0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak określić grupę docelową dla restauracji?

  Jak określić grupę docelową dla restauracji?

  Każdy, kto planuje otwarcie restauracji, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że nie robi tego tylko dla siebie, ale również dla gości. Zanim zdecydujesz się na rozpoczęcie kreowania biznes planu, zastanów się, kto będzie klientem Twojego lokalu. Jak określić grupę docelową dla lokalu gastronomicznego?

  Znajdź niszę

  Branża gastronomiczna jest obecnie ogromnym rynkiem, gdzie zwłaszcza w dużych miastach trudno przebić się do świadomości gości. Kreatywność restauratorów nie zna jednak granic i z roku na rok przybywa coraz więcej oryginalnych lokali. Jeżeli marzysz o własnej restauracji, zastanów się czego brakuje w Twoim mieście lub jaka kuchnia albo sposób jej podania przypadnie do gustu potencjalnym gościom. Czerp inspiracje z podróży po świecie lub social mediów. Zobacz, które z obecnych trendów możesz wykorzystać do budowania swojej marki.

  Kryteria doboru grupy docelowej

  Znalezienie grupy docelowej pomoże Ci budować spójny i konsekwentny wizerunek Twojej firmy. Dzięki temu przyciągniesz określone grono klientów, które może stać się stałą grupą odbiorców dla Twojego biznesu. Jakie kryteria wziąć pod uwagę określaniu grupy docelowej?

  Demograficzne

  Zastanów się, kim jest Twój klient, ile ma lat oraz jaki styl życia wiedzie. Dane demograficzne pozwalają określić zachowania konsumenckie. Do najczęściej branych pod uwagę kryteriów konsumenckich należą m.in.:

  • dochód
  • wiek
  • płeć
  • zawód
  • pokolenie, np. pokolenie X, Y

  Status materialny, rodzaj wykonywanej pracy oraz wiek determinują gusta oraz niektóre wybory zakupowe. Oczywiście od tej reguły istnieje wiele wyjątków. Na potrzeby tworzenia strategii warto jednak przyjąć ogólne założenia, które pomogą Ci określić podstawowe cechy potencjalnego klienta.

  Geograficzne

  Ważne, żeby określić obszar działania. Miasto powyżej 500 tys. charakteryzuje się innym typem klienta niż miasteczko, które liczy 10 tys. mieszkańców. Inaczej także zachowują się studenci mieszkający w akademikach, a także rodziny z dziećmi, które osiadły na podmiejskim osiedlu.

  Psychologiczne i kulturowe

  Na podstawie zachowania, stylu życia i hobby możemy określić czy jaki profil działalności będzie dla danej grupy najlepszy. Ważne, aby odpowiedzieć sobie na pytania, takie jak:

  • Czy potencjalny klient Twojej restauracji jest osobą aktywną?
  • Jak spędza wolny czas?
  • Czy pije alkohol?
  • Ile pieniędzy średnio wydaje w restauracjach?
  • Jakie ma poglądy?

  Próba odpowiedzenia na te pytania pomoże obrać odpowiedni kierunek nie tylko jeśli chodzi o menu, ale także ceny, czy ogólną identyfikację wizualną lokalu. Komunikacja w social mediach czy na plakatach i ulotkach również musi być dopasowana do klienta. Inaczej będziesz zwracał się do młodych aktywistów, lubiący zdrowy styl życia, a inaczej do wysoko sytuowanych osób, którzy szukają lokalu, w którym zjedzą luksusowy posiłek.

  Wielkość grupy docelowej

  Zawężając powoli grono odbiorców może okazać się, że zbyt restrykcyjnie zostało ono określone. Grupa docelowa powinna być przede wszystkim rentowna oraz odpowiednio szeroka. Przy określaniu kryteriów nie skupiaj się na najbardziej niecodziennych i niszowych cechach. Pamiętaj, że możesz swoje założenia zmieniać w trakcie działania restauracji. Zbyt duże ograniczenia nałożone na początku mogą sprawić, że mała liczba osób zainteresuje się Twoim biznesem. Odwrotna sytuacja, kiedy widełki grupy docelowej rozłożone są zbyt szeroko, również nie jest dobrym pomysłem. Wtedy strategia może stać się chaotyczna i pozbawiona wyraźnego kierunku.

  Dobrym pomysłem może okazać się określenie kilku grup docelowych, które będą odpowiadać różnym potrzebom klientów. Przykładowo Twoimi klientami są studenci, którzy między zajęciami wpadają na kawę oraz szybki lunch, ponieważ lokal znajduje się w pobliżu uczelni. Nie wyklucza to jednak, że twoja karta może przypaść do gustu osobom pracującym, a także rodzinom z dziećmi.