą raczej serwować skomplikowanych i trudnych w przygotowaniu dań. Pomieszczenie jednak musi spełniać warunki narzucone przez Sanepid i zapewnić najlepszą ergonomiczność. Dobrze przygotowany projekt kontenera gastronomicznego jest sprawą kluczową do sukcesu inwestora.

  Trudności jakie napotkamy przy aranżowaniu przestrzeni kontenera rekompensują się w zestawieniu z możliwościami jakie on daje. Kontener gastronomiczny, to najlepsza propozycja dla wszystkich tych, którzy nie chcą lub nie mogą znaleźć odpowiedniego lokalu. Ponadto kontener jest dość mobilny i może być postawiony w wielu miejscach.

  Projekt dopasowany do indywidualnych potrzeb

  Podobnie jak restauracyjna kuchnia i charakterystyczne dla niej technologie, również i gastronomia kontenerowa musi mieć dostęp do wszystkich niezbędnych mediów. Kompleksowy projekt kontenera gastronomicznego wykonanego przez profesjonalną firmę zapewni funkcjonalność oraz będzie dopasowany do potrzeb, formy działalności oraz indywidualnych oczekiwań i wymagań inwestora. Tak samo jak klasyczny lokal gastronomiczny przestrzeń wewnątrz kontenera musi być wyposażona w meble i urządzenia ze stali nierdzewnej, a także we wszystkie akcesoria dobrane pod kątem rodzaju produktów jakie będą przygotowywane. Nie powinno zabraknąć lodówki i zamrażarki, które najlepiej jest umieścić pod blatem, dzięki czemu nie zajmą dużo miejsca. Mając do dyspozycji małą przestrzeń, musimy znaleźć miejsce na kuchenkę, mikrofalę czy zmywarkę uniwersalną. Tam gdzie trudno jest znaleźć dostateczną ilość miejsca, problem czasem rozwiązuje zastosowanie zmywarki podblatowej.

  Projekt uwzględniający potrzeby konsumentów

  Projekt kontenera gastronomicznego podobnie jak każdy inny projekt technologiczny musi spełniać wymagania Sanepidu oraz przepisów BHP. Innym niezwykle ważnym elementem o jakim nie możemy zapomnieć projektując taki kontener to oprócz wygody personelu również przyjazne otoczenie i komfort klientów tak, aby chętnie korzystali z naszych usług. Gastronomia kontenerowa zwykle funkcjonuje wyłącznie w okresie letnim, ale po wprowadzeniu kilku udogodnień w przestrzeni wewnętrznej dla jego pracowników i obsługi może służyć jako obiekt całoroczny. Kuchnie kontenerowe są wyjątkowe, gdyż każdy projekt dopasowany jest pod konkretne, indywidualne przeznaczenie. Urządzając taki kontener warto pomyśleć również o jego zewnętrznym wyglądzie, który z daleka przyciągnie uwagę potencjalnych klientów.