0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Pakowanie próżniowe sposobem na oszczędności w lokalu gastronomicznym

  Jak nie marnować żywności w lokalu gastronomicznym?

  Pakowanie próżniowe sposobem na oszczędności w lokalu gastronomicznym

  W krajach takich jak Indie, Bangladesz, Pakistan, Nigeria, Etiopia i wielu innych niemal co 3 dziecko jest niedożywione. Tymczasem w Polsce każdego roku marnuje się blisko 10 mln ton żywności. 

  Większość z nich pochodzi z prywatnych gospodarstw, jednak duży w tym udział mają również lokale gastronomiczne, które nagminnie wyrzucają przeterminowaną żywność. Istnieje jednak prosty, a jednocześnie skuteczny sposób na wydłużenie terminu przydatności jedzenia do spożycia ─ pakowarki próżniowe.

  Pakowarka próżniowa w lokalu gastronomicznym

  Pakowarki próżniowe zwane również zgrzewarkami próżniowymi tuż obok profesjonalnej kuchni, czy  zmywarki gastronomicznej z funkcją wyparzacza stanowią podstawowy element wyposażenia każdej kuchni w restauracji lub innym lokalu gastronomicznym. Za pośrednictwem tego urządzenia produkty, takie jak mięso, sery, nabiał mogą być przechowywane znacznie dłużej, niż w tradycyjnych foliowych woreczkach, czy pojemnikach. Takie rozwiązanie niesie za sobą wyłącznie same korzyści ─ produkty nie tracą swojego naturalnego smaku i aromatu, a ich termin przydatności wydłuża się o co najmniej kilka dni. Tym samym zmniejszają się koszty związane z ponownym zakupem produktów.

  Jak działa pakowanie próżniowe?

  Na rynku dostępny jest szeroki wybór zgrzewarek próżniowych. Jednak niezależnie od tego, na który model się zdecydujemy, każdy z nich ma tę samą mechanikę działania. Polega ona na tym, że z wnętrza opakowania foliowego odsysane jest powietrze, bez zastępowania go innymi gazami, po czym maszyna wykonuje szczelny zgrzew, zabezpieczający folię przed rozszczelnieniem. Zapakowana w ten sposób żywność pozbawiona jest dostępu do powietrza, wilgoci, pleśni, oraz bakterii. Dzięki temu zwiększa się ich przydatność do spożycia o kolejne dni.

  Warto jednak pamiętać, że pakowanie próżniowe, nie zwalnia z obowiązku przechowywania produktów, w szczególności takich jak mięso czy sery w lodówce lub zamrażarce, w przypadku produktów mrożonych.

  Jaka pakowarka próżniowa do lokalu gastronomicznego

  Jak już wspomnieliśmy, na rynku dostępnych jest wiele modeli pakowarek próżniowych, jednak największą popularnością cieszą się pakowarki próżniowe komorowe oraz listwowe. Z pewnością wielu właścicieli zada sobie w tym momencie pytanie: która z nich znajdzie lepsze zastosowanie w lokalu gastronomicznym? Oto nasza podpowiedź:
  Ze względu na wygodę i komfort użytkowania, a także dużą wydajność idealnym rozwiązaniem do lokali gastronomicznych wydaje się być pakowarka próżniowa komorowa. Jak sama nazwa wskazuje, model ten wyróżnia specjalna komora, w której umieszcza się specjalny worek z żywnością. Po zamknięciu urządzenia wewnątrz wytwarza się próżnia, na której skutek powietrze zostaje odessane, a woreczek szczelnie zamknięty.

  Pakowarki próżniowe listwowe to z kolei modele, które sprawdzą się w miejscach, w których wymagane jest sporadyczne zamknięcie żywności w opakowaniach próżniowych. Zazwyczaj stosowane są w prywatnych mieszkaniach.

  Zalety pakowania próżniowego w lokalach gastronomicznych

  Pakowanie próżniowe to rozwiązanie, które sprawdzi się zarówno małych, jak i dużych lokalach gastronomicznych, a korzyści płynących z jego stosowania jest naprawdę wiele. Oto kilka najważniejszych:

  • wydłużenie przydatności produktów spożywczych do spożycia
  • zachowanie ich naturalnego smaku i aromatu 
  • ochrona przed wilgocią, pleśnią i bakteriami
  • lepsza organizacja zakupów, a tym samym zmniejszenie wydatków
  • możliwość pakowania wszelkich produktów spożywczych surowych i gotowanych ─ owoców, warzyw, mięs, ryb, serów i wielu innych.

  Zakup pakowarki próżniowej do lokalu gastronomicznego to inwestycja, która z powodzeniem się opłaca. Oczywiście na początku jest to pewien wydatek, jednak na efekty nie będziesz musiał czekać latami. Sprawdź, bo warto!