0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Funkcjonowanie gastronomii w trakcie epidemii

  Funkcjonowanie gastronomii w trakcie epidemii

  Od 15 maja 2021 r. zostało dopuszczone prowadzenie ogródków gastronomicznych, oczywiście na pewnych zasadach. Dzięki temu niektóre lokale gastronomiczne będą znów mogły zaprosić do siebie gości. Jak wznowić funkcjonowanie i dostosować standardy obsługi gości do nowych realiów? Jakie trzeba zastosować procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo pracownikom, dostawcom i klientom lokalu gastronomicznego?

  Działanie personelu w nowych warunkach

  Przygotowania do ponownego otwarcia lokalu warto zacząć od jak najszybszego spotkanie z zespołem obsługującym lokal. Może się okazać, że czas trwania obostrzeń spowodował, że część osób nie zechce już wrócić do pracy i konieczne będzie zatrudnienie innych. Trzeba możliwie wcześnie omówić ważne kwestie: nowe standardy bezpieczeństwa, zasady funkcjonowania po ponownym otwarciu oraz role w zespole.

  Wprowadzanie zasad podanych w wytycznych (https://www.gov.pl/web/rozwoj-praca-technologia/gastronomia) warto przeanalizować wraz z zespołem i uważnie wysłuchać propozycji i uwag pracowników. Pozwoli to na uniknięcie w przyszłości nieprzyjemnych niespodzianek i sprawniejszą organizację pracy.

  Oferta lokalu

  Istotną rolę w przyciągnięciu klientów będzie oferta lokalu. Oczywiście jakość oferowanych dań jest podstawą, ale wysoka jakość musi pójść w parze z odpowiednią komunikacją. Klienci przyzwyczaili się do pozyskiwania informacji o dostępnych daniach w social mediach oraz na stronach internetowych. Raczej trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie restauracji, czy jakiegokolwiek innego lokalu gastronomicznego bez własnej strony internetowej, gdzie można zapoznać się ofertą lokalu. Gdy już przygotujemy lokal do ponownego przyjęcia gości, warto pomyśleć o specjalnych promocjach dostępnych tylko na miejscu, co zachęci klientów do odwiedzania nas.

  Nowe zasady obsługi klienta

  Trzeba pamiętać, że zespół kelnerski, podobnie jak pozostali pracownicy, musi działać w nieco innych warunkach niż zwykle. To od kelnerek i kelnerów w dużym stopniu zależeć będzie, czy zostaniemy dostrzeżeni na tle konkurencji i czy goście odwiedzą nas ponownie i wezmą ze sobą znajomych. Stosowanie szczególnych środków higieny określonych w zaleceniach nie zwalnia z dbałości o dotychczasowe aspekty jak aparycja, przestrzeganie zasad higieny, ozdoby i dodatki, czy uprzejma obsługa. Kwestią nadrzędną staje się obecnie fakt, że kelnerzy i kelnerki będą musieli przestrzegać wszystkich nowych zasad bezpieczeństwa - pracować w maskach, regularnie dezynfekować powierzchnie i sprzęty, być czujnym i sprawnie reagować na wszelkie sytuacje w restauracji, w których klient początkowo sam nie będzie mógł się poruszać nigdzie poza toaletą.

  Przygotowanie lokalu

  Równie ważny jak obsługa, która będąc w stałym kontakcie z gościem, ma często decydujący wpływ na odbiór naszego lokalu gastronomicznego, jest sam wygląd lokalu, estetyka i higiena. Wspomniane wyżej wytycznych określają odstępy między stołami oraz nowe procedury bezpieczeństwa. Oddzielne zasady trzeba przygotować dla kuchni, oddzielne dla sali. W kuchni będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób, jedzenie oczywiście przygotowywane będzie w maskach i rękawiczkach, a wszystkie powierzchnie regularnie dezynfekowane. Na sali i we wszystkich przestrzeniach wspólnych, ta dezyfekcja będzie miała równie duże znaczenia, a obejmowała będzie większy obszar. 

  Warto przygotować sobie listę wszystkich powierzchni, z którymi kontakt mają pracownicy i goście i zaplanować ich czyszczenie oraz dezynfekowanie. Koniecznym będzie zaopatrzenie się w dodatkowe środki dezynfekujące opatrzone stosownym certyfikatem.

  Jeśli chodzi o dezynfekcję naczyń i sprzętów kuchennych w sukurs obsłudze przyjdzie zastosowanie sprzętu takiego jak zmywarki gastronomiczne z funkcją wyparzania, które pozwolą na skuteczne pozbycie się wszelkich zarazków i wirusów.