0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak działa piec konwekcyjny?

  Czym w ogóle jest pieczenie konwekcyjne?

  Jak działa piec konwekcyjny?

  Otwierasz lokal gastronomiczny? A może szukasz rozwiązań usprawniających pracę kucharzy w już istniejącej restauracji? Niezależnie od sytuacji, w której się znajdujesz, warto, abyś wyposażył swoją kuchnię restauracyjną w dobrej jakości piec konwekcyjny. Ciekawi Cię jakie możliwości oferuje taki sprzęt? I czym w ogóle jest pieczenie konwekcyjne? Po przeczytaniu naszego wpisu będziesz wiedział zdecydowanie więcej. Zapraszamy!

  Wyposażenie lokalu gastronomicznego

  Sercem każdego lokalu gastronomicznego jest kuchnia. Mowa tu nie tylko o samym miejscu, jako pomieszczeniu, ale także kucharzach, którzy każdego dnia przygotowują wyśmienite posiłki dla gości. Aby jednak ich praca mogła przebiegać sprawnie i szybko, a goście nie musieli zbyt długo oczekiwań na swoje dania, należy wyposażyć kuchnię restauracyjną w odpowiednie sprzęty. Do tych podstawowych zalicza się oczywiście kuchnie, lodówki i zmywarki gastronomiczne, ale także piece konwekcyjne.

  Co to jest piec konwekcyjny?

   

  Piec konwekcyjny jest doskonałym wyborem zarówno do dużego, jak i małego lokalu gastronomicznego. Jego obecność pozwala w tym samym momencie przygotowywać kilka posiłków jednocześnie, bez obaw o utratę walorów smakowych każdego z dań. W zależności od wybranego modelu można w nim pomieścić od jednej do nawet czterech blach.

   

  Piekarniki konwekcyjne gastronomiczne różnią się od modeli skierowanych do prywatnego użytku przede wszystkim gabarytami. Są one wykonywane głównie z wysokiej jakości stali nierdzewnej i wyposażone w przeszklone drzwi. Profesjonalne modele posiadają elektroniczny, lub mechaniczny system sterowania urządzeniem, który obejmować może nawet do 99 różnych programów obróbki termicznej. Regulacja temperatury w piecach konwekcyjnych możliwa jest w zakresie od 50 do nawet 300⁰ Celsjusza. Piece konwekcyjne gastronomiczne w przeciwieństwie do tradycyjnych piekarników bardzo szybko się nagrzewają – wystarczy 5-8 minut, by urządzenie nagrzało się do temperatury 150⁰ Celsjusza.

  Jak działa piec konwekcyjny?

  Działanie pieca konwekcyjnego opiera się na fizycznym zjawisku zwanym konwekcją. Innymi słowy, jest to proces przekazywania ciepła związany z ruchem materii. Dzięki temu możliwe jest pieczenie kilku potraw jednocześnie, bez przenikania zapachów z jednych potraw do innych.  

  Jak to wygląda w praktyce? Przez komorę, w której znajduje się przygotowywany posiłek, przetłacza się nagrzane powietrze. Zamontowane w piecu wentylatory wymuszają poziomy ruch nagrzanego powietrza w stronę filtrów, które zbierają cząstki tłuszczu, nie pozwalając im przenikać dalej.

   

  Rok 1976 był przełomowy dla użytkowników pieców konwekcyjnych, wówczas firma Rational dodała do pieca konwekcyjnego funkcję pary, co zdecydowanie usprawniło i przyspieszyło proces przygotowywania potraw oraz poprawiło jakość serwowanych dań.

  Zalety pieca konwekcyjnego w gastronomii

  Bez wątpienia każdy lokal gastronomiczny powinien posiadać na wyposażeniu swojej kuchni dobrej jakości piec konwekcyjny. Pozwalają one w tym samym czasie przygotowywać wyśmienite mięsne pieczenie, jak i słodkie wypieki. Ponadto, profesjonalne piece konwekcyjne mają wiele zalet, o których nie sposób nie wspomnieć. Należą do nich:

  • wielofunkcyjność – umożliwiają przygotowywanie zarówno potraw tradycyjnych, jak i dietetycznych
  • ograniczają czas pracy kucharza – możliwość przygotowywania kilku potraw jednocześnie pozwala zaoszczędzić sporo wolnego czasu;
  • ograniczają nieprzyjemne zapachy podczas gotowania do minimum – specjalnie opracowany system konwekcyjny sprawia, że zapachy z przygotowywanych potraw nie tylko nie przenikają pomiędzy daniami, ale również nie wydostają się na zewnątrz;
  • energooszczędność – piece konwekcyjne pobierają mało energii elektrycznej, co przy obecnych cenach prądu, pozwala wygenerować dość duże oszczędności;
  • mała awaryjność – piece konwekcyjne należą do tych urządzeń, które bardzo rzadko się psują.