0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak działa ekspres przelewowy

  Model przelewowy stanowi świetną alternatywę dla parzenia małej czarnej.

  Jak działa ekspres przelewowy

  Współczesny rynek urządzeń elektronicznych, w tym sprzętu kuchennego zaskakuje nas nieustannymi nowinkami technologicznymi. Wśród nich są ekspresy do kawy, które oferują liczne, często zaawansowane funkcje.

   Jak na ich tle wypadają tradycyjne ekspresy przelewowe, które stanowią świetną alternatywę dla klasycznej małej czarnej? Czy ich obecność w lokalach gastronomicznych wciąż cieszy się tak dużą popularnością jak w latach 90.?

  Ekspres do kawy przelewowy ─ klasyka smaku

  Odpowiednie wyposażenie lokalu gastronomicznego to nie lada wyzwanie dla jego właścicieli. Oprócz dużego sprzętu AGD, czyli kuchni, lodówki i zmywarki gastronomicznej, warto również rozważyć zakup ekspresu do kawy. Z jego pomocą można serwować wyśmienite napoje kawowe dla klientów, którzy zdecydowanie chętniej będą wracali do takiego miejsca.

  Wśród dostępnych na rynku ekspresów do kawy można zdecydować się na model ciśnieniowy lub przelewowy.

  Ten drugi, choć na pewien czas został wyparty przez  nowoczesne modele automatyczne, to obecnie znani producenci wznowili ich produkcję, oferując nowoczesny design i bardziej intuicyjny system parzenia kawy. 

   

  Co to jest ekspres przelewowy?

  Jak sama nazwa wskazuje, ekspres przelewowy służy do zaparzenia kawy metodą przelewową. Oznacza to, że urządzenie pod odpowiednim ciśnieniem przelewa wodę przez zmielone ziarna kawy. Taka metoda parzenia pozwala uzyskać aromatyczny napój o intensywnym smaku i aromacie. Jest to rodzaj ekspresu, który przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom klasycznej “małej czarnej”. Idealnie sprawdzi się zarówno w kuchni domowej, jak i lokalu gastronomicznym.

   

  Na rynku znaleźć można ekspresy przelewowe z pojemnością na jeden kubek jak i  na 2,5 l filtrowanego napoju kawowego. W budowie każdego z nich znajduje się zbiornik na wodę, system przepływowego podgrzewania wody, prysznic wyrzucający wodę na kawę, dripper, miejsce na dzbanek (z podgrzewaną lub niepodgrzewaną podstawą), a także sam dzbanek oraz miarka do kawy.

  Jak działa ekspres przelewowy?

  Proces przygotowywania kawy w ekspresie przelewowym jest bardzo zbliżony do tradycyjnej metody parzenia, jednak większość czynności wykonuje za nas urządzenie. Do zbiornika na wodę wystarczy wlać odpowiednią jej ilość i umieścić specjalny filtr, który uzupełnia się o zmieloną kawę. Na rynku dostępne są również ekspresy przelewowe z młynkiem, które nie wymagają osobnego mielenia kawy. Urządzenie zrobi to za Ciebie.

  Ekspres przelewowy czy ciśnieniowy - który wybrać?

      Nadal zastanawiasz się czy wybór ekspresu przelewowego to dobre rozwiązanie do lokalu gastronomicznego? Według nas tak, ponieważ pozwala jednorazowo zaparzyć większą ilość kawy, dla co najmniej kilku klientów. W przypadku ekspresów automatycznych ciśnieniowych jednorazowo możesz zaparzyć maksymalnie jedną lub dwie filiżanki.

      Wszystko jednak ma swoje plusy i minusy. Ekspres przelewowy choć doskonale sprawdza się do parzenia tradycyjnej kawy po turecku, to niestety niekoniecznie sprawdzi się podczas przygotowywania latte macchiato, cappuccino, czy gorącej czekolady. W takich sytuacjach, warto również posiadać na wyposażeniu ekspres ciśnieniowy, który pozwoli na przygotowanie wielu wyśmienitych napojów kawowych.

  Nie należy jednak rezygnować z zakupu ekspresu przelewowego, gdyż jego koszt jest niewielki, a może przynieść niewymierne korzyści dla klientów, którzy nie wyobrażają sobie dnia bez klasycznej małej czarnej.