0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Utylizacja odpadów w gastronomii.

  Dlaczego jest ważna?

  Utylizacja odpadów w gastronomii. Dlaczego jest ważna?

  Współczesny świat walczy z problemem śmieciowym. Co kilka minut do oceanów, mórz, rzek i lasów trafiają kolejne odpady, które stanowią realne zagrożenie dla roślin, zwierząt oraz ludzi. Problem ten w dużej mierze dotyczy profesjonalnej gastronomii, gdzie każdego dnia marnowane są ogromne ilości żywności.

  Można go jednak zminimalizować, wprowadzając odpowiednie procedury. Jedną z nich jest prawidłowa utylizacja odpadów z jedzenia w lokalach gastronomicznych.

  Utylizacja jedzenia w restauracjach – dlaczego trzeba to robić?

  Wiele restauracji, czy też barów serwujących jedzenie mierzy się z problemem utylizacji jedzenia. I choć wbrew pozorom może on wydawać się dość błahy, to z pewnością taki nie jest. Doprecyzowując, chodzi bowiem o ustawę prawną, która mówi o tym, że wszystkie obiekty produkujące, przetwarzające lub pracujące z żywnością podlegają inspekcjom ze strony Sanepidu. Warto zatem wiedzieć jak prawidłowo utylizować odpady gastronomiczne, by uniknąć mandatu, lub ― co gorsza ― zamknięcia restauracji.

   

  Ważnym argumentem jest także dbałość o bezpieczeństwo pracowników i klientów, a także długą żywotność sprzętów gastronomicznych. Chodzi przede wszystkim o zmywarki gastronomiczne, do których należy wkładać odpowiednio oczyszczone naczynia z pozostawionych resztek jedzenia. Wówczas będą one służyły latami i nie będą generowały dodatkowych kosztów związanych z ich naprawą.

  Jak wygląda proces utylizacji jedzenia w lokalu gastronomicznym?

  Wbrew pozorom proces utylizacji resztek jedzenia w lokalu gastronomicznym nie jest tak trudnym zadaniem, jakim mógłby się wydawać, choć w dzisiejszych czasach bardzo niezbędnym. Stosuje się tutaj kilka zabiegów, które łącznie tworzą systemy utylizacji resztek jedzenia. Na proces ten składa się między innymi podpisanie umowy z firmą odbierającą odpady gastronomiczne, a także zakup specjalistycznego urządzenia do ich rozdrabniania.

  Umowa na odbiór odpadów gastronomicznych

  Umowę na odbiór odpadów gastronomicznych zawiera się z wybraną firmą sanitarno-epidemiologiczną, która zobowiązuje się odbierania wraz z załadunkiem opakowań lub worków z odpadami, wypełnienie stosownych kart przekazania odpadów, a także ich transport.

  Specjalistyczne urządzenia do utylizacji jedzenia

  Bardzo ważnym aspektem jest również bezpieczne utylizowanie odpadu w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach. Najczęściej są to obiegi zamknięte, do których wrzuca się resztki jedzenia, a następnie maszyna rozdrabnia je, sieka i mieli, aby maksymalnie zmniejszyć ich objętość.

  Jak prawidłowo segregować odpady gastronomiczne?

  Warto wiedzieć, że odpady gastronomiczne dzielą się na trzy kategorie: 

  1. Produkty, które utraciły ważność do spożycia, czyli zepsuły się lub przeterminowały
  2. Pozostałości po gotowaniu (przedkonsumeckie)
  3. Pozostałości po klientach (pokonsumenckie)

  Każdy restaurator powinien przyswoić tę wiedzę, ponieważ okazuje się być ona pomocna podczas wypełniania KPO, czyli Karty Przekazania Odpadów, której może zażądać Sanepid podczas kontroli lokalu.

  Jak zredukować ilość odpadów w restauracjach?

  Ilość odpadów gastronomicznych można zredukować na kilka różnych sposobów. Jakich? Podpowiadamy:

  • Unikaj zamawiania dodatkowych produktów ― nawet, kiedy dostawca proponuje świetną ofertę cenową, nie kupuj na zapas jeśli wiesz, że Twoja restauracja tego nie potrzebuje;
  • Wybieraj produkty o długim terminie przydatności — kupowanie produktów o wydłużonym terminie przydatności do jedzenia zmniejsza problem szybkiego psucia się produktów spożywczych, a tym samym ilości odpadów;
  • Oznaczaj produkty i terminy ich przydatności dodatkowymi naklejkami  ― będziesz mieć pewność, że termin ich przydatności nie mija
  • Przechowuj produkty z krótszym terminem przydatności  na wierzchu ― dzięki temu będą zawsze pod ręką;
  • Wykorzystuj większą część swoich produktów spożywczych — dotyczy to przede wszystkim owoców i warzyw, gdzie w wielu przypadkach łodygi uznawane są za bezużyteczne i wyrzucane do kosza. Można je wykorzystać jako dodatki do różnego rodzaju zup, sosów, a nawet deserów.

  Jak widać, istnieje kilka sprawdzonych sposobów na zredukowanie ilości odpadów w lokalach gastronomicznych. Mamy nadzieję, że wykorzystasz je w swojej restauracji, barze, pizzerii, czy food tracku.