Kontakt
Welcome to MEIKO.
Please select a country and click "confirm".
  The clean solution
  Icon Hotellerie

  Hotel QO w Amsterdamie: zrównoważony rozwój w każdym calu

  Położony w dzielnicy Amstel hotel QO był projektowany w oparciu o ściśle określone założenia: miał wyznaczać nowe standardy „odpowiedzialnej gościnności”, wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom gości bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Ten oferujący 288 łóżek hotel od początku swojej działalności dążył do uzyskania uznawanego na całym świecie certyfikatu LEED Platinum.

  Zużycie energii elektrycznej zostało zminimalizowane dzięki inteligentnej instalacji klimatyzacyjnej, która rozpoznaje liczbę osób w pomieszczeniu, odpowiednio dopasowując poziom wentylacji, ogrzewania oraz chłodzenia. Fasada hotelu pokryta jest zapewniającymi izolację termiczną szklanymi panelami, które dostosowują się do panującej na zewnątrz aury, odpowiednio zmieniając swoje właściwości. Przesuwne panele aluminiowe zapewniają dodatkową izolację w chłodniejsze dni lub wpuszczają więcej światła, co pozwala na uzyskanie dodatkowego ciepła. 70 m pod ziemią umieszczono system magazynowania energii w formie akumulatora w warstwie wodonośnej, który w lecie magazynuje ciepło i – w razie potrzeby – zapewnia gorącą wodę, wykorzystywaną np. do mycia naczyń. System wody odpływowej ogranicza ilość ścieków: woda spod prysznica i z umywalek jest wykorzystywana do spłukiwania toalety.

  W mieszczącej się na dachu cieplarni zastosowano system akwaponiczny, umożliwiający hodowlę ryb w połączeniu z uprawą roślin, tworząc ekosystem korzystny dla obu stron: ekskrementy zwierząt są źródłem produktów odżywczych dla roślin, natomiast rośliny oczyszczają wodę w zbiorniku hodowlanym. Prawie jedna trzecia zużytego do budowy QO betonu pochodzi z rozbiórki starego budynku Shell, który przez długie lata kształtował panoramę Amsterdamu. Wykonane w 100 % z podanych recyklingowi sieci rybackich tapety ścienne nawiązują do żeglarskich tradycji Holandii. Odpady kuchenne są kompostowane i wykorzystywane w szklarni, a oprócz tego stanowią paliwo dla bioelektrociepłowni.

  Wszystkimi kwestiami związanymi z gastronomią kieruje szef kuchni Alexander Brouwer. Znajdująca się na 21. piętrze restauracja Juniper & Kin serwuje „prawdziwe produkty” i koktajle przyrządzone ze świeżych roślin co godzinę dostarczanych z cieplarni. „Podawane przez nas potrawy są przygotowywane w najniższej możliwej temperaturze, a więc nieprzekraczającej nigdy 41 °C, co pozwala na zachowanie najczystszej formy każdego smaku”. Położona na parterze restauracja Persijn podąża na najnowszym trendem holenderskiej kuchni, wykorzystując regionalne i sezonowe produkty ze zrównoważonych upraw. Menu zmienia się każdego dnia, zależnie od rodzaju dostępnych aktualnie w cieplarni warzyw, owoców i ziół.

   

  Zrównoważony rozwój na najwyższym poziomieKwestie doradcze, jak również instalację i uruchomienie wyposażenia kuchni na parterze i na 21. piętrze oraz nierdzewnych sprzętów barowych powierzono firmie Bert Muller, która od ponad 120 lat zajmuje się projektowaniem, budową oraz konserwacją kuchni w obiektach gastronomicznych. „Holenderscy klienci oczekują, że doradca ds. systemów cateringowych jednocześnie będzie w stanie wykonać całą kuchnię” – tłumaczy Willem van de Kaa, prezes Bert Muller. „Ja oraz prowadzący ze mną firmę Edward Vinke byliśmy podczas tego projektu odpowiedzialni za rozplanowanie wyposażenia i wybór sprzętów, pamiętając o konieczności spełnienia wymogów certyfikatu LEED Platinum”. Firma Bert Muller wykonała usługi związane z doradztwem i instalacją wyposażenia kuchni obsługującej sale konferencyjne, kuchni restauracyjnej oraz baru na parterze, baru na pierwszym piętrze, jak również kuchni i baru na kondygnacji 21.

  „Certyfikat LEED Platinum wymagał od nas uściślenia i zróżnicowania wielu aspektów dotyczących wyposażenia, takich jak zużycie wody, prądu i chemikaliów, ale też tego, ile kilometrów będzie potrzebne na transport. Konsultowaliśmy każdy pojedynczy element wyposażenia, od dużego przenośnika taśmowego po tace wykonane z drewna” – mówi Van de Kaa. „Prosiliśmy np. poszczególne przedsiębiorstwa o dokumenty potwierdzające lepszy bilans ekologiczny, co pozwoliłoby nam wybrać te marki, które rzeczywiście spełniłyby wymagania”. „W przypadku dużej zmywarki z transportem koszowym M-iQ od MEIKO udokumentowanie zużycia wody, prądu i środków chemicznych przez maszynę nie stanowiło problemu. W Holandii już od 30 lat współpracujemy z MEIKO. Jest to firma oferująca nowe rozwiązania i dotrzymująca zobowiązań. Produkowane przez nią maszyny są znane na całym świecie ze znacznego ograniczenia zużycia wody, ciepła odlotowego, poziomu emisji hałasu i czynności serwisowych, jak również lepszej instalacji. MEIKO przekazuje transparentne i odpowiadające stanowi faktycznemu informacje oraz dotrzymuje złożonych deklaracji”.

  Bilans ekologiczny

  Główną zmywarką zainstalowaną w QO jest M-iQ (K-M54 V8) – zmywarka z transportem koszowym, która służy głównie do mycia naczyń i akcesoriów kuchennych oraz zastawy. Strefa suszenia została zintegrowana ze 180-stopniową pętlą powrotną. Oprócz głównych pór serwowania posiłków maszyna pracuje również w nocy, kiedy myte są w niej szklane butelki z całego hotelu. Butelki są napełniane przez własny system hotelowy i podawane w restauracjach oraz barach, a dwie butelki zawsze znajdują się w pokojach.

  W celu mycia kieliszków we wszystkich barach zamontowano obsługiwane od przodu zmywarki do szkła MEIKO M-iClean U. MODUŁ GiO do uzdatniania wody w procesie odwróconej osmozy został oddzielony od każdej zmywarki do szkła, tak aby można je było zabudować dokładnie pod barem. Obok kuchni na 21. piętrze zainstalowano zmywarkę kapturową MEIKO DV 80.2 GiO, skąd przebywający w zmywalni pracownicy mają doskonały widok na panoramę Amsterdamu!

  Szef kuchni Alexander Brouwer odpowiada za kierowanie codzienną pracą restauracji i barów. „Kluczową rzeczą było dla nas to, by kuchnie i zmywarki w jak najwyższym stopniu realizowały wytyczone przez nas założenia zrównoważonego rozwoju” – mówi Brouwer. „Każdy z elementów wyposażenia, począwszy od drewnianych tac serwisowych, a na zmywarkach i sprzętach kuchennych skończywszy, był dokładnie omawiany i oceniany pod kątem bilansu ekologicznego, włączając w to również długość drogi transportu. Główna zmywarka MEIKO pracuje niemal całą dobę. Znajdujące się na niej niebieskie elementy informują pracowników, które części zmywarki wymagają regularnego czyszczenia ... Kolor niebieski jest więc sygnałem do pracy! Uzdatnianie wody metodą odwróconej osmozy przez moduł GiO jest bardzo ważne dla zastawy szklanej; zapewnia doskonały efekt zmywania i sprawia, że nasze kieliszki w chwili wyjmowania z maszyny są błyszczące i pozbawione smug – polerowanie nie jest więc konieczne”.

  „Nasze doświadczenie pokazuje, że klienci posiadający maszyny M-iQ (zmywarki z transportem koszowym) zawsze są zadowoleni z rezultatów” – mówi Willem van de Kaa. Efekt zmywania w obsługiwanej od przodu zmywarce M-iClean z modułem GiO do odwróconej osmozy jest wręcz doskonały. Nasi klienci potwierdzają również, że zużycie prądu, wody i środków czyszczących zmniejszyło się o 50 % w porównaniu z wcześniejszymi maszynami MEIKO. Gdy tylko potrzebujemy porady technicznej, zwłaszcza w kwestiach niestandardowych, zwracamy się do MEIKO. MEIKO dokładnie realizuje nakreślone przez nas cele: to firma godna zaufania , a ponadto oferująca pierwszorzędne wsparcie techniczne. Dla swoich klientów, takich jak Bert Muller, MEIKO Netherlands oferuje dodatkowo specjalne usługi. Obejmują one szkolenia techniczne pracowników oraz rozszerzony serwis wsparcia, co pozwala na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, jednocześnie podwyższając standard obsługi naszych klientów”.

  Umkehr-Osmose-Anlage - GiO-Modul
  System odwróconej osmozy do zmywarek

  Technologia MODUŁU GiO firmy MEIKO jest dostępna w formie dostarczanych kompaktowych systemów lub zintegrowanych systemów odwróconej osmozy.

  Wasseraufbereitungsverfahren
  Uzdatnianie wody dla zmywarek

  Jeżeli chodzi o mycie, to nie każda woda myjąca jest taka sama. Duża ilość rozpuszczonych minerałów utrudnia uzyskanie odpowiednich rezultatów mycia, powodując powstawanie dobrze znanych, nieestetycznych plam z wody na sztućcach lub szklankach i kieliszkach.