0
Koszyk
Kontakt
  The clean solution

  Wybieramy formy do wypieków cukierniczych

  Jakich foremek do pieczenia ciast nie powinno zabraknąć w żadnej cukierni?

  Wybieramy formy do wypieków cukierniczych

  Sezon świąteczny zbliża się wielkimi krokami, a w związku z tym zdecydowanie zwiększy się oferta ciast w cukierniach. Wraz z nadejściem grudnia na półkach w cukierni będą królowały pyszne pierniki w formie ciast i ciasteczek, makowce i wiele innych ciekawych propozycji. 

  Zatem teraz jest ostatnia chwila, by uzupełnić kolekcję foremek do ciast o kilka kolejnych pozycji. Jakich foremek do pieczenia ciast nie powinno zabraknąć w żadnej cukierni? Podpowiadamy!

  Jakie formy do pieczenia ciast wybrać?

  Święta świętami, ale każdy profesjonalny cukiernik powinien mieć w swoim dorobku pokaźną kolekcję foremek do ciast. Na sklepowych półkach można znaleźć formy do pieczenia biszkoptów na torta, serników, babek i innych słodkości. Są to zazwyczaj modele wykonane z blachy, stali nierdzewnej, silikonu, szkła i ceramiki. Jakie są zalety i wady każdej z nich i którą formę najlepiej wybrać? O tym w dalszej części…

  Blachy ocynowane

  Na początek zacznijmy od najbardziej popularnych form do pieczenia ciasta dostępnych na rynku, czyli ocynowanych blach. Ich niepodważalną zaletą jest to, że są ogólnodostępne w niemal każdym sklepie z akcesoriami do pieczenia i gotowania. Dodatkowym atutem jest duża różnorodność, która dotyczy zarówno wyboru odpowiedniego rozmiaru takiej blaszki, jak i jej kształtu. Nie sposób także nie zwrócić uwagi na ich niskie ceny, które wahają się w granicy kilku lub kilkudziesięciu złotych. Dzięki temu małym kosztem możemy skompletować cały zestaw przeróżnych foremek do ciasta. Wśród dostępnych wariantów znajdują się blachy prostokątne i kwadratowe, a także okrągłe.

   

  Blacha ocynowana nie jest odporna na rdzewienie i niestety słabo sprawdza się w produkcji ciast na masową skalę, jak ma to miejsce w cukierniach, czy kawiarenkach.  Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na zakup takich foremek do swojego lokalu gastronomicznego, to należy pamiętać o każdorazowym wykładaniu ich papierem do pieczenia, szczególnie jeśli chodzi o wypieki z owocami, których kwaśny odczyn może reagować z powłoką blach.

  Foremki ze stali nierdzewnej

  Doskonałą alternatywą dla blach ocynkowanych jest wybór foremek wykonanych ze stali nierdzewnej. Taki produkt jest zdecydowanie bardziej wytrzymały ─ odporny na uszkodzenia mechaniczne, w tym wgniecenia, a także rdzę. Podczas wyboru odpowiednich modeli dobrze jest sprawdzić, czy posiadają nieprzywierającą powłoką, która zapobiegnie przypalaniu i przywieraniu ciasta.

  Foremki ze stali nierdzewnej nie są jednak niezniszczalne. W ich przypadku łatwo o zarysowanie, np. podczas krojenia lub wyciągania ciasta z formy. Tego typu modele występują w różnych kształtach i wielkościach ─ okrągłe, prostokątne, kwadratowe, a także w kształcie serca, gwiazdek i wielu innych.

  Formy silikonowe

  Foremki silikonowe do ciast dostępne są w różnorodnych kształtach, wielkościach i kolorach. Spotkać można foremki w kształcie bajkowych bohaterów, a także w kształcie serduszek, gwiazdek, mikołajów i piernikowych ludzików. Tak pokaźna kolekcja z pewnością pozwoli stworzyć specjalną ofertę ciast dopasowaną do wymagań wszystkich klientów.

   

  Silikonowe foremki cenione są przede wszystkim za elastyczność i nieprzywierające właściwości tego materiału. Dzięki temu można mieć pewność, że ciasto zawsze wyjmujemy z foremki łatwo i co równie ważne foremki silikonowe można z powodzeniem myć w zmywarkach zarówno uniwersalnych, jak i profesjonalnych zmywarkach gastronomicznych. Umytą foremkę możemy przechowywać zwiniętą, tak aby zajmowała jak najmniej miejsca.

  Formy ceramiczne

   

  Ogromną zaletą foremek do ciasta z ceramiki jest ich stylistyka. Pięknie dekorowane formy do pieczenia będą cieszyły oko klientów na witrynie z ciastami, ale trzeba pamiętać jedno ─ ceramika doskonale trzyma ciepło. W związku z tym będziecie potrzebowali zdecydowanie więcej czasu na to, by ciasto mogło wystygnąć i być gotowe do sprzedaży.

  Szklane formy do ciasta i nie tylko…

  Jednym z najbardziej uniwersalnych zastosowań wyróżniają się szklane formy do ciasta. Dlaczego? Ponieważ oprócz słodkich wypieków można w nich przygotować także zapiekankę makaronową i wiele innych ciekawych dań.

   

  Szkło ma przede wszystkim tą zaletą, że nie chłonie żadnych zapachów. Dzięki temu jedna forma może służyć do różnych zadań związanych z gotowaniem, ale także przechowywaniem. Szklaną formę do ciasta możesz bez problemu wkładać do nagrzanego piekarnika, przechowywać w lodówce, a po wszystkim włożyć do zmywarki i umyć. Szybko, łatwo i bez komplikacji.