0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Jak przygotować restaurację na kontrolę sanepidu?

  Prowadząc restaurację, należy liczyć się z kontrolami sanepidu. Jak pozytywnie przejść kontrolę sanepidu? Sprawdź.

  Jak przygotować restaurację na kontrolę sanepidu?

  Decydując się na prowadzenie własnej restauracji, trzeba spełnić szereg wymogów, jakie Główny Inspektorat Sanitarny nakłada na punkt gastronomiczny. 

  Jednak samo ich spełnienie przed otwarciem nie jest wystarczające. Prowadząc swój punkt gastronomiczny, trzeba być gotowym na szereg kontroli, jakie przeprowadza sanepid. Jak być zawsze przygotowanym na kontrole i przejść ją pozytywnie bez żadnych kar i niedociągnięć? Zapraszamy do lektury naszego mini poradnika, z którym kolejne kontrole sanepidu będą tylko formalnością. 
   

  Co trzeba wiedzieć przed kontrolą sanepidu w gastronomii?

  Zazwyczaj perspektywa kontroli sanepidu w lokalu gastronomicznym brzmi niepokojąco, zarówno dla pracowników, jak i dla właściciela. Jednak jeśli pracownicy są regularnie szkoleni, dokumentacja prowadzona na bieżąco z zachowaniem dokładności, a stan techniczny i czystość lokalu jest dokładnie sprawdzana, to kontrola sanepidu nie powinna być problematyczna i należy podejść do niej przede wszystkim ze spokojem. 

  W przypadku rutynowej kontroli lokalu sanepid informuje odpowiednio wcześniej o planowanej wizycie urzędników - ustawowo od doręczenia zawiadomienia o kontroli musi minąć od 7 do 30 dni. W takim terminie można spodziewać się wizyty urzędników z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Inaczej wygląda to w przypadku niezapowiedzianej interwencji, która ma miejsce po złożonym donosie o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu restauracji. Jakie wymogi sanepidu powinna spełniać restauracja, żeby uniknąć grzywny za nieprawidłowości i co będą sprawdzali urzędnicy podczas kontroli - zarówno tej zapowiedzianej, jak i niezapowiedzianej? 
   

  Kontrola sanepidu - jakie dokumenty przygotować?

  Niezależnie od przyczyny kontroli, urzędnicy sanepidu na wstępie będą chcieli zapoznać się z prowadzoną dokumentacją lokalu. Warto mieć zawsze na miejscu wszystkie dokumenty związane z działalnością restauracji. Dodatkowo zachowanie w nich porządku pozwoli uniknąć zbędnego stresu podczas kontroli i zapobiegnie nerwowemu szukaniu wymaganych dokumentów.

  Jakie dokumenty warto mieć zawsze w biurze i co może sprawdzać sanepid podczas inspekcji?

  • dokumentacja szkoleń BHP
  • aktualne orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych dotyczące każdego zatrudnionego pracownika
  • wdrożenie systemu HACCP - sprawdzenie dokumentacji zeszytów poziomu czystości, monitorowania stanu urządzeń, rejestr temperatur chłodniczych, rejestr dostaw oraz rejestr czystości 
  • dokumentacja dotycząca lokalu - umowa najmu, projekt techniczny, wyniki badania wody, umowa na wywóz śmieci.
    

   

  Kontrola sanepidu - czystość w restauracji

  Poza sprawdzeniem dokumentów, urzędnicy dokonają również oględzin lokalu gastronomicznego, w celu sprawdzenia jego stanu. Co dokładnie jest sprawdzane?

  • stan techniczny wszystkich pomieszczeń oraz znajdujących się tam urządzeń
  • czystość pomieszczeń z naciskiem na pomieszczenia socjalne restauracji
  • organizacja i wyposażenie miejsc do mycia rąk
  • zaplecze gastronomiczne - przede wszystkim łatwe do mycia podłogi i blaty oraz wyposażenie (zlewozmywaki, szafy chłodnicze, zmywarki gastronomiczne i tym podobne)
  • świeżość stosowanych w kuchni produktów i półproduktów
  • dostępność dla klientów informacji o alergenach

  Za zaniechanie któregoś z punktów kontroli sanepidu, grozi kara grzywny, która zaczyna się od 500 zł i dotyczy tylko jednego przewinienia. 

  Kontrola sanepidu - kary

  Dodatkowo wszystkie nieprawidłowości powinny zostać usunięte do 7 dni od dnia kontroli. Jeśli podczas kontroli sprawdzającej urzędnik znów wykryje te same zaniechania, wystawiony zostanie mandat, którego kwota powinna być wyższa od tego przy pierwszej kontroli.

  W przypadku fałszowania dokumentów (zmiana dat ważności produktów, przeklejanie etykiet, fałszywe dokumenty) grozi również kara pozbawienia wolności do 6 lat.