0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Fermentowana żywność - zdrowy trend

  Fermentowana żywność - zdrowy trend

  Kiszonki to w naszym kraju żadna nowość, jednak przez lata były uważane za niemodny relikt przeszłości. Dziś jednak wracają na salony, a konsumenci cenią nie tylko ich wyjątkowy smak, ale także wartości odżywcze. Co fermentować, żeby przyciągnąć największą liczbę klientów?

  Po co fermentować?

  Przetwarzanie nabiału i warzyw poprzez kiszenie oraz fermentowanie to proces, który zachodzi naturalnie. Do wytwarzania tego rodzaju produktów nie trzeba dodawać konserwantów oraz sztucznych dodatków. Kiszonki zawierają wiele wartościowych składników takich jak probiotyki, witaminy z grupy B, enzymy oraz kwasy tłuszczowe omega 3. Obecnie istnieje wiele trendów w obrębie fermentowania. Nie tylko jogurty i kiszone warzywa są popularne. Fermentowane soki oraz wegańskie alternatywy dla nabiału zyskują rzeszę fanów. Fermentacja daje szerokie możliwości do eksperymentowania z różnymi typami produktów. Moda na fermentacje przyszła do Europy z Azji, gdzie produkty takie jak kimchi czy wasabi.

  Od czego zacząć przygodę z fermentowaniem?

  Kiszona kapusta czy kefir to w Polsce znane wszystkim produkty. Możliwości wykorzystania procesu fermentacji są jednak dużo większe, dlatego warto zaadaptować niektóre produkty do swojego menu.

  Nabiał

  Wszyscy kochamy jogurty i kefiry, dlatego rozpoczęcie własnej produkcji tego typu produktów w różnych autorskich wariantach jest ciekawą opcją na początek. Aby rozpocząć fermentację, potrzebujesz pasteryzowane mleko, bakterie fermentacji mlekowej np. Lactobacillus bulgaricus, Lactobacillus paracasei czy Streptococcus thermophilus. Kultury bakterii przekształcają cukry w kwas mlekowy, co sprawia, że otrzymujemy produkt finalny, którym jest jogurt lub kefir. Coraz częściej do nabiału dodaje się probiotyki, które pozytywnie wpływają na zdrowie układu pokarmowego.

  Warzywa i rośliny strączkowe

  W różnych kuchniach świata można znaleźć rozmaite przepisy na kiszonki. Zamiast serwować znane wszystkim ogórki ze słoika, możesz postawić na bardziej egzotyczne alternatywy. Kimchi składa się najczęściej z kapusty pekińskiej lub innych warzyw takich jak rzepa czy rzodkiew. Jest to danie dość pikantne, serwowane najczęściej jako przystawka lub składnik innych potraw, jak np. zupy. Wyrazisty smak sprawia, że stanowi ciekawe urozmaicenie w menu i można je spotkać już nie tylko w typowo koreańskich restauracjach. Kolejną ciekawą propozycją mogą okazać się produkty pochodzące z fermentacji soi. Tempeh to produkt pochodzący z kuchni indonezyjskiej, który obecnie jest często wykorzystywany w kuchni wegańskiej, jako alternatywa dla mięsa. Warzywa oraz rośliny strączkowe to wdzięczny materiał do wyrobu przetworów, zwłaszcza tych z wykorzystaniem fermentowania.

  Owoce

  Fermentowanie owoców było znane już w Starożytności. Dziś występuje w różnych formach. Najczęściej spotykany, a zarazem najprostszy sposób to fermentowanie owoców z dodatkiem cukru i przypraw, w celu otrzymania zdrowego deseru. Kolejnym sposobem na wykorzystanie owoców poddanych tego typu obróbce są nalewki, które są znane w naszym kraju już od lat.

  Fermentowane napoje

  Fermentacji mogą być poddawane także soki oraz inne napoje, np. na bazie liści herbaty. Komucha jest jednym z najpopularniejszych produktów na bazie sfermentowanych tego wywaru. Często mieszana jest z lemoniadą oraz innymi dodatkami, aby otrzymać różne warianty smakowe. Napój ten wywodzi się z Japonii, a jego właściwości zdrowotne są znane na Dalekim Wschodzie od wieków. Grzybkowi herbaciany, który powstaje wskutek fermentacji, przypisuje się leczenie niestrawności, zbawienny wpływ na florę jelitową oraz detoksykację.

  Kuchnia na bazie sfermentowanych składników jest interesującą, a zarazem zdrową alternatywą dla dobrze znanych już metod obróbki żywności. Warto przyjrzeć się bliżej tej metodzie i zaoferować klientom nowe smakowe doznania. Tworząc kuchnię pamiętaj nie tylko o składnikach i oryginalnych przepisach, ale także o wyposażeniu. Domowa fermentacja wymaga wielu dostępnych naczyń oraz efektywnego ich mycia. Zmywarki kapturowe to idealne rozwiązanie, które pozwolą Ci myć szybko i skutecznie wiele różnych naczyń na raz, nawet te wielkogabarytowe.