0
Koszyk
Kontakt
    The clean solution

    Co warto wiedzieć o nowym koronawirusie

    Odpowiada wirusolog i specjalista w zakresie higieny dr Friedrich von Rheinbaben

    Dr nauk ścisłych i przyrodniczych, dr hab. med. Friedrich von Rheinbaben:

    Studiował mikrobiologię i wirusologię na uniwersytetach w Bonn i Gießen. W 1987 roku przeszedł do branży przemysłowej, rozpoczynając pracę w Henkel KGaA, gdzie tworzył dział wirusologii. Później pracował dla ECOLAB, co łącznie daje ponad 25 lat doświadczenia w obszarze badań i rozwoju. Od 2011 roku jest członkiem grupy HygCen.

    Dr von Rheinbaben uzyskał habilitację na uniwersytecie Witten-Herdecke w dziedzinie higieny i mikrobiologii/wirusologii. Prowadzi zajęcia na uniwersytecie Witten/Herdecke (Niemcy) oraz uniwersytecie w Krems (Austria). Dr von Rheinbaben jest autorem i współautorem kilku książek naukowych oraz licznych artykułów z zakresu higieny i zapobiegania infekcjom, a ponadto doradza przedsiębiorstwom produkcyjnym w kwestiach związanych z higieną od strony technicznej i przemysłowej.

    Friedrich v. Rheinbaben

    Koronawirusy tworzą dużą rodzinę wirusów, mogących wywoływać różne choroby. U ludzi są zazwyczaj przyczyną łagodnie przebiegających infekcji dróg oddechowych i układu pokarmowego.

    Dotychczas odkryto jednak i takie typy, które wywołują poważne choroby płuc, np. wirus SARS czy MERS. Oba te wirusy pochodzą z nieznanych wcześniej rezerwuarów i w niektórych przypadkach są bardzo niebezpieczne.

    Nowy koronawirus, który pod koniec grudnia pojawił się w Chinach, w tym względzie nie stanowi wyjątku. Początkowo był określany akronimem 2019-nCoV. Tymczasem samemu patogenowi nadano nazwę SARS-CoV-2, a wywoływanej przez niego chorobie dróg oddechowych – COVID-19.

    Najnowszy koronawirus należy do grupy wirusów otoczkowych. Utrata otoczki lub usunięcie z niej komponentów lipidowych sprawia, że wirus traci możliwość zarażania. Ta prawidłowość jest wykorzystywana przy unieszkodliwianiu wirusów otoczkowych, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się.

    Wysoka skuteczność detergentów zasadowych w zwalczaniu wirusów otoczkowych została potwierdzona wieloma badaniami. Dotyczy to zwłaszcza detergentów o dużej zdolności do emulgowania tłuszczu oraz gorących roztworów czyszczących o temperaturze od 50 °C wzwyż

    Dodatkowo – jak w przypadku wszystkich koronawirusów – również ten nie posiada udowodnionej odporności na wysoką temperaturę. Przyjmuje się, że koronawirus nowego typu jest wrażliwy już na temperaturę od 60 do 70 °C.

    Z uwagi na te cechy technologia zmywania MEIKO oraz technologia mycia i dezynfekcji bardzo skutecznie unieszkodliwiają nowego koronawirusa, co potwierdza wirusolog i specjalista w zakresie higieny, dr Friedrich von Rheinbaben.

    >> do ekspertyzy TopLine
    >> do ekspertyzy TOPIC
    >> do ekspertyzy na temat zmywarek koszowych i przelotowych
    >> do ekspertyzy na temat zmywarek podblatowych, zmywarek kapturowych i zmywarek do garów
    >> do ekspertyzy TopClean M

    Wszystko wskazuje na to, że stopień niebezpieczeństwa jest porównywalny z tym wykazywanym przez wirusy grypy typu A.

    Należy przyjąć, że u większości dotkniętych nią osób choroba przebiegnie bezobjawowo lub będą jej towarzyszyły jedynie łagodne symptomy. (Dla porównania: w przypadku wirusa SARS to założenie dotyczyło 80 % zakażonych.)

    W przypadku ciężkiego przebiegu choroby nie można wykluczyć, że doprowadzi ona do zgonu, w szczególności, jeśli u pacjenta występują czynniki ryzyka, takie jak przewlekłe schorzenie główne lub zaawansowany wiek.

    Koronawirus nowego typu przenosi się z człowieka na człowieka.

    Jeśli symptomy przypominają przeziębienie, wg obecnego stanu wiedzy przyjmuje się, że doszło do przeniesienia przez kontakt – najczęściej bezpośredni albo pośredni poprzez dłonie.

    Natomiast jeśli dochodzi do infekcji płuc, a w tej fazie objawem kardynalnym jest kaszel, najprawdopodobniej doszło do przeniesienia patogenu przez aerozol (drogą kropelkową).

    Połykanie wydzieliny z dróg oddechowych sprawia, że wirusy nieuchronnie dostaną się także do układu trawiennego. Jeśli tolerują panujące tam warunki (wartość pH w żołądku) oraz są w stanie jeszcze bardziej namnożyć się w jelitach, może dojść również do przeniesienia drogą fekalno-oralną. Jednoznacznie wskazuje na to materiał genetyczny nowego wirusa obecny w stolcu pacjentów.

    Ogólnie więc wszystkie wydzieliny z dróg oddechowych uchodzą za potencjalnie zakaźne – także w odniesieniu do osób, u których wirus znajduje się jeszcze w okresie inkubacji. W związku z tym w grę wchodzi także zakażenie przez kontakt ze sztućcami, naczyniami i szkłem.

    Kolejną drogą przenoszenia, której nie można wykluczyć, jest kontakt z fekaliami.

    Zalecenia: tak możesz się chronić

    „Generalnie obowiązują takie same zalecenia higieniczne, jak przy wszystkich infekcjach dróg oddechowych” – mówi dr Friedrich von Rheinbaben.

    • Należy unikać bliskiego kontaktu z osobami chorymi, a w przypadku podejrzenia choroby u siebie, z osobami podatnymi na zarażenie (np. kobiety w ciąży, małe dzieci, seniorzy).
    • Unikajmy skupisk ludzi, zwłaszcza w zamkniętych pomieszczeniach, ale też w przestrzeni publicznej.
    • Podczas kaszlu i kichania używajmy chusteczki jednorazowej, a następnie od razu ją wyrzucajmy.
    • W razie potrzeby należy myć ręce wodą i mydłem – przede wszystkim po korzystaniu z chusteczek higienicznych oraz po kichnięciu lub kaszlnięciu.
    • W przypadku koronawirusów dezynfekowanie rąk nie jest koniecznością. Patogen jest unieszkodliwiany już na etapie mycia mydłem o dobrych właściwościach emulgowania tłuszczu. Mycie samą wodą nie jest natomiast wystarczające!
    • Gdy nie mamy możliwości umycia rąk, starajmy się nie dotykać okolicy ust, oczu i nosa, jak również jedzenia potraw rękami. Tym ważniejsze jest wówczas zadbanie o higienę rąk po przyjściu do domu.
    • W razie możliwości należy leczyć schorzenia dróg oddechowych w domu.

    Instrukcja: prawidłowy sposób mycia rąk

    Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła zagadnienie higieny rąk na liście swoich priorytetowych zadań. O tym należy pamiętać:

     

     

    Masz dodatkowe pytania?
    Po prostu wypełnij i wyślij formularz.