0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Wygodne mycie naczyń wielorazowych

  Dwie firmy pokazują jak to się robi - z technologią spłukiwania od Meiko

  Mehrwegbecher werden in Meiko Maschine gespült

  Naczynia jednorazowe należą do przeszłości. Chcąc uniknąć produkcji plastikowych śmieci i negatywnego wpływu na środowisko, organizatorzy imprez masowych coraz częściej zamieniają naczynia jednorazowego użytku na te wielorazowe. W tym wpisie poznasz możliwości organizacji systemu korzystania z naczyń wielorazowych oraz dowiesz się, jak pomaga w tym wybór właściwej technologii zmywania.


  Więcej informacji na temat plastiku znajdziesz w artykułach:
  „Problem Plastiku“ – zawierającym dane i fakty ze świata, w którym tworzywa sztuczne są wszechobecne, i omawiającym wpływ plastikowych odpadów na człowieka, zwierzęta i środowisko
  „Oto jak unikać odpadów plastikowych!“ radzącym, jak na co dzień ograniczać ilość plastikowych śmieci.


  Unia Europejska wprowadza zakaz plastikowych produktów jednorazowego użytku

  Każdego dnia tysiące ludzi pozwalają sobie na przyjemność wypicia szybkiej kawy w drodze do pracy. Co tam plastikowe śmieci i ochrona środowiska – to kawa na wynos jest trendem. W samym tylko Berlinie w ciągu godziny sprzedaje się prawie 20 000 napojów w kubkach jednorazowych. W przeliczeniu daje to ponad 170 milionów kubków rocznie. W innych metropoliach, np. Paryżu, Mediolanie, Zurychu czy Amsterdamie, te liczby kształtują się bardzo podobnie.

  Aby ograniczyć produkcję i korzystanie z jednorazowych wyrobów z plastiku, Unia Europejska uchwaliła nową dyrektywę. W jej myśl od 2021 r. wchodzi w życie zakaz sprzedaży określonych „produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych”, które są wytworzone w całości lub częściowo z plastiku czy styropianu i zazwyczaj przeznaczone do użytku jednorazowego albo krótkotrwałego. Oprócz kubków do kawy do tej grupy zaliczają się także plastikowe talerze i sztućce, słomki do napojów, patyczki do balonów, patyczki do uszu, styropianowe pojemniki na jedzenie i wiele innych artykułów.

  Problematyczne alternatywy dla plastiku jednorazowego użytku

  Zapowiedź zakazu sprawiła, że na rynek wprowadzane są coraz bardziej nietypowe materiały i metody przetwarzania. Przykładowo kubki do napojów na wynos produkowane z surowców odnawialnych – bambusa, liści palmowych, pulpy z trzciny cukrowej (produktu ubocznego powstającego podczas produkcji cukru) lub kukurydzy – co ma uspokoić sumienie ekologiczne konsumentów.

  Jeśli przyjrzeć się im dokładnie, okazuje się, że te rzekomo przyjazne środowisku alternatywy mają szereg wad. Jedną z nich jest obecność melaminy w kubkach wytwarzanych z bambusa. Ta syntetyczna żywica służy jako klej do spajania włókien roślinnych. Problem polega na tym, że w temperaturze powyżej 70 stopni wyzwala ona szkodliwy dla zdrowia formaldehyd, który jest podejrzewany o powodowanie nowotworów. Ponadto takie kubki nie nadają się do recyklingu.

  Najczystsze rozwiązanie: produkty wielorazowe zamiast jednorazowych

  Ale jak skutecznie zapobiegać produkcji odpadów plastikowych? Tylko łącząc ze sobą dwa działania: po pierwsze wszędzie tam, gdzie to możliwe, konsekwentnie rezygnować ze stosowania produktów z tworzyw sztucznych. Po drugie: tam, gdzie to konieczne, wykorzystywać te wyroby ponownie maksymalną ilość razy. Innymi słowy: używajmy produktów wielorazowych zamiast jednorazowych!

  cup&more (DE): Mobilne mycie na imprezach wszystkich typów

  Zmywarka przelotowa M-iQ Meiko, zamontowana na naczepie siodłowej
  Michael Andresen opracował mobilne rozwiązanie, pozwalające na zmywanie dużej ilości naczyń: M-iQ marki Meiko na ciężarówce

  Funkcjonowanie instalacji objaśnia Michael Andresen, założyciel i właściciel firmy cup&more – Andresen Mehrweglogistik. To innowacyjne przedsiębiorstwo z Bad Segeberg już lata temu zamontowało zmywarkę profesjonalną M-iQ produkcji Meiko na przyczepie siodłowej, a stworzony w ten sposób zestaw „mobile cleaning” zabiera na zlecenia w całej Europie. Zespół Andresena obsługiwał w ten sposób jeden z największych heavy metalowych festiwali świata – Wacken Open Air.

  Także podczas mundialu w 2006 r. w Stuttgarcie za pomocą M-iQ firma cup&more umyła 1,5 miliona kubków wielorazowego użytku. Natomiast na jarmarku bożonarodzeniowym w Dreźnie milion filiżanek.

  Sukces tego modelu biznesowego Andresen z jednej strony zawdzięcza swojej elastyczności, z drugiej – niesamowicie szerokiej ofercie. cup&more zajmuje się zarówno wynajmem, jak i sprzedażą kubków wielokrotnego użytku, na których na życzenie klienta wykonuje także nadruki. Do tego dochodzi dopasowana do potrzeb usługa zmywania na miejscu.

  Michael Andresen ma także rozwiązanie dla klientów stacjonarnych, takich jak piekarnie i kawiarnie: użyte kubki na wynos są odbierane na miejscu, myte w centrali i stamtąd ponownie rozwożone. Aby taki obieg działał bezbłędnie, firma zleciła zaprojektowanie własnego oprogramowania do obsługi inteligentnego systemu kaucji.

  CupStack (NL): Zarządzanie systemem wielokrotnego użytku z pomysłem

  Mirza van Meerwijk, Gawein Hamers i Jeffrey Hool, prowadzący firmę CupStack, również propagują ideę wielokrotnego korzystania z dóbr. Ci trzej przedsiębiorcy z Holandii oferują organizatorom imprez masowych kompleksowy pakiet związany z serwisowaniem plastikowych kubków z twardego plastiku, obejmujący doradztwo, logistykę, koordynację, mycie i magazynowanie. Również ich firma wybrała technologię zmywania Meiko.

  Mirza van Meerwijk chwali wydajność zmywarki przelotowej M-iQ: „Zmniejszyliśmy koszty personalne o 50 procent, ponieważ teraz załadowujemy M-iQ bezpośrednio, a rozładowujemy półautomatycznie”. Poza tym jest pod wrażeniem rezultatu zmywania (10 000 kubków na godzinę) oraz dużego stopnia osuszenia kubków.

  Mirza von Meerwijk (l.) i Gawein Hamers (p.) z CupStack oferują innowacyjne rozwiązania dla cateringu.
  Mirza von Meerwijk (l.) i Gawein Hamers (p.) z CupStack oferują innowacyjne rozwiązania dla cateringu. Dzięki M-iQ marki Meiko są w stanie umyć do 10 000 kubków na godzinę.

  Decydujące znaczenie: prawidłowa technologia zmywania

  Kubki wielorazowego użytku są najczęściej produkowane z wytrzymałego polipropylenu. Choć jest to tworzywo sztuczne, ich negatywny wpływ na środowisko dzięki długotrwałemu użytkowaniu jest znacznie mniejszy niż w przypadku kubków jednorazowych. Ponadto można je poddać całkowitemu recyklingowi. Warunkiem dobrze działającego systemu korzystania z naczyń wielorazowego użytku jest właściwa technologia zmywania. Optymalny i wydajny obrót wymaga, aby kubki były myte i suszone szybko oraz dokładnie. Jest to możliwe tylko przy użyciu profesjonalnej zmywarki w połączeniu ze środkami czyszczącymi dostosowanymi do mytych przedmiotów.

  Zamień system jednorazowy na wielorazowy

  Każdy może przyczynić się do ochrony środowiska. Według szacunków organizacji Deutsche Umwelthilfe (DUH), gdyby zrezygnowano z kubków do kawy na wynos, w samych tylko Niemczech liczba odpadów zmniejszyłaby się o 31 000 ton. Trudno sobie wyobrazić, jak duża mogłaby być ta liczba po wprowadzeniu zakazu wszelkich kubków jednorazowych na całym świecie.