0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Rotacja pracowników

  Jak stworzyć trwały zespół?

  Rotacja pracowników. Jak stworzyć trwały zespół?

  Rotacja pracowników w polskiej gastronomii zdaje się odwiecznym problemem większości restauracji. W związku z relatywnie niskimi płacami w branży oraz brakiem wykwalifikowanych pracowników bardzo trudno jest utrzymać stałą załogę w lokalu. Co zrobić, aby nie tracić pracownika co każde kilka miesięcy?

  Motywacja: liczą się nie tylko finanse

  Większość osób, których zapytamy, co najbardziej motywuje ich do wydajnej pracy, prawdopodobnie odpowie, że są to pieniądze. Nie wszyscy restauratorzy są wstanie zapewnić wszystkim pracownikom regularne podwyżki. Są jednak rzeczy, które nie kosztują aż tak wiele, a mogą przełożyć się na lepszą atmosferę w pracy, a co za tym idzie lepszą pracę załogi. Szkolenie kelnerów i przydzielanie im od czasu do czasu zadań poważniejszych zadań sprawia, że pracownicy czują się docenieni. Jest to także korzyść dla Ciebie, ponieważ dzięki wyedukowanej załodze masz pewność, że zawsze na sali jest ktoś, kto może zastąpić managera. Pracownicy, którzy mają szansę na podnoszenie swoich kwalifikacji w miejscu obecnej pracy, są bardziej zmotywowani do nauki, która może w przyszłości zaowocować awansem i podwyżką.

  Ustal wyraźny podział obowiązków

  System zgłaszania problemów w restauracji jest niezwykle ważny. Brak jasnego podziału obowiązków może prowadzić do chaosu, a co za tym idzie pogorszenia się atmosfery w pracy i samopoczucie pracowników. Jasna hierarchia, w której każdy wie, z jakimi sprawami zwracać się do managera, właściciela czy kucharza to recepta na sprawnie działającą restaurację. Ważne, aby każdy znał swoje miejsce i wiedział, że swoimi codziennymi działaniami ma wkład w sukces restauracji oraz jej dochód.

  Dzielenie się zyskiem

  Duża liczba zadowolonych klientów przekłada się na zysk. Jeżeli pracownicy widzą, że mają realny wkład w obrót finansowy Twojego biznesu, oczywistą rzeczą jest, że oczekują premi. System prowizji od sprzedaży wydaje się sprawiedliwym sposobem na wynagrodzenie pracowników za ich zaangażowanie w rozwój formy. Cała załoga powinna pracować na zysk restauracji, po to, aby otrzymać dodatkową sumę pieniędzy a przy tym wspomagać rozwój interesu.

  Budowanie relacji

  Wspólne śniadania z pracownikami, degustacje nowych dań z karty czy imprezy integracyjne są niezbędnymi elementami budowania relacji między załogą a właścicielem restauracji. Zaniedbanie czynnika ludzkiego, brak czasu na wysłuchanie uwag członków zespołu może zaowocować tym, że bardzo szybko zaczną szukać oni innego pracodawcy. Kuchnia to przede wszystkim ludzie, dlatego nie może zapomnieć także o tych, dzięki którym Twój lokal funkcjonuje poprawnie.

  Pochwały i nagrody

  Nagroda w postaci biletu do kina czy bonu upominkowego jest drobiazgiem, który na pewno zostanie miło odebrany przez każdego pracownika. Nie zawsze gratyfikacja za dobrze wykonaną pracę musi być w formie pieniężnej. Oprócz standardowych premii uznaniowych możesz przemyśleć temat drobnych nagród, które pokażą, że dbasz o dobre samopoczucie swojej załogi. Co więcej, nie zapominaj o dobrym słowie, pochwałach, czy po prostu rozmawianiu ze swoim zespołem. Ludzie, którzy czują się potrzebni oraz zauważani chętniej przychodzą do pracy i mają motywację, żeby wykonywać swoją pracę dobrze.

  Przyjęło się, że praca jako kelner czy barman, to zajęcie słabo płatne i tymczasowe. Nie zawsze musi tak być. Zarobki z napiwków w zależności od lokalu mogą być naprawdę wysokie. Dodatkowo premie czy nagrody oraz możliwość awansu sprawia, że Twój zespół nie musi szukać lepszej posady w innym lokalu. Nie zakładaj od razu, że obsługa sali czy kucharze to pracownicy na chwilę. Jeżeli uda Ci się skomponować dobry zespół postaraj się, że wysiłki włożone w szkolenia nie poszły na marne.

  MEIKO od lat dostarcza wysokiej jakości profesjonalne zmywarki gastronomiczne do restauracji i lokali gastronomicznych. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.