0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Higiena w ogródku piwnym i gastronomii na świeżym powietrzu

  Dlaczego koncepcja HACCP jest tak ważna w gastronomii na świeżym powietrzu

  Przy pięknej pogodzie chętnie spędzamy czas na zewnątrz. Przebywanie na słońcu i otwartej przestrzeni to sposób na zdrowie i dobre samopoczucie. Najchętniej wypoczywamy w otoczeniu natury. Gdy chcemy spędzić czas w miłym towarzystwie i przy smacznym posiłku, odwiedzamy zakłady gastronomiczne z ogródkami. Nic w tym dziwnego bowiem ludzie od niepamiętnych czasów wspólnie biesiadują przy posiłkach, a najchętniej spożywają je właśnie  na świeżym powietrzu. Jest to gwarancją przyjemnie spędzonego czasu.

  Aby przyjemność płynąca z posiłku była doskonała, placówka gastronomiczna musi jednak starannie troszczyć się o czystość i higienę - wewnątrz i na zewnątrz. Jest to wymagane nie tylko, aby zapewnić przyjemną atmosferę i dobre samopoczucie gości, ale przede wszystkim ze względów zdrowotnych. W krajach UE postępowanie z produktami żywnościowymi w zakładach komercyjnych jest regulowane przez system HACCP. Więcej na jego temat dowiesz się z pola informacyjnego oraz z artykułu „Czym jest HACCP? I dlaczego każdy restaurator go potrzebuje?"

  Co oznacza HACCP?

  HACCP (ang. hazard analysis and critical control points) oznacza „Analizę zagrożeń i krytyczne punkty kontroli”. Koncepcja ta stanowi narzędzie, które w zrozumiały sposób zapewnia bezpieczeństwo żywności – zarówno podczas jej produkcji, jak i w gastronomii i handlu. Dyrektywy HACCP pomagają wykryć i wyeliminować zagrożenia higieniczne. Ponadto stanowią cenne wsparcie w unikaniu błędów lub – po ich wystąpieniu – w niezawodnym wykrywaniu ich źródeł.

  Więcej informacji na ten temat można uzyskać z artykułu „Ukryte pułapki higieniczne w gastronomii”.

  Gołym okiem nie widać rzecz jasna mikroskopijnych, szkodliwych zarazków. Stanowią one jednak poważne zagrożenie dla zdrowia, jeśli przedostaną się do organizmu. Może to nastąpić, gdy nie jest zapewniona odpowiednia higiena zmywania. W takim wypadku najczęściej dochodzi do dolegliwości żołądkowo-jelitowych.

  Zmywanie zimną wodą nie niszczy wszystkich niebezpiecznych mikroorganizmów

  Idealną pianę na piwie w pubie można uzyskać, tylko nalewając je do doskonale czystego naczynia. Tego z kolei nie zapewnimy bez odpowiedniej zmywarki gastronomicznej. Faktem jest, że urządzenia zmywające na zimną wodę, powszechnie stosowane w gastronomii na świeżym powietrzu, nie usuną z naczyń wszystkich mikroorganizmów. Część z tych, które przeżyją, może być niebezpieczna dla zdrowia. Aby niezawodnie zniszczyć wszystkie zarazki, woda myjąca musi mieć temperaturę co najmniej 70 °C. W przeciwnym razie szkodliwe bakterie i inne mikroorganizmy mogą trwale osadzić się na szkle i naczyniach. Nie usunie ich nawet najstaranniejsze szczotkowanie.

   Pod mikroskopem można zobaczyć mikroorganizmy

  Jak profesjonalne zmywarki gastronomiczne mogą pomóc w higienie lokalu?

  Dzięki wyższym temperaturom mycia, profesjonalne zmywarki gastronomiczne chronią przed wszystkimi zarazkami – jeśli tylko są prawidłowo użytkowane. Konieczne jest również, żeby osoby pracujące w kuchni regularnie myły ręce. Przy wyjmowaniu naczyń ze zmywarki należy nosić rękawiczki higieniczne. Dzięki temu na umyte naczynia nie dostaną się nowe mikroorganizmy.

  Zaletą profesjonalnych zmywarek do szkła jest również eliminacja konieczności ręcznego polerowania naczyń. Pozwala to ograniczyć użycie ścierek, które mogą być kolejnym źródłem bakterii i innych zarazków. Dlatego jeśli już używane są ścierki, należy codziennie je wymieniać.

  Urządzenia zmywające na zimną wodę mają jeszcze jedną poważną wadę: na umytych naczyniach często pozostają odciski palców gości czy ślady szminki. Takie zabrudzenia przeszkadzają gościom w cieszeniu się świeżo nalanym piwem lub chłodnym drinkiem i szkodzą renomie miejsca. 

  podblatowe zmywarki gastronomiczne M-iClean U
  Nowa podblatowe zmywarki gastronomiczne M-iClean U

  Zainwestuj w zdrowie swoich gości!

  Profesjonalne zmywarki oferują wiele zalet i znacznie wyższy poziom higieny w porównaniu z urządzeniami na zimną wodę oraz tradycyjnym zmywaniem ręcznym. Gdy w cieplejszym okresie roku właściciele zakładów gastronomicznych stawiają na posiłki na świeżym powietrzu, muszą być dobrze przygotowani, aby zapewnić odpowiedni poziom higieny. Należy pamiętać, że poważne naruszenia higieny szkodzą nie tylko renomie pubu, ale też są karane wysokimi grzywnami.