0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak dowozić jedzenie? Gastronomia na wynos krok po kroku

  Jak dowozić jedzenie? Gastronomia na wynos krok po kroku

  Food delivery, to zdecydowanie najszybciej rozwijający się w ostatnim czasie forma działalności restauracyjnej. Zamawianie jedzenia na dowóz staje się coraz popularniejsze. Zjawisko to wzmocniła pandemia Covid-19 i wprowadzone obostrzenia. Dla wielu klientów zamawianie jedzenia na wynos stanie się nawykiem. W jaki sposób przeorganizować swoją placówkę gastronomiczną, aby uwzględniały opcję dowozu?

  Przygotowanie lokalu do systemu food delivery

  Jest sprawą oczywistą, że aby lokal działał sprawnie i skutecznie serwując dania na wynos niezbędnym będzie zmiana organizacji i dostosowanie jej do nowych warunków. Trzeba zaplanować proces przygotowywania, wydawania i dowozu posiłków tak, aby oszczędzał czas i pieniądze.

  Bardzo przydatnym w obsłudze zamówień jest system POS. Dzięki niemu osoba przyjmująca zamówienia może od razu oznaczyć je jako danie na dowóz i przesłać tę informację prosto do kuchni. Obsługa otrzymuje informację bezpośrednio co sprawi, że proces przygotowania posiłku przebiegnie szybciej i bez pomyłek. Warto również pomyśleć o dostosowaniu sprzętu kuchennego do nowych warunków. Serwując dania na wynos korzystamy z opakowań jednorazowych. Stosowana dotychczas zmywarka gastronomiczna może okazać się mało efektywna i trzeba będzie wymienić ją na innego typu bardziej dostosowaną do aktualnych potrzeb.

  Przyjmowanie zamówień

  Zanim zdecydujemy się na jakiś konkretny sposób przyjmowania zamówień, spośród wielu istniejących obecnie opcji warto wcześniej przyjrzeć się bliżej każdej z nich. Może najlepszym rozwiązaniem będzie jedna, konkretna, a może nie trzeba się ograniczać tylko do jednego? Należałoby jednak skupić się na rozwiązaniu, które przyniesie największe zyski lokalowi.

  Aplikacja służąca zamawianiu jedzenia

  Aplikacje mobilne i ich platformy internetowe do zbierania zamówień są obecnie jedną z coraz popularniejszych metod zamawiania jedzenia. Dla klientów jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, gdyż jedna aplikacji pozwala zamawiać jedzenie z wielu lokali i wybierać różne dania. Należy jednak pamiętać, że portale do zamawiania jedzenia zazwyczaj korzystają z usług swoich kurierów do rozwożenia zamówień, a od lokalu pobierają opłaty prowizyjne. Nie bez znaczenia jest fakt, że najpopularniejsze aplikacje nie działają na terenie całej Polski, ale tylko w wybranych miastach.

  Innym wyjściem jest korzystanie z aplikacji mobilnej, która nie pobiera opłat prowizyjnych od restauratora i można jej używać w dowolnym mieście.

  Telefon kontaktowy lub strona www

  Telefoniczne odbieranie zamówienia jest sposobem, przez który można popełnić najwięcej pomyłek – z powodu słabej jakości połączenia lub niedoinformowania kelnera, nieczytelnych zapisów. Takie rozwiązania, jak aplikacje do szybkiej obsługi zamówień telefonicznych w połączeniu z systemem POS pozwalają na uniknięcie pomyłek. Ważne jest, aby numer telefonu kontaktowego zawsze był dostępny w restauracji.

  Własna strona WWW jest kosztowna, ale dobrze wpływa na wizerunek lokalu i daje większe możliwości kontaktu z klientem. Jeśli jednak jedzenie najczęściej zamawiane jest poprzez aplikacje lub telefonicznie, to należy się zastanowić, czy warto inwestować w stronę www.

  Dostarczanie zamówień

  Zamawiane w naszym lokalu dania trzeba dostarczyć do klienta. Możemy robić to na kilka sposobów. Przy decydowaniu którą formę wybierzemy musimy przeanalizować wszystkie za i przeciw, aby było to z jednej strony najbardziej sprawne i profesjonalne, a z drugiej najbardziej opłacalne.

  Kurierzy portali obsługujących zamówienia

  Portale do zamawiania jedzenia zazwyczaj mają w swojej ofercie także swoich kurierów, którzy dostarczają posiłki. Nie musimy martwić się o profesjonalny sprzęt do przewożenia jedzenia. Lokal ma zapewnić tylko przekazanie zamówienia dostawcy.

  Własny kurier

  Zatrudniając własnego kuriera mamy pewność, że dostawa zostanie zrealizowana na naszych warunkach. Trzeba jednak rozważyć, czy zatrudnianie własnego kierowcy, które wiąże się z opłatami, takimi jak dodatkowa pensja, samochód, paliwo, opakowania na żywność będzie bardziej opłacalne niż koszty prowizji za zamówienia realizowane przez firmę zewnętrzną.

  Kooperacja z gastro-kurierami

  Opcją pośrednią jest nawiązanie współpracy z firmą, zajmującą się dostarczaniem jedzenia z restauracji do klientów. Jest to dobre rozwiązanie, gdy restauracja nie ma nieregularnych zamówień na dowóz. W takich warunkach utrzymywanie własnego kierowcy jest nieopłacalne.