0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Trendy gastronomiczne na sezon 2021/2022

  Co czeka nas w nadchodzącym sezonie?

  Trendy gastronomiczne na sezon 2021/2022

  Trendy w gastronomii, tak jak i w modzie zmieniają się wraz z nadejściem nowego sezonu. Jednak nadchodzący sezon będzie zupełnie inny, niż poprzednie. Czas pandemii Covid-19 wymusił bowiem zarówno na konsumentach, jak i restauratorach nowe zachowania, jeśli chodzi o branżę żywieniową.

  Jaka jest przyszłość restauracji w świecie post-Covid? Jakie zmiany mogą nas czekać w branży restauracyjnej? I jakie trendy żywieniowe będą dominowały w nadchodzącym sezonie 2021/2022?

  Co czeka branżę gastronomiczną w nadchodzącym sezonie?

  Ostatni rok pokazał nam, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa swoboda przemieszczania się, chociażby po ulicach miast. Wprowadzone obostrzenia dotknęły niemal każdego, jednak szczególnie dotkliwie odczuli je restauratorzy, którzy przez wiele długich miesięcy nie mogli przyjmować w swoich lokalach gości, a jednym rozwiązaniem na zaistniałą sytuację była realizacja zamówień na wynos.

  Czy w związku z tym zdrowe nawyki żywieniowe Polaków się zmieniły? Oczywiście, że tak! Coraz więcej osób przywiązuje większą uwagę do jakości serwowanych produktów  oraz ich pochodzenia. A takie zachowania mogą mieć realny wpływ na zmiany żywieniowe w nadchodzącym sezonie.

  Zmiany żywieniowe na nadchodzący sezon 2021/2022

  Raport Food Report 2021, przygotowany przez austriacką analityczkę Hanni Rützler prezentuje kilka głównych obszarów życia codziennego przeciętnych konsumentów, które mogą mieć realny wpływ na zachowania gastronomiczne w najbliższych latach.

  Do najważniejszych z nich zaliczyć należy: 

  • zdrowie, 
  • życie codzienne, 
  • jakość i przyjemność 
  • zrównoważony rozwój.

  Zdrowie

  Zauważalną zmianą w kontekście zdrowia, jest przede wszystkim większe zainteresowanie zdrową żywnością. W czasie pandemii wiele osób ograniczyło spożywanie mięsa ze względów zdrowotnych. Dzięki temu rośliny, w tym wszelkiego rodzaju owoce i warzywa częściej trafiały na talerze przeciętnego Kowalskiego. 


  Kolejną bardzo ważną kwestią w zakresie dbania o zdrowie jest bezpieczeństwo w lokalach gastronomicznych. Środki do dezynfekcji rąk, wysoka higiena pracy podczas przygotowywania posiłków, a także zwiększony dystans społeczny to elementy, które z całą pewnością mogą pozostać z nami już na stałe. Zniknąć mają za to obrusy i serwety, które w pewien sposób uniemożliwiają szybką i sprawną dezynfekcję stolików.

   

  Życie codzienne

  Niewątpliwe w kwestii życia codziennego, zaszły w ostatnim czasie ogromne zmiany, które będą miały zdecydowany wpływ na kształtowanie rynku gastronomicznego w kolejnych latach. 


  Na myśli mamy przede wszystkim fakt, że w trakcie pandemii wiele osób zaczęło samodzielnie przygotowywać posiłki, co zdecydowanie zapoczątkowało zmniejszone zainteresowanie kuchnią restauracyjną. Wychodząc z własną inicjatywą, można zaproponować klientom np. półprodukty, które będą stanowiły świetną bazę do przygotowywania własnych dań. Można także wyjść do klienta z propozycją autorskich przepisów kucharskich z wykorzystaniem owych półproduktów.

  Jakość i przyjemność

  Zdecydowana większość klientów restauracji przykuwa uwagę do jakości serwowanych potraw, a także przyjemności, jaką zapewnia ich jedzenie. Dobrym krokiem do zaspokajania potrzeb współczesnych konsumentów jest korzystanie ze świeżych produktów pochodzących od lokalnych dostawców. Dzięki temu można stworzyć sezonowe menu, które będzie uzależnione od tego, jakie produkty są dostępne w danym sezonie.

  Zrównoważony rozwój

  Obecnie wielu konsumentów wybiera ekologiczne rozwiązania w swoim domu. Dlaczego by nie przenieść tych zachowań również do restauracji? Niestety, tutaj pojawia się problem, ponieważ sama specyfika branży gastronomicznej powoduje, że niewiele ma ona wspólnego z ekologią. Można jednak zastosować się do kilku wskazówek, które sprawią, że Twój lokal stanie się bardziej eko:

  • niemarnowanie żywności
  • gotowanie z resztek jedzenia
  • ograniczenie użycia plastikowych opakowań
  • w miarę możliwości segregacja odpadów gastronomicznych
  • wykorzystywanie sprzętu generującego niższe zużycie prądu oraz wody – żarówki energooszczędne, profesjonalne zmywarki gastronomiczne, itp.