0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Czy fine dining jest nadal modny?

  Czy fine dining jest nadal modny?

  Mikroskopijne porcje podawane na artystycznie zdobionych talerzach, to widok niczym z zachodniego filmu o życiu zamożnej elity. Okazuję się jednak, że taki widok można jak najbardziej zobaczyć na własne oczy i to w naszym kraju. Co to jest fine dining i czy jest na niego popyt?

  Co to jest fine dining?

  Trudno doszukiwać się jednej oficjalnej definicji tego zjawiska. Można je najprościej tłumaczyć jako bardzo staranne i harmonijne połączenie wysokiej jakości składników, wyrafinowanych połączeń smakowych oraz odpowiedniej techniki podania. W fine diningu chodzi o to, żeby każdy szczegół od obrusów i szkła poprzez dania, a na obsłudze kończąc, był na najwyższym poziomie.

  Chodzi o sztukę kulinarną, wiedzę i doświadczenie. Obsługa w tego typu lokalach bardzo często wykańcza dania przy gościach, prezentując swego rodzaju teatr. W 2011 pierwsza restauracja w Polsce otrzymała gwiazdkę Michelin. Od tego momentu można mówić o prawdziwym rozwoju tech dziedziny w naszym kraju. Wydarzenia to ośmieliło wielu młodych kucharzy do podążania tą drogą. Obecnie na terenie naszego kraju fine dining jest zauważalny coraz częściej w dużych miastach, zwłaszcza w Warszawie. Organizowane są także festiwale promujące fine dining oraz wiedzę o nim. Czy to jednak wystarczy, żeby zachęcić Polaków do spróbowanie czegoś bardziej ekskluzywnego?

  Czy warto inwestować w fine dining?

  Biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie gastronomią, restauracja o nieco bardziej wyrafinowanym profilu może zdobyć duże zainteresowanie. Polacy coraz chętniej gotują w domu, jednak fine dining to okazja do podpatrzenia mistrzów w swoim fachu. Każdy, kto doświadczył rytuału podawania potraw w takim lokalu, dobrze wie, że to przeżycie bardzo inspirujące. Właśnie ta wspomniana dziedzina gotowania wyznacza trendy w gastronomii i zachęca kucharzy z całego świata do próbowania niecodziennych połączeń smakowych oraz nowych technik. Jeżeli czujesz się na siłach, aby stanąć na czele polskich trendsetterów kulinarnych to na pewno warto spróbować.

  Dla kogo jest fine dining?

  Kiedyś wyrafinowane danie kojarzyły się z elitą i zamożną częścią społeczeństwa. Dziś podziały te znikają i o ile fine dining nie jest propozycją na co dzień, to na pewno każdy może go spróbować. Plotka o tym, że w drogiej restauracji się nie najesz, jest mocno przesadzone, ponieważ ilość dań serwowanych przy jednej kolacji rekompensuje małe porcje. W fine diningu chodzi o różnorodność oraz degustację różnych smaków, faktów i oglądanie technik przygotowanie oraz podawania jedzenia. Jeżeli jesteś miłośnikiem jedzenia, to przynajmniej raz w swoim życiu powinieneś spróbować. Istnieje duża szansa, że tak jak tysiące ludzi w Polsce odkryjesz sztukę kulinarną na najwyższym poziomie.

  Czy fine dining jest drogi?

  Trudno wydać jednoznaczny werdykt, ponieważ zależy jak spojrzymy na koszty przygotowania dania. Owszem, porcje są niewielkie, jednak koszt składników, doświadczenie i wiedza kucharzy oraz koszty utrzymania lokalu muszą zawierać się w finalnej cenie dania. Należy pamiętać, że fine dining to doznanie, które ma z nami pozostać na dłużej. Dania mają być celebrowanie i spożywane nieśpiesznie, aby wyczuć każdą nutę smakową oraz kunszt kucharzy.

  Jak przygotować lokal?

  Restauracja dla wymagających potrzebuje odpowiedniego wyposażenia. Dlatego zmywarki gastronomiczne, piece, kuchenki, przybory oraz akcesoria muszą być funkcjonalne i niezawodne. Restauracja fine diningowa to niemała inwestycja, ponieważ musisz włożyć swoje pieniądze nie tylko w sprzęt oraz wystrój lokalu, ale także wykwalifikowanych kucharzy i kelnerów. Zanim rozpoczniesz pracę nad otwarciem restauracji, przygotuj solidny biznesplan, który uwzględni Twoją grupę docelową, ewentualne trudności, które Cię czekają, a także potencjalne rozwiązania.